Niedziela 23 czerwca
Wandy, Zenona, Prospera
RADOM aktualna pogoda

Kosze na śmieci w mieście. Jaką pełnią rolę i jakie powinny być?

Artykuł sponsorowany 2022-11-17 18:23:00

Kosze na śmieci to niezbędny element przestrzeni publicznej. Codziennie trafiają do nich setki kilogramów odpadów. Dzięki ich właściwemu rozlokowaniu w mieście, dużo łatwiej utrzymać porządek. Tego typu pojemniki powinny być wyprodukowane z materiałów trwałych i najwyższej jakości, aby służyły przez długie lata. Takie w swojej ofercie posiada sklep Eko-Asklepios!

Kosze odpowiadają za czystość w przestrzeni miejskiej

Utrzymanie porządku i czystości, a także segregacja śmieci to obowiązek każdego mieszkańca. Odpowiednio dobrane pojemniki na odpadki są bardzo ważnym elementem małej architektury. Co więcej, kształtują właściwe nawyki ekologiczne.

Według najnowszych badań, statystyczny Polak jest w stanie wytworzyć aż 364 kg śmieci w ciągu roku. W tej sytuacji nikt nie powinien mieć wątpliwości, że w przestrzeni miejskiej muszą znajdować się kosze na śmieci uliczne. Dzięki nim dużo łatwiej zadbać o porządek na ulicach, przy przystankach oraz w parkach miejskich.

W ostatnich latach został również wprowadzony obowiązek segregacji śmieci. Bardzo dobrym pomysłem jest montaż tego typu pojemników na odpady, do których mieszkańcy oraz turyści będą wrzucać śmieci. Kosze na śmieci zewnętrzne pełnią jeszcze jedną ważną funkcję w mieście. Chronią przed inwazją szkodników, które żywią się odpadami. Nie trzeba nikomu przypominać, że szczury i inne gryzonie są nosicielami groźnych chorób.

W miastach, zbiorniki ze śmieciami są regularnie opróżniane przez służby porządkowe. To sprawia, że szybko, sprawnie i w higieniczny sposób podejmuje się działania, mające na celu zachowanie porządku. Dzięki wzajemnej odpowiedzialności, wspólnie tworzymy przyjazny wizerunek naszej małej ojczyzny.

Kosze uliczne i parkowe – jakie powinny być?

Kosze uliczne i parkowe powinny być wyprodukowane z trwałych materiałów najwyższej jakości. Na ulicach czy przystankach komunikacji miejskiej najlepiej sprawdzą się pojemniki na odpady z betonu oraz stali. Metalowe i betonowe kosze na śmieci są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, promieniowanie UV i uszkodzenia mechaniczne.

Atutem parkowych koszy na śmieci jest to, że są bardzo ciężkie. Trudno je przestawić z jednego miejsca na drugie. Dlatego są wytrzymałe nawet na akty wandalizmu. W sprzedaży dostępne są betonowe kosze uliczne wyprodukowane z różnych rodzajów kruszyw.

Kosz na śmieci parkowy KU337 fot. eko-asklepios.pl

W czołówce najpopularniejszych pojemników do aranżacji małej architektury plasują się modele wytworzone z betonu płukanego oraz architektonicznego. Są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych. Co więcej, w zależności od modelu posiadają dodatkowe elementy ozdobne – drewniane oraz wykonane z blachy ocynkowej.

Natomiast metalowe kosze uliczne wolnostojące lub na słupku nie zajmują dużo przestrzeni. Za to są bardzo praktyczne w miejscach, w których na co dzień przemieszcza się wiele osób. Do tych lokalizacji zaliczamy przystanki autobusowe i tramwajowe, skwery, dworce.

Kosze na śmieci do segregacji wyglądają estetycznie. Ważne, aby w całości zostały wyprodukowane z metalu lub blachy ocynkowej. Świetnie sprawdzają się również te, które stanowią połączenie metalowej konstrukcji z elementami drewna.

Kosz na śmieci uliczny KU107 fot. eko-asklepios.pl

To wszystko sprawia, że dużo łatwiej wkomponowują się w projektowaną przestrzeń miejską, w której są instalowane. Dzięki najnowszej technologii oraz właściwemu doborowi surowców, kosze na śmieci dopełniają miejsca publiczne i pomagają utrzymać porządek.

Są wygodne, funkcjonalne i eleganckie, przez co nie zakłócają estetyki miejsca, w którym zostały zamontowane. Świetnie sprawdzą się na miejskich skwerach, osiedlach, w parkach i przed budynkami instytucji publicznych. Poza tym są trwałe i nie tracą atrakcyjnego wyglądu, pomimo różnych negatywnych czynników.

Gdzie warto instalować kosze na śmieci?

W mieście jest wiele miejsc, w których kosze na śmieci muszą się znaleźć. Należą do nich:

 • główne ulice, aleje,
 • przystanki komunikacji miejskiej,
 • dworce,
 • skwery,
 • parki,
 • osiedla,
 • deptaki,
 • place zabaw,
 • budynki instytucji publicznych,
 • firmy, przedsiębiorstwa, korporacje,
 • przedszkola, szkoły,
 • restauracje, puby,
 • kluby muzyczne,
 • galerie handlowe,
 • kina, teatry,

Projektując małą architekturę, należy odpowiednio zaplanować instalację pojemników na odpady. Muszą się znajdować w odpowiednich miejscach, aby mieszkańcy czy turyści mogli szybko pozbyć się śmieci.

To nie może być długi dystans, który zniechęci do wyrzucenia papierka czy butelki. Kiedy wysiadamy z autobusu lub tramwaju, chcemy od razu pozbyć się skasowanego biletu. Dlatego w okolicach wiat przystankowych, musi być zamontowany przynajmniej jeden kosz na śmieci.

Betonowy kosz na śmieci KT119 fot. eko-asklepios.pl

Jeśli odległości będą duże, musimy liczyć się z tym, że śmieci będą leżały na ulicach i chodnikach. Podobnie sytuacja będzie wyglądała w parkach. W przypadku tych miejsc, najlepiej zamontować kosze w pobliżu ławki parkowej. Poza tym, że jest to funkcjonale, to jeszcze estetycznie się prezentuje.

Warto również pamiętać, aby w mieście znalazły się kosze na psie odchody. Nie można zapomnieć także o osobach palących. Wskazane jest zainwestować w kosze na śmieci z popielnicą. To pojemnik łączący funkcje kosza na śmieci i pozostałości po papierosach. Jest praktyczny i efektowny.

Bardzo bogatą ofertę tego rodzaju artykułów posiada sklep Eko-Asklepios, który od wielu lat projektuje i produkuje produkty do aranżacji przestrzeni miejskiej. W sprzedaży ma pojemniki na odpady zewnętrze, a także wewnętrzne, w tym biurowe kosze na śmieci. Oferowane kosze są najwyższej jakości, odporne na czynniki zewnętrzne, dzięki czemu posłużą przez długie lata.

Poszukujesz wyjątkowych koszów na śmieci do swojego miasta? Nie czekaj! Sprawdź asortyment sklepu Eko-Asklepios. Znajdziesz tam wszystko, czego potrzebujesz, a do tego w konkurencyjnych cenach!

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych