Piątek 21 czerwca
Alicji, Alojzego, Rudolfa
RADOM aktualna pogoda

Jacy specjaliści są potrzebni w Radomiu?

as 2023-02-21 18:38:00

Województwo mazowieckie kojarzone jest przede wszystkim ze stolicą. To do niej przybywają mieszkańcy okolicznych miejscowości w pogoni za lepszym życiem i perspektywą dynamicznego rozwoju zawodowego. Sytuacja zaczyna się jednak powoli zmieniać na korzyść mieszkańców pozostałych miast regionu. Dobrą tego ilustracją jest Radom, który od kilku lat cieszy się coraz mniejszym wskaźnikiem bezrobocia i licznymi inwestycjami wpływającymi na poziom migracji i zadowolenia jego mieszkańców. Jacy specjaliści są pożądani w Radomiu? Warto się tematowi przyjrzeć z bliska.

Praca w Radomiu - co się zmieniło?

Znane jest pejoratywne i nieco prześmiewcze określenie stosowane przez Warszawiaków na ludzi przybywających do stolicy w celach zarobkowych. Ich większość pochodziła z mniejszych miast położonych w pobliżu miasta stołecznego. Obecnie wskaźnik migracji mieszkańców pobliskich miejscowości wskazuje na rzadszy wybór stolicy jako miejsca pracy. Z czego wynika ta zmiana? Mnogość inwestycji i lokowanie dużych firm w miastach takich jak Radom sprawia, że nie ma potrzeby migrować za chlebem do Warszawy. Poziom bezrobocia w Radomiu jest też obiektywnie niższy niż w okresach poprzednich.

Wielu wykształconych ludzi posiadających twarde kompetencje znajdzie zatrudnienie na lokalnym rynku pracy. To niweluje konieczność migrowania do większego miasta. Praca w Radomiu jest oferowana zarówno specjalistom po kierunkach technicznych, jak i pracownikom fizycznym, którzy mają fach w rękach. Również i studenci chętniej decydują się na podjęcie pierwszej pracy w mieście. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie o najbardziej poszukiwanych pracowników w Radomiu.

Praca w Radomiu - jacy specjaliści są poszukiwani?

Warto spojrzeć na specyfikę radomskiego rynku pracy. W mieście działają zarówno firmy logistyczne, jak i zakłady produkcyjne. To sprawia, że na lokalnym rynku pracę znajdą absolwenci kierunków technicznych. Osoby studiujące lub świeżo po zakończeniu studiów nie są skazywane na marazm, lub wyprowadzkę.

Analizując oferty publikowane na stronach internetowych z ogłoszeniami, można założyć, że bez problemu znajdą pracę w wielu działających w Radomiu firmach. Praca w województwie mazowieckim to nie tylko stanowiska dla osób po ukończonej Politechnice. Pierwszy rzut okiem na listę ofert wskazuje na wysokie zapotrzebowanie na fachowców, takich jak elektrycy czy elektrotechnicy.

Warto też wskazać kolejną rozwojową branżę w okolicy. Dynamiczny rozwój segmentu budowlanego w województwie mazowieckim stworzył zapotrzebowanie na doświadczonych budowlańców, murarzy i dekarzy. Do niedawna byli oni zmuszeni pracować z daleka od domu lub podejmować się prac sezonowych. Na rynku radomskim istnieje wysokie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych lekarzy specjalistów, masażystki i psychologów

Praca w województwie mazowieckim - jak wpływa na ludzi?

Niski poziom bezrobocia w Radomiu, Płocku i pozostałych miastach w województwie mazowieckim wpływa na wyższy poziom zadowolenia mieszkańców tych miejscowości. Nie są oni zmuszeni do podejmowania trudnych decyzji związanych z przeprowadzką.

Specjaliści decydują się pracować na miejscu. Analogiczna sytuacja przedstawia się w przypadku ludzi, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy i nie mają żadnego doświadczenia. Można byłoby zaryzykować stwierdzeniem, że emigracja zarobkowa jest ich jedynym sensownym wyjściem, ale jak dowodzi rzeczywistość, pracę znajdują bezproblemowo w swojej okolicy. Wyjazdy zarobkowe do stolicy owszem, zdarzają się, ale mają one charakter alternatywy, a nie wyższej konieczności.

Komentarze naszych czytelników

  • arbajt

    2023-02-22 15:05:48

    kierownicy od spraw zbędnych. specjaliści po rodzinie. zmęczeni życiem do urzędów

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych