Środa 12 czerwca
Janiny, Onufrego, Leona
RADOM aktualna pogoda

Fotowoltaika, czyli o energii, która się nie kończy

Artykuł sponsorowany 2021-04-30 19:09:00

Fotowoltaika jako dziedzina równie intrygująca co opłacalna zdobywa w ostatnim okresie coraz większą popularność. Rozmawiając o samej energii: nie wyobrażamy sobie dziś życia bez jej szaleńczych możliwości i korzyści, to jasne. Niestety z pojęciem tym zwykle wiążą się liczne zobowiązania wobec planety i kolokwialnie mówiąc... naszych biednych portfeli.

Fotowoltaika jako dziedzina równie intrygująca co opłacalna zdobywa w ostatnim okresie coraz większą popularność. Rozmawiając o samej energii: nie wyobrażamy sobie dziś życia bez jej szaleńczych możliwości i korzyści, to jasne. Niestety z pojęciem tym zwykle wiążą się liczne zobowiązania wobec planety i kolokwialnie mówiąc... naszych biednych portfeli.

Ale to nic! Postęp pokazuje, że każdy problem można w końcu rozwiązać. Być może wciąż jeszcze nie kultowym, ale w większości przypadków najbardziej praktycznym sposobem radzenia sobie z podobnymi kwestami jest fotowoltaika. -Technika przetwarzająca energię słoneczną w elektryczną za pomocą ogniw fotowoltaicznych, której zastosowanie pozwala obniżyć użytkownikom koszty rachunków za prąd do zera: od montażu aż do zakończenia działalności naszej centralnej gwiazdy, na co się jak dotąd nie zapowiada.

Warto dodać, że cena całej inwestycji zwraca się średnio już po 4 latach. Pisząc jednak o fotowoltaice, nie obejdzie się bez wyjaśnienia na czym polega ta cudowna metoda: mechanika mimo, że nazywana najprostszą, znana jest gruntownie głównie specjalistom i hobbystom, dlatego potrafi nasuwać pewne pytania. W ramach sprostowania zawiłości: pierwszym i podstawowym krokiem jest oczywiście instalacja ogniw fotowoltaicznych, które w celu uzyskania większej efektywności można łączyć w moduły, natomiast najważniejszym aspektem przedsięwzięcia pozostaje zjawisko fotowoltaiczne, które odpowiada za cały proces przemiany energii słonecznej w prąd stały.

Proces ten przebiega właśnie we wspomnianych ogniwach: kiedy porcja światła pada na ogniwo, energia tzw. fotonu uwalnia nowe elektrony i umożliwia ich przemieszczanie się.

Mamy więc do czynienia z napięciem elektrycznym a po zamknięciu obwodu, płynie w nim prąd. Ogniwa - najczęściej krzemowe - są elementami półprzewodnikowymi, ładunek elektryczny przewodzony jest tutaj w wyniku działania czynników zewnętrznych takich jak temperatura powietrza lub promieniowanie słoneczne. Panele fotowoltaiczne tworzy grupa modułów zasilająca falownik a elementem umożliwiającym zamocowanie paneli na danej powierzchni jest konstrukcja wyborcza zapewniająca jednocześnie stabilność całego układu.

Interesującym rozwiązaniem może okazać się więc samodzielny montaż takiej instalacji. Wymaga to oczywiście podstawowych umiejętności i wiedzy związanej z działaniem prądu, ale tak, jesteś w stanie to zrobić! Decydując się na podobny krok, pamiętaj aby skonsultować projekt z inżynierem budowlanym połaci dachowych, który mimo, że w przypadku instalacji fotowoltaicznej nie jest ono względnie wysokie, określi rzeczywiste możliwości dodatkowego obciążenia. Zadbaj także o sprawdzone elementy wykonane z materiałów odpornych na zniszczenie jak na przykład aluminium czy stal nierdzewna. -Ich jakość zadecyduje w przyszłości o trwałości całej konstrukcji. Stosując się do tych rad, unikniesz nieprzewidzianych wydatków i będziesz mógł cieszyć się czystą, ekologiczną energią przez całe lata.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych