Piątek 8 grudnia
Marii, Wirginii, Zenona
RADOM aktualna pogoda

Jak działają soczewki progresywne?

Materiał zewnętrzny 2023-10-10 08:49:00

Soczewki progresywne są jednym z najnowocześniejszych narzędzi, które pomagają w korekcji różnych wad wzroku, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność i presbyopia. Te zaawansowane soczewki oferują użytkownikom płynne i naturalne przejście między różnymi zakresami widzenia, co sprawia, że są coraz popularniejszym wyborem dla osób potrzebujących korekcji wzroku. W niniejszym artykule omówimy, jak działają soczewki progresywne oraz dlaczego warto rozważyć ich użycie.

Zasada działania soczewek progresywnych

Soczewki progresywne, nazywane również soczewkami wieloogniskowymi, różnią się od tradycyjnych soczewek korekcyjnych jednoogniskowych. Kluczową cechą soczewek progresywnych jest stopniowa zmiana mocy optycznej soczewki od góry do dołu. Dzięki temu użytkownik może swobodnie patrzeć na różne odległości bez konieczności zmieniania okularów. To sprawia, że soczewki progresywne są szczególnie przydatne dla osób, które potrzebują korekcji wzroku w różnych sytuacjach.

Trzy główne strefy w soczewkach progresywnych

 • Soczewki progresywne składają się z trzech głównych stref:
 • Górna strefa do oglądania na odległość: Ta część soczewki jest dostosowana do widzenia na daleką odległość, umożliwiając użytkownikowi jasny i ostry obraz otoczenia.
 • Środkowa strefa do średniego widzenia: Środkowa część soczewki jest odpowiednia do średniego widzenia, co jest przydatne podczas wykonywania codziennych zadań, takich jak czytanie etykiet czy korzystanie z komputera.
 • Dolna strefa do czytania i oglądania blisko: Dolna część soczewki jest zoptymalizowana do czytania i oglądania blisko, co pomaga w komfortowym czytaniu książek, gazet lub przeglądaniu telefonu komórkowego.

Warto zaznaczyć, że soczewki progresywne nie posiadają wyraźnych linii podziału między tymi strefami, co sprawia, że wyglądają estetycznie i naturalnie.

Zalety soczewek progresywnych

Soczewki progresywne mają wiele zalet, które przekonują coraz więcej osób do ich używania:

 • Naturalne i płynne przejście między różnymi zakresami widzenia: Dzięki stopniowej zmianie mocy optycznej, soczewki progresywne pozwalają na swobodne przechodzenie między widzeniem na odległość, średnim widzeniem i widzeniem blisko, bez nagłych skoków w ostrości widzenia.
 • Brak potrzeby zmiany okularów na różne sytuacje: Soczewki progresywne eliminują konieczność noszenia kilku par okularów do różnych celów, co jest zarówno wygodne, jak i ekonomiczne.
 • Estetyczny wygląd: W przeciwieństwie do tradycyjnych okularów z liniami podziału, soczewki progresywne są dyskretne i eleganckie, co przekłada się na atrakcyjny wygląd użytkownika.

Wybór soczewek progresywnych

Aby wybrać odpowiednie soczewki progresywne, kluczową rolę odgrywa konsultacja z okulistą. W trakcie wizyty okulista dokładnie zmierzy refrakcję i określi, jakie soczewki będą najlepiej dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Ponadto, przy wyborze soczewek progresywnych warto wziąć pod uwagę swój styl życia. Osoby prowadzące aktywny tryb życia mogą potrzebować soczewek zoptymalizowanych do widzenia na odległość, podczas gdy ci, którzy spędzają dużo czasu przy komputerze, mogą potrzebować soczewek bardziej dostosowanych do średniego widzenia.

Zakup i użytkowanie soczewek progresywnych

Po dokonaniu wyboru soczewek progresywnych, istotne jest odpowiednie dostosowanie oprawek do soczewek. Pomiar odległości źrenicy jest kluczowy, aby zapewnić prawidłowe ustawienie soczewek w oprawkach.

Proces przyzwyczajania się do soczewek progresywnych może wymagać pewnego czasu, ponieważ użytkownik musi nauczyć się korzystać z różnych części soczewki w zależności od potrzeb. Jednak regularne noszenie soczewek progresywnych może przynieść znaczną poprawę komfortu widzenia.

Warto również regularnie dbać o soczewki, czyszcząc je odpowiednimi preparatami i przechowując w odpowiednich etui. Regularne badania okulistyczne pozwalają monitorować stan zdrowia oczu i dostosowywać soczewki do ewentualnych zmian.

Jak działają soczewki progresywne? Podsumowanie

Soczewki progresywne są innowacyjnym rozwiązaniem dla osób z różnymi wadami wzroku. Ich zaawansowana zasada działania oraz liczne zalety, takie jak naturalne przejście między różnymi zakresami widzenia i estetyczny wygląd, sprawiają, że stanowią one doskonały wybór dla wielu pacjentów. Jednak kluczowym elementem sukcesu jest konsultacja z okulistą, która pozwala dostosować soczewki progresywne do indywidualnych potrzeb i stylu życia każdej osoby. Dzięki temu można cieszyć się wygodnym i klarownym widzeniem w każdej sytuacji.

Sklep internetowy kontaktowe.pl

Adres firmy:
Salony Optyczne Online sp. z o.o.
Jaworowa 9, 55-003 Nadolice Wielkie

Telefony:
+48 801 103 206
+48 76 870 32 20
+48 502 304 150


Strona WWW: https://www.kontaktowe.pl/

Komentarze naszych czytelników

 • karino

  2023-10-10 09:45:41

  łapówkę biorę pewnie i zdecydowanie

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych