Sobota 22 czerwca
Pauliny, Flawiusza, Agenora
RADOM aktualna pogoda

Dobre słuchawki i porządny mikrofon to podstawa każdego youtubera

Artykuł sponsorowany 2021-08-03 07:51:00

Wielu z nas w ramach wypoczynku decyduje się na obejrzenie swojego ulubionego twórcy na serwisie youtube. Najczęściej wybór pada na youtubera tworzącego dobrej jakości content rozrywkowy. Nie byłoby to możliwe bez odpowiedniego sprzętu.

Podstawową inwestycją naszych ulubionych twórców jest mikrofon, który pozwoli nagrywać wysokiej jakości dźwięk. Ważną kwestią w przypadku nagrywania materiałów gameplayowych mogą okazać się również słuchawki gamingowe przeznaczone stricte dla graczy, dzięki którym możemy uzyskać przewagę nad przeciwnikami, co przełoży się na lepszy film. W tym artykule skupimy się na atrybutach sprzętu dla youtubera.

Mikrofon

Jednym z najważniejszych czynników podczas nagrywania materiałów jest odpowiednia jakość audio. W dzisiejszych czasach mamy szeroki wybór mikrofonów o najróżniejszej specyfikacji oraz cenie, przez co początkujący twórca może czuć się trochę zagubiony. Jednak jest kilka najważniejszych cech, którymi należy się kierować przy zakupie mikrofonu do nagrywania. 

Podstawową kwestią jest wybór pomiędzy mikrofonem dynamicznym a pojemnościowym. Mikrofon dynamiczny wychwytuje mniejszą ilość dźwięków, przez co może być dobrym wyborem dla osób, które mają słabą adaptację akustyczną w miejscu nagrywania. Niestety ucierpi też na tym głębia oraz jakość dźwięku nagrywanego. Mikrofony dynamiczne nie posiadają dodatkowej sekcji zasilania, co sprawia że wystarczy podłączyć je do komputera i od razu można zacząć nagrywać. Są one z reguły tańsze od mikrofonów pojemnościowych. W przypadku tych drugich mamy do czynienia z najwyższą jakością dźwięku, okupioną często wysoką ceną oraz wymogiem odpowiedniej adaptacji akustycznej w miejscu nagrywania. Mikrofony pojemnościowe wyłapują szeroką gamę dźwięków, przez co roznoszone poprzez puste, twarde ściany echo może obniżyć jakość naszych nagrań.

Dodatkowo, mikrofon pojemnościowy wymaga dodatkowego zasilania phantom 48V, które zapewnia nam odpowiednia zewnętrzna karta dźwiękowa. Dla osób, które nie chcą dodatkowe osprzętu, powstało wiele mikrofonów pojemnościowych zasilanych na usb, jednak pomimo dobrej jakości, raczej nigdy nie pobiją klasycznych pojemnościówek zasilanych phantomem.

Drugą ważną kwestią przy wyborze mikrofonu jest jego kierunkowość - jest to zdolność do wychwytywania dźwięku z różnych stron przez mikrofon. Najlepszą do nagrywania będzie kierunkowość kardionalna, która wychwyci dźwięk głównie z jednego kierunku mikrofonu. Do podcastów wszelkiego typu nada się kierunkowość ósemkowa, która nagrywa dźwięk z dwóch przeciwległych stron. Więcej perypetii dla graczy oraz twórców można znaleźć na https://www.morele.net/.

Słuchawki

Przy wyborze słuchawek powinniśmy się kierować przede wszystkim szerokim pasmem przenoszenia dźwięku (standard to od 20 do 20000 Hz) oraz wygodą. Będziemy przecież je nosić przez większość czasu nagrania, więc warto postawić wygodę na 1 miejscu. Ostatnio nastała moda na słuchawki gamingowe. Innymi ważnymi parametrami będą:

    • Poziom natężenia dźwięku

    • Waga

    • Wybór pomiędzy słuchawkami przewodowymi, a bluetooth

    • Zniekształcenia harmoniczne (TDH) - im mniej, tym lepiej

    • Zintegrowana karta dźwiękowa 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych