Niedziela 26 czerwca
Jana, Pawła, Miromira
RADOM aktualna pogoda

Region przejściowy szansą dla Mazowsza

2011-06-10 10:36:00

8 czerwca br. Parlament Europejski przedstawił swoje stanowisko w sprawie unijnego budżetu na lata 2014-2020. Parlament poparł m.in. powołanie tzw. regionów przejściowych, czyli takich, których PKB wynosi 75-90 proc. średniej unijnej. Rozwiązanie to byłoby korzystne dla Mazowsza, które mogłoby liczyć na dalsze dotacje z Brukseli.

Parlament Europejski, przy dużej inspiracji posłów Europejskiej Partii Ludowej, do której należy zarówno PO, jak i PSL, przyjął rezolucję, która daje nadzieję na utworzenie tzw. „regionów przejściowych”, czyli takich, których PKB wynosi od 75-90 proc. średniej unijnej. Mazowsze, kiedy wchodziło w obecny okres programowania miało dochód niższy i dlatego otrzymywało wsparcie z celu pierwszego, czyli konwergencji. Są to środki na realizację ważnych projektów infrastrukturalnych. Szereg projektów, które realizowane są obecnie w ramach RPO WM dofinansowywany jest właśnie z tego wsparcia. Gdyby więc w dalszym ciągu obowiązywały dotychczasowe zasady, Mazowsze mogłoby utracić unijną pomoc. Otrzymywałoby tylko o wiele niższe fundusze z celu drugiego, czyli konkurencyjności. Są to środki przede wszystkim na nowe technologie, rozwój sfery naukowo-badawczej, na tworzenie nowych miejsc pracy, ale nie ma dużych środków na inwestycje w infrastrukturę. A to właśnie te środki są w regionie najbardziej potrzebne.

 –Mazowsze osiągnęło już dosyć wysoki poziom dochodów 89 proc. unijnego PKB. I dlatego bardzo zabiegamy w Unii Europejskiej, aby regiony przejściowe nadal były objęte wsparciem. Musimy jasno powiedzieć, że brak funduszy europejskich może zahamować dynamiczny rozwój województwa mazowieckiego. Dlatego decyzja Parlamentu Europejskiego jest dla nas bardzo ważna i obiecująca. Możemy z optymizmem patrzeć w przyszłość – powiedział marszałek Adam Struzik.

Żródło: www.mazovia.pl

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych