Piątek 1 marca
Antoniego, Radosława, Albina
RADOM aktualna pogoda

10 trików dotyczących uprawy roślin z nasion

cir 2022-10-19 17:09:16

Co może dawać większe upojenie niż wspaniałe i wielobarwne kwiaty, wyhodowane z kilku drobnych nasion? Dodatkowe będą znacznie tańsze, niż kupowanie sadzonek. Dziś opowiemy o kilku trikach, dzięki którym uda Ci się uprawiać różne odmiany kwiatów i ziół z nasion - bez stresu i nadmiernej straty czasu.

Jakie gatunki kwiatów można wyhodować z nasion?

Z nasion można wyhodować wiele gatunków kwiatów o różnorodnych barwach. Najważniejsze, dokonywać siewu, a także sadzenia cebulek. Najbardziej popularne w tym sezonie rośliny znajdziesz w katalogu na https://dutch-bulbs.com/pl/ w odpowiednim okresie:

• W kwietniu można wysiewać: groszek pachnący, nagietek lekarski, rezedę wonną, maczek kalifornijski i czarnuszkę damasceńską;

• W maju nadchodzi czas na wysiewanie: ozdobnej fasoli, aksamitki, ozdobnego słonecznika oraz cynii wytwornej;

• Na początku lata można wysiewać: dzwonki ogrodowe, lak pachnący oraz goździki brodate, które będą kwitły następnym latem;

• Pod koniec lipca - w pierwszej połowie sierpnia nadchodzi czas na wysiewanie: bratków, niezapominajek i stokrotek.

10 sekretów, o których powinien wiedzieć każdy kwiaciarz

Jeśli chcesz, by wszystkie wysiewane przez Ciebie kwiaty były zdrowe, piękne i obficie kwitły, zadbaj o przestrzeganie prawidłowych warunków ich wysiewania (są podawane przez producentów na opakowaniach). Nie zapomnij także skorzystać z zaproponowanych poniżej trików.

• Trik 1. Zwróć uwagę na głębokość sadzenia. Tu działa taka reguła: nasiono należy przykryć warstwą gleby równą trzykrotnej jego grubości.

• Trik 2. Woda do nawadniania nasion i kiełków powinna najpierw odstać w otwartym naczyniu w ciepłym pomieszczeniu przez co najmniej 1 dzień.

• Trik 3. Optymalna temperatura kiełkowania dla większości gatunków kwiatów wynosi 20 – 24°C, na tym etapie nasiona nie potrzebują światła.

• Trik 4. Po tym, jak nasiona wykiełkują, oświetlenie powinno być włączane przez 12 godzin dziennie. Na jasnych parapetach i w czasie słonecznej pogody w ciągu dnia można zrobić przerwę od oświetlania na około 4-5 godzin.

• Trik 5. Jeśli nasiona kiełkują w mieszkaniu, w którym jest włączone ogrzewanie, należy zadbać o ich odpowiednie nawilżenie, wilgotność siewek należy sprawdzać na co dzień.

• Trik 6. Żeby siewki nie wybujały za bardzo, należy na czas dokonywać ich pikowania.

• Trik 7. Po pikowaniu najlepiej zasłaniać rośliny przed promieniami słonecznymi na 2-3 dni, aby sadzonki lepiej się ukorzeniły.

• Trik 8. Preparaty zawierające aminokwasy znacznie stymulują rozwój siewek (w pierwszej kolejności ich korzeni).

• Trik 9. Sadzonki dobrze jest podlewać wodą z akwarium: wówczas będą zdrowsze i szybciej wzrosną.

• Trik 10. Jeśli masz sporo różnych opakowań kwiatów do wysadzenia i wątpisz, czy są jakościowe, warto je sprawdzić. W tym celu weź pojemnik, który zamyka się szczelną pokrywką, następnie włóż do niego kawałek nawilżonego ręcznika i od 3 do 5 nasion. Poczekaj 7-10 dni, jeśli pojawią się zdrowe kiełki - nasiona nadają się do uprawy.

Zaproponowane rozwiązania dotyczą zarówno nasion kupionych w sklepach, jak i zebranych z własnych roślin. Pamiętaj, że jeśli uprawiając kwiaty chcesz pozyskać z nich wysokiej jakości nasiona, warto zadbać o to, żeby zbierać je kiedy będą w całości dojrzałe, a dodatkowo w suchą pogodę, najlepiej - przed godziną 10 rano. Zbierając nasiona, a także je siejąc nie zapominaj o odpowiednim oznakowaniu: ułatwi to zarówno pielęgnację, jak i kolejno wysadzenie sadzonek do gruntu.

Komentarze naszych czytelników

  • Lidia

    2024-01-22 08:24:27

    Bardzo dziękuję. Zachowam sobie ponieważ dopiero zaczynam przygodę z chodowlą kwiatów.Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych