Wtorek 28 czerwca
Ireneusza, Leona, Benigny
RADOM aktualna pogoda

Kiedy warto zdecydować się na dom drewniany?

cir 2017-05-15 07:35:00

Wielu Polaków wciąż zadaje sobie pytanie — Kiedy warto zdecydować się na dom drewniany? Odpowiedź jest jednak zaskakująco prosta, jeżeli taki rodzaj budownictwa Ci się podoba, nic nie stoi na przeszkodzie, aby stanowił on całoroczne mieszkanie dla całej Twojej rodziny — czasy, kiedy domy drewniane kojarzone były jedynie z niedużymi domkami letniskowymi, to już na szczęście przeszłość.

Rozwiązanie dla osób, ceniących sobie zdrowe podejście do życia

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że drewno to najzdrowszy materiał budowlany dla człowieka — w domach drewnianych panuje niezwykle korzystny mikroklimat. Drewno jako materiał budowlany, wykorzystywany jest przez ludzi od wieków i nic dziwnego — cechuje się on bardzo dobrym współczynnikiem izolacji termicznej, co w praktyce oznacza, że zimą będzie w nim ciepło, natomiast w lecie nie będzie się on nadmiernie nagrzewał — drewno posiada również zdolność do pochłaniania i oddawania wilgoci, co jest jego kolejną zaletą, sprawiającą, że dom drewniany wytwarza odpowiedni, wspomniany już wcześniej korzystny dla człowieka mikroklimat.

Brak Ci czasu — dom drewniany to rozwiązanie idealne dla Ciebie!

Domy drewniane są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy potrzebują go wybudować w krótkim czasie, dysponując jednak odpowiednim budżetem. Budowa 150-metrowego domu na wcześniej przygotowanym już fundamencie nie powinna przekroczyć jednego do dwóch miesięcy (w przypadku posiadania suchego drewna). Budowa domów drewnianych ogranicza się przede wszystkim do montażu gotowych już elementów, dodając do tego brak konieczności wykonywania przerw technologicznych, rezultat ten nie powinien nikogo dziwić.

Wygoda i funkcjonalność

Aby nasz dom był wygodny i funkcjonalny, jego wielkość dla 4-osobowej rodziny powinna mieścić się w granicach 120 - 150 metrów kwadratowych, z każdą kolejną osobą należy doliczyć powierzchnię dodatkową (np. 20 metrów kwadratowych przeznaczonych na pokój), wtedy uzyskamy powierzchnię, jaką należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego projektu domu.

Kolejną bardzo ważną kwestią jest działka, domy drewniane najlepiej wyglądają w miejscach o górskim krajobrazie, jednak nie jest to już regułą. Dzięki dostępnym na rynku technologiom, dom drewniany można wybudować w praktycznie każdym stylu — klasyczny, góralski czy może nowoczesny — łączący w sobie drewno ze szkłem, kamieniem lub stalą? Wszystko jest możliwe!

Optymalna wielkość działki, na której wybudujemy dom o powierzchni 100 do nawet 300 metrów kwadratowych to 10 arów — warto pomyśleć również o tym, że domy drewniane doskonale komponują się z zielenią, w ramach przeznaczonych na tę inwestycję środków można, więc zdecydować się na nieco większą działkę, na której zasadzimy sporo drzew, które podkreślą charakter naszego domu.

Koszty budowy

Mimo że same fundamenty domów drewnianych są tańsze od tych przeznaczonych dla konstrukcji murowanych, to według wyliczeń koszt wykonania takiego domu jest większy o około 5-10%. Należy zdawać sobie sprawę, z tego, że niektóre źródła podają, iż są one nawet o 1/3 tańsze od tradycyjnych, co oczywiście nie jest prawdą — drewno jako materiał nigdy nie było i nie będzie tanie, a odpowiednia jego jakość ma kluczowe znaczenie, jeżeli chodzi o trwałość domów z niego wykonanych — gwarantem dobrze wykonanego domu powinno być zlecenie jego budowy fachowej firmie, posiadającej doświadczenie w tym zakresie.

Domy drewniane posiadają swój urok, przyciągają wzrok i prawie zawsze kojarzą się pozytywnie, jeżeli do tego dodamy ich trwałość oraz ich niewątpliwie ograniczony negatywny wpływ na środowisko to okaże się, że dom drewniany to idealnie rozwiązanie praktycznie dla każdego, kto stoi właśnie przed decyzją o wyborze rozwiązania dla siebie.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych