Piątek 1 marca
Antoniego, Radosława, Albina
RADOM aktualna pogoda

Jak zapanować nad bałaganem w domu?

Artykuł sponsorowany 2023-12-08 19:16:00

Nadmiar codziennych obowiązków nie sprzyja utrzymywaniu porządku w domu. Nie umiesz zapanować nad bałaganem? Panujący nieład negatywnie wpływa na produktywność, skupienie, a także samopoczucie domowników. Jakie nawyki warto wprowadzić?

Brak czasu a utrzymanie porządku w domu

Niewiele osób lubi spędzać czas wśród bałaganu. Piętrząca się sterta naczyń do umycia, gromadzący się kurz, ubrania leżące na podłodze – przebywanie w takiej przestrzeni nie sprawia nikomu przyjemności. Z czego zatem wynika nieradzenie sobie z utrzymaniem porządku? Dla wielu osób głównym problemem jest brak czasu lub nieumiejętne zarządzanie obowiązkami.

Wystarczy, że odłożysz proste rzeczy do uprzątnięcia na później, a utrzymanie porządku zacznie wymykać Ci się spod kontroli. Powstawanie bałaganu można więc porównać do tworzenia kuli śnieżnej. Jeśli nie chcesz, żeby ilość nagromadzonych obowiązków Cię przytłoczyła, staraj się myśleć o porządkach strategicznie. Warto również od czasu do czasu korzystać z pomocy specjalistów, którzy oferują profesjonalne sprzątanie mieszkania w Radomiu czy w innych miastach.

Profesjonalna pomoc w sprzątaniu

Jeśli stale odkładałeś porządki na później, Twój dom może potrzebować gruntownego sprzątania. Jak się za to zabrać? Pozbycie się ogólnego bałaganu, który tworzył się przez długi czas, wymaga wielu etapów. Jeśli nie masz na to czasu, a zależy Ci na porządku, na przykład z uwagi na zbliżające się święta, możesz zdecydować się na profesjonalne sprzątanie.

Dzięki temu, że oddasz taką pracę w ręce innych, skoncentrujesz się na innych obowiązkach. To wygodna opcja również dla osób, które zwyczajnie nie lubią zajmować się generalnymi porządkami, a mogą pozwolić sobie na taką usługę. Profesjonalne sprzątanie mieszkania obejmuje dopasowanie odpowiednich narzędzi i środków czyszczących do danej powierzchni. Możesz więc liczyć na dokładne porządki.

Drobne porządki w międzyczasie – na czym to polega?

Jeśli udało Ci się porządnie posprzątać w domu lub skorzystałeś z pomocy profesjonalistów, staraj się dbać o porządek na bieżąco. W ten sposób nie doprowadzisz ponownie do bałaganu. Nie musisz poświęcać na to całego dnia. Wystarczy, że zajmiesz się drobnymi porządkami w czasie robienia innych rzeczy. Takie małe rzeczy pozwolą Ci zapanować nad bałaganem:

• Gotujesz wodę na herbatę? Czekając, pościeraj blaty kuchenne.

• Ciasto wstawione do piekarnika? Pozmywaj po sobie.

• Staraj się od razu odkładać wszystko na miejsce.

• Ściel łóżko po wstaniu.

Warto codziennie wygospodarować też czas na ogólne „ogarnięcie” domu. Wrzucenie ubrań do kosza na pranie, wstawienie brudnych naczyń do zmywarki lub zlewu, odstawienie kosmetyków na odpowiednie półki – nawet w kilkanaście minut uda Ci się zadbać o schludny wygląd wybranych pomieszczeń.

Dobry plan sprzątania – jak go ustalić?

Regularne porządki to klucz do sukcesu. Jeśli nie chcesz, żeby bałagan opanował Twój dom, przygotuj plan współgrający z resztą obowiązków. Zastanów się, z czym zawsze masz największy problem i ustal to jako priorytet. Głębokie porządki zaplanuj na konkretny dzień w miesiącu. W końcu nie musisz codziennie myć okien lub czyścić szafek w kuchni.

Warto też przypisać porządki do konkretnego dnia w tygodniu. W zależności od ilości wolnego czasu dobierzesz takie obowiązki, które wiesz, że uda Ci się wypełnić. Środy możesz przeznaczyć na zrobienie większego prania i prasowanie, a soboty na sprzątanie w łazience.

Wbrew pozorom zapanowanie nad bałaganem nie musi być trudne. Lepsza organizacja czasu, dobry plan działania lub pomoc profesjonalistów potrafią zdziałać cuda.

Komentarze naszych czytelników

  • Karola

    2023-12-11 16:21:22

    Panuję nad bałaganem uruchamiając codziennie roombę. Odkładam wszystko na miejsce, a nieużywane ubrania, buty czy torebki wystawiam online i sprzedaję. Dzięki temu nie gromadzę niepotrzebnych przedmiotów, a w garderobie jest więcej miejsca. 

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych