Wtorek 24 maja
Joanny, Marii, Zuzanny
RADOM aktualna pogoda

Reklamy zasłaniające okna w mieszkaniach tylko do soboty

ts 2011-06-15 17:00:00

Do 18 czerwca br. reklamodawcy i właściciele nośników w całej Polsce mają czas na usunięcie reklam wielkoformatowych zasłaniających okna mieszkań. Tego dnia kończy się vacatio legis dla reklam zamontowanych przed wejściem w życie nowelizacji rozporządzenia ministra infrastruktury.

Nowela w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych została zainicjowana przez Jacka Kozłowskiego, wojewodę mazowieckiego. W Mazowieckiem nowe prawo będzie skrupulatnie egzekwowane, ze szczególnym uwzględnieniem stolicy. Ewentualne przypadki naruszeń zakazu można zgłaszać do służb nadzoru budowlanego.

Rozporządzenie wprowadza zasadę nieograniczania oświetlenia dziennego mieszkań przez reklamę lub jej konstrukcję.[1] Pozwala natomiast na instalowanie urządzeń, które są związane z użytkowaniem budynku lub mieszkania, np. krat, rolet oraz zabudowy balkonów. Przepisy zezwalają również na instalowanie urządzeń i nośników reklamowych na ścianach bez okien, na oknach klatek schodowych lub lokali użytkowych oraz podczas
prowadzenia remontów elewacji.

Inspektorzy nadzoru budowlanego z województwa mazowieckiego szczególną uwagę skierują na Warszawę. W przypadku łamania prawa przez zarządców budynków, bądź właścicieli nośników i ich klientów, powiatowe inspekcje nadzoru budowlanego nakażą rozbiórkę reklam. Niezastosowanie się spowoduje nałożenie grzywny (osoby fizyczne do 10 tys. zł, jednostki organizacyjne do 50 tys. zł). W przypadku niepoddania się nakazowi, inspektor nadzoru budowlanego dokona rozbiórki w trybie wykonawstwa zastępczego - na koszt właściciela.

Mieszkańcy mogą zgłaszać nielegalne reklamy telefonicznie lub mailowo do właściwych terytorialnie powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego. Lista teleadresowa znajduje się na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Warszawie  <http://www.maz.winb.gov.pl/> www.maz.winb.gov.pl/.

Aby zapewnić respektowanie nowego rozporządzenia, wojewoda pisemnie przypomniał starostom, powiatowym inspektorom nadzoru budowlanego oraz burmistrzom stołecznych dzielnic o zbliżającym się terminie usunięcia reklam. W poniedziałek (13 czerwca) podczas spotkania z burmistrzami, wojewoda zobligował samorządowców do kontroli budynków przez nich administrowanych oraz do zgłaszania wszelkich nieprawidłowości właściwym inspektoratom. Pozbawienie mieszkańców widoku z okna jest nie do przyjęcia w żadnym cywilizowanym kraju, nawet jeśli mieszkańcy się na to godzą. Wiembowiem, że często jest to zgoda wymuszona - powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Nowelizacja jest wynikiem licznych wniosków i postulatów obywatelskich, a także współpracy rządowej, samorządowej, nadzoru budowlanego oraz mediów.

Data

Kalendarium


23.01.2009 r.

Do wojewody mazowieckiego zgłosili się mieszkańcy bloku przy Jana Pawła II 18 prosząc o pomoc w usunięciu reklamy, która zasłania okna

24.01.2009 r. -  10.03.2009 r. 

Służby i inspekcje podejmują działania zmierzające do zdjęcia reklamy. Akcję wspiera i monitoruje "Gazeta Stołeczna"


4.03.2009 r.

Wojewoda przedstawia Ministrowi Infrastruktury projekt nowego rozporządzenia

 27.11.2009 r.

Minister Infrastruktury podpisuje rozporządzenie


4.12.2009 r.

Publikacja w Dzienniku Ustaw


19.12.2009 r.

Rozporządzenie wchodzi w życie


18.06.2011 r.

Koniec vacatio legis

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych