Czwartek 22 luty
Małgorzaty, Marty, Piotra
RADOM aktualna pogoda

Co zrobić gdy w drukarce zaschnie tusz?

2022-07-19 08:20:00

Zastanówmy się na początek, dlaczego właściwie tusz w drukarce zasycha? Dzieje się tak zwykle wtedy, gdy zbyt długo nie korzystamy z urządzenia drukującego, a jeżeli dodatkowo drukarka nie jest wyposażona w samoczyszczącą głowicę, niestety tusze w drukarkach wysychają. Jeżeli zatem chcemy uniknąć zaschnięcia tuszu w drukarce, powinniśmy przynajmniej raz w tygodniu drukować cokolwiek profilaktycznie. Zwykła testowa kartka druku A4 powinna wystarczyć

Dlaczego zasycha tusz w drukarce?

Wielu użytkowników urządzeń drukujących zadaje sobie to pytanie, szczególnie jeżeli to właśnie w ich urządzeniu zaschnie tusz. Wtedy drukarkę należy oddać do czyszczenia, a koszt takiej operacji może czasami przewyższać cenę nowego urządzenia drukującego. Kiedy kupujemy nowy sprzęt drukujący, często możemy spotkać się z negatywnymi opiniami, właśnie na temat zasychającego tuszu.

Nie jest to jednak wina samego urządzenia drukującego, a użytkownika, który nie drukując regularnie, doprowadza do zaschnięcia głowicy. Nawet jeżeli kupimy najlepsze tusze do drukarek Warszawa, ale z urządzenia nie będziemy korzystali systematycznie, głowica z czasem zwyczajnie zaschnie.

Inaczej jest w przypadku drukarek laserowych. Tutaj zamiast tuszu umieszczona jest kaseta z tonerem, która nawet po wielu miesiącach bezczynności powinna być sprawna. Ze względu na ten aspekt, drukarki laserowe są lepsze od ich rówieśników atramentowych.

Wybierz urządzenie wielofunkcyjne Brother

Innym rozwiązaniem w takiej sytuacji może być zakup urządzenia wielofunkcyjnego Brother. Są to drukarki ze specjalnie zamontowaną głowicą samoczyszczącą, która uruchamia się codziennie o stałej porze, pod warunkiem że jest podłączona do prądu. Warto zainwestować nawet do domu w urządzenie wielofunkcyjne Brother i cieszyć się nie tylko możliwością wysokiej jakości wydruku, ale również dodatkowymi funkcjami do jakich zalicza się skanowanie i kserowanie dokumentów.

Kiedy już tusz zaschnie – co możemy zrobić

Zasychający tusz w drukarce to szczególnie problem osób korzystających z urządzeń drukujących w warunkach domowych. To zrozumiałe, że drukarka w domu nie jest uruchamiana codziennie, jeżeli jednak wyrobimy w sobie nawyk drukowania jednej strony, urządzenie nie będzie zużywało dużej ilości tuszu, a dodatkowo będzie działało przez wiele lat bez zarzutu.

Mimo że większość osób prywatnych uskarża się na zasychający tusz w drukarce, z takim problemem mogą się także spotkać właściciele biur, gdzie drukarka co prawda uruchamiana jest codziennie, ale po okresie urlopowym bądź świątecznym jej funkcjonowanie może ulec awarii. Większość modeli urządzeń drukujących po kilkudniowej czy kilkutygodniowej bezczynności nie działa wcale, a urządzenie sygnalizuje brak tuszu w drukarce.

Jeżeli jednak już tusz zaschnie, nie zawsze musimy wymieniać go na nowy. Nowoczesne urządzenia mają wbudowane oprogramowanie, dzięki któremu można włączyć opcję czyszczenia zapchanych głowic. Po takim czyszczeniu należy kilka razy włączyć opcję próbnego drukowania, i drukarka powinna działać jak nowa. Jeżeli dane urządzenie nie ma takiego oprogramowania, można spróbować zainstalować na komputerze program zewnętrzny, który łącząc się z urządzeniem wymusi czyszczenie głowic.

Innym sposobem czyszczenia głowicy, jest rozebranie urządzenia drukującego i dostanie się do zatoru w głowicy ręcznie. Ta metoda jednak jest zarezerwowana dla osób zaawansowanych, które wiedzą więcej o drukarkach i znają się także na ich budowie. Jeżeli zastosujemy wszystkie próby przywrócenia głowicy do dawnego stanu, a one zawiodą, pozostanie nam zakup nowych tuszów do drukarki.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych