Środa 12 czerwca
Janiny, Onufrego, Leona
RADOM aktualna pogoda

Informatycy potrzebni od zaraz

Materiał zewnętrzny 2020-06-14 19:40:00

Niewiele jest równie przyszłościowych kierunków, co informatyka. Rok rocznie potwierdzają to statystyki podawane przez GUS, według których jest to najpopularniejszy w naszym kraju kierunek studiów. Młodzi ludzie chcą zdobywać wiedzę i wykształcenie, przydatne do wielu ścieżek kariery zawodowej.

Dlaczego informatyka cieszy się aż taką popularnością? Co zyskują młodzi ludzie, wybierając właśnie ten kierunek?

Jedna nauka – różne specjalizacje

Termin „informatyka” odnosi się do szeregu dziedzin, których wspólnym mianownikiem jest badanie natury oraz typu obliczeń, transfer informacji, a także tworzenie programów, sieci i systemów.

Studia i praca informatyków obejmuje szereg specjalizacji. Nieco inaczej bowiem wygląda praca etatowego informatyka, który zajmuje się komputerami w biurze, niż programisty, tworzącego rozbudowane programy i aplikacje.

Do najpopularniejszych grup zawodowych w tej dziedzinie zalicza się:

• programistów,

• twórców gier komputerowych,

• webmasterów,

• administratorów sieci lub baz danych.

Każdy zawód to odrębna specyfika oraz zupełnie inne oczekiwania wobec pracowników.

Które branże potrzebują informatyków?

Komputer należy do narzędzi, bez których już niemal nie wyobrażamy sobie wykonywania codziennych obowiązków zawodowych. Śmiało można zatem powiedzieć, że informatycy są potrzebni w niemal każdej firmie.

Osoba zatrudniona jako informatyk na stanowisku ogólnym ma za zadanie wspierać wszystkich pracowników, dbać o funkcjonowanie sieci oraz instalację właściwego oprogramowania. Z tego korzystają w zasadzie wszystkie dziedziny gospodarki.

Programiści natomiast stają się wręcz niezastąpieni w branży przemysłowej i logistyce. Specjaliści tworzą oprogramowanie typu ERP lub WMS. Wdrażają rozwiązania dostosowane do potrzeb konkretnych zakładów, aby zwiększyć wydajność pracy, poprawić bezpieczeństwo i komfort wykonywania wszelkich obowiązków. Nowoczesne rozwiązania informatyczne usprawniają komunikację, zarówno wewnątrz firmy, jak i z zewnętrznymi podmiotami – klientami lub partnerami biznesowymi.

Informatyzacja przemysłu, logistyki i transportu to wręcz jedno z najważniejszych zadań przemiany technologicznej, która odbywa się na naszych oczach. Ogólnie nazywa się ją rewolucją Przemysł 4.0, w nawiązaniu do innych, wielkich przełomów w historii gospodarki światowej.

Jak się uczyć informatyki?

Tak wielkie zapotrzebowanie na specjalistów z branży informatycznej nie pozostaje bez wpływu na decyzje młodych ludzi o wyborze kierunku kształcenia. Informatyka w ostatnich latach jest najpopularniejszym kierunkiem studiów, na które decydują się absolwenci szkół średnich.

W całym kraju powstają kolejne wydziały oraz całe uczelnie, oferujące kursy z różnych dziedzin tej nauki, jak choćby te we Wrocławskiej Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej Horyzont (https://horyzont.eu).

Studia informatyczne dają ogólną wiedzę na temat dostępnych narzędzi i rozwiązań oraz pozwalają poznać środowisko. W wielu przypadkach zdolni studenci jeszcze w trakcie studiów zostają dostrzeżeni przez head hunterów, poszukujących odpowiednich kandydatów na rozmaite stanowiska informatyczne.

Warto jednak pamiętać, że teoretyczne rozważania uniwersyteckie często to za mało. Oprócz nich potrzebne są także umiejętności praktyczne. Te najlepiej zdobywać już podczas stażów zawodowych. Wiele osób uważa wręcz, że najlepiej skupić się na pracy, a teorię uzupełnić na kompleksowych kursach, skoncentrowanych na konkretnych wycinkach wiedzy, przydatnych do wykonywania zawodu. Jeśli na przykład pragniemy zostać programistą, warto skupić się na poznaniu odpowiednich języków, jak JAVA lub C++, szczególnie potrzebnych do realizacji projektów.

Informatyka – nieustanny rozwój nauki i praktyki

Zainteresowanie zdobywaniem wiedzy z zakresu informatyki jest olbrzymie. Widać to na uczelniach wyższych oraz na kursach tematycznych. Młodzi ludzie często też decydują się na samokształcanie, co znacząco ułatwia dostęp do fachowej literatury.

Informatyków wciąż jednak brakuje i niedobór ten pogłębia się z każdym kolejnym rokiem. Rynek pracy w tym przypadku jest ewidentnie przestrzenią poszukiwania pracowników.

Wysokie zapotrzebowanie sprawia, że pracodawcy są gotowi zaoferować kandydatom naprawdę dobre warunki finansowe.

Wysokie zarobki, wielość wyzwań oraz spore możliwości rozwojowe sprawiają, że informatyka dla wielu młodych osób to solidna ścieżka kariery, na którą chętnie wstępują, z nadzieją patrząc w przyszłość.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych