Poniedziałek 29 maja
Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
RADOM aktualna pogoda

Coraz więcej osób po 55. roku życia gra w gry komputerowe - silver gaming w Polsce i na świecie

as 2022-03-17 10:17:00

Silver gamerzy to nazwa nadana grupie graczy po 55. roku życia, dla których granie w gry komputerowe to jedna z chętniej wybieranych form rozrywki. Zjawisko silver gamingu rozwija się na całym świecie, również w Polsce. Seniorzy podkreślają, że granie w gry komputerowe i internetowe to nie tylko doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu. Ich zdaniem, takie gry rozwijają ich refleks i umiejętności, pomagają się odstresować i pozwalają odczuć satysfakcję z dobrych wyników rozgrywki.

Seniorzy co raz częściej sięgają po gry komputerowe

autor: Unsplash.com

Silver gaming w liczbach
Seniorzy wybierający gry komputerowe mają swoje własne preferencje, począwszy od urządzeń wykorzystywanych do ulubionej rozrywki. Według raportu stworzonego przez portal energyhelpline.com, 49% brytyjskich seniorów wykorzystuje do gry swój smartfon, 40% z nich wybiera tablet, znacznie mniejszą popularnością cieszą się gry na konsoli. Ten sam raport wskazuje także na konkretne preferencje brytyjskich silver gamerów. Najchętniej grają oni w Candy Crush, Tetris, FIFA oraz Call of Duty.
Polscy gracze po 55. roku życia najchętniej wybierają gry logiczne i edukacyjne, następnie gry przygodowe i sportowe. Jedynie 8% z nich deklaruje się jako zagorzali gracze. Pozostali seniorzy uznają granie w gry jako przyjemny sposób na spędzanie wolnego czasu. Badanie przeprowadzone przez firmę Intel wskazuje dodatkowo, że 58% graczy seniorów to kobiety.
Gry internetowe
Seniorzy wybierają nie tylko gry komputerowe, ale także coraz chętniej sięgają po gry internetowe. Są one zazwyczaj łatwe w obsłudze i nie wymagają dodatkowej instalacji. Wśród gier online wyróżniają się gry na automaty, internetowe zdrapki czy gry karciane, także te, w których można zagrać za prawdziwe pieniądze. Tutaj znajdziesz oferty darmowych spinów, dzięki którym ten rodzaj rozrywki stanie się dużo mniej ryzykowny.
Wspomniany wcześniej raport firmy Intel wskazuje także na to, że gracze z grupy silver gaming bardzo rzadko wchodzą w świat gier tak głęboko, jak młodsze grupy wiekowe. Oznacza to, że nie są oni zainteresowani społecznościowym wymiarem gier, śledzeniem streamingów czy oglądaniem materiałów na temat gier przygotowywanym przez influencerów.


Gry dostosowane do preferencji seniorów
Programiści zauważają zainteresowanie grami starszego pokolenia graczy, dlatego chętnie dostosowują niektóre funkcje w swoich produktach do wymagań silver gamerów lub tworzą gry specjalnie dla nich. Gracze mogą więc wybierać wśród gier dla jednej lub kilku osób, wybierać tytuły, które pomagają pracować nad wzmacnianiem pamięci i koncentracji lub takich, które skutecznie poprawiają nastrój. Niektóre gry posiadają także specjalne funkcje ułatwiające obsługę, w tym większe litery lub krótsze rundy, aby można było maksymalnie wykorzystać czas największej uwagi gracza.
Podsumowanie
Szacuje się, że w 2020 roku osoby w wieku 55+ stanowili 15% wszystkich gracze w Polsce. Liczba graczy znajdujących się w tym przedziale wiekowym stale rośnie. Dla producentów gier jest to nie tylko wyzwanie, ale także olbrzymia szansa, na tworzenie gier lepiej wpisujących się w gusta seniorów.
Najważniejsze jednak, że obecnie nie ma już żadnych ograniczeń wiekowych dla seniorów, więc i oni mogą czerpać wiele przyjemności z grania w gry. Niezależnie od tego, czy gracz 55+ poszukuje odrobiny relaksu, czy wyzwania, oferta tytułów gier jest tak szeroka, że każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych