Sobota 22 czerwca
Pauliny, Flawiusza, Agenora
RADOM aktualna pogoda

Jak wydzielić sypialnię w salonie?

Artykuł sponsorowany 2021-07-07 04:33:00

Nowoczesna architektura w tworzeniu własnych czterech kątów coraz częściej polega na łączeniu ze sobą przestrzeni i pomieszczeń. O ile jeszcze kilkanaście lat temu najbardziej pożądanym układem pokoi w mieszkaniu było ich szczelne oddzielenie od siebie, to dziś stawia się na tworzenie wspólnych, spójnych przestrzeni. Często mała powierzchnia mieszkaniowa wymaga łączenia salonu z sypialnią. Jak zrobić to w najbardziej efektywny sposób?

Przede wszystkim przestrzeń 

Połączenie salonu z sypialnią jest jednym ze sposobów "kradzieży" cennej przestrzeni. W małych mieszkaniach jest to zabieg na wagę złota, ponieważ w tym przypadku liczy się każdy uzyskany metr kwadratowy. Oddzielając sypialnię od salonu należy zweryfikować czy chce się oddzielić je na stałe, czy jednak łączyć ze sobą poszczególne funkcje np. narożnik w dzień jest kanapą salonową, a w nocy zamienia się w łóżko. W tym przypadku jeżeli przestrzeń nie pozwala na postawienie cienkiej działki działowej, należy odznaczyć przestrzeń sypialnianą pod kątem wizualnym,. Można to zrobić np. poprzez ułożenie płytek do sypialni

Mała powierzchnia zmusza niekiedy do połączenia funkcji sypialni i salonu. Najczęściej jest to rozkładany narożnik z funkcją spania. Nie ma tu jednak mowy o oddzieleniu przestrzeni, co może być kłopotliwe dla wszystkich domowników. Mała powierzchnia nie przekreśla jednak efektywnego oddzielenia i zapewnienia sobie strefy osobistej i intymnej. Można to zrobić za pomocą cienkiej ściany z drzwiami przesuwanymi, która zasłania łóżko, a także funkcjonalnej półki. Niektórzy stosują również zasłony na szynach lub składane parawany lub kotary. Te ostatnie elementy mogą służyć również jako efektywna ozdoba nadająca nieco orientalnego stylu. Najważniejszą kwestią jest to, aby zmieściło się łóżko. Osoby, które mieszkają same np. w kawalerkach będą miały szerszy wachlarz możliwości, ponieważ oddzielenie nie musi być wtedy tak dosłowne i nie trzeba brać pod uwagę innych domowników. Dobrze jest tworzyć pomieszczenia tak, aby po odsłonięciu uzyskać pełną przestrzeń, którą w zależności od potrzeb można zasłonić lub odsłonić. 

Ścianka gipsowo - kartonowa i płytki

Wrażenie estetycznego oddzielenia sypialni od salonu można również uzyskać poprzez położenie na części sypialnianej dywanu lub wykładziny. Bardziej zaawansowanym, aczkolwiek wizualnie spójnym zabiegiem może być również położenie płytek, które nadadzą zarys pomieszczeniu i będę wizualnie oddzielać go od reszty. Należy pamiętać, aby wybierać płytki z kolekcji przeznaczonych do sypialni np. drewnopodobne. Jeżeli ktoś chce mieć wrażenie solidności z jednoczesnym poczuciem możliwości zmiany aranżacji w dowolnej chwili, może pokusić się o postawienie ścianki działowej z płyty gipsowo-kartonowej, którą w razie potrzeby można po prostu rozebrać. Oczywiście nie będzie to tak mobilne jak postawienie regału lub parawanu, które można zawsze wymienić na inną stylistykę. Ma to jednak tę zaletę, że z racji tego, iż ścianka jest cienka, można zyskać kilka dodatkowych centymetrów.  

Niektórzy oddzielają tylko tę część, w której znajduje się łóżko. Pozwala to zachować więcej optycznej przestrzenności. W przypadku kiedy np. meblościanka z telewizorem znajduje się w salonie na ścianie naprzeciwko, można będzie komfortowo oglądać telewizję już z pozycji własnego łóżka.   

Odpowiednie oddzielenie salonu od sypialni powinno być przemyślane. Jeżeli ktoś nie ma pewności co do własnych preferencji, powinien wybrać bardziej mobilne metody takie jak wspomniane parawany czy kotary. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych