Niedziela 3 grudnia
Franciszka, Ksawerego, Lucjusza
RADOM aktualna pogoda

Oberek, mazurek, folkstrot - to dopiero była impreza!

Stowarzyszenie Razem dla Radomki, red. K.S. 2014-12-03 14:15:00

"Folkowe Andrzejki" - pod takim hasłem odbyła się impreza we Wrzosie obok Przytyka. Był koncert zespołu "Plejada", tańce i przyśpiewki ludowe w wykonaniu grup "Wolanianki" i "Wrzosowianki" oraz występy kapel ludowych. Impreza odbyła się po raz czwarty.

Foto: Stowarzyszenie Razem dla Radomki

Od 4 lat w ostatni weekend listopada we Wrzosie, w miejscowości położonej w gminie Przytyk odżywa piękno tradycji ludowej. Wszystko to za sprawą organizowanej Stowarzyszenie „Razem dla Radomki”, Stowarzyszenie „Wrzosowisko” i Publiczną Szkołę Podstawą we Wrzosie – inicjatywie o nazwie „Folkowe Andrzejki”, która na celu ma promocję folkloru, dziedzictwa kulturowego oraz chęć przypomnienia o minionym już, ale pięknym zwyczaju polskiej wsi, którym były wiejskie zabawy ludowe, podczas których grane były huczne mazurki, oberki i fokstroty!

Punktualnie o godzinie 17.00 – w sobotę 29 listopada, w wypełnionej po brzegi sali, przy obecności prawie 400 widzów Pani Jolanta Kowalik – dyrektor PSP we Wrzosie wspólnie z Panem Cezarym Nowek – Prezesem Lokalnej Grupy Działania „Razem dla Radomki” zainaugurowali wydarzenie, wspominając o wartościach folkloru i kultury ludowej, które szczególnie jest ważne dla młodego pokolenia. I właśnie to młode pokolenie rozpoczęło koncert. Jako pierwsi wystąpili gospodarze - czyli młodzieżowy zespół „Plejada” z Przytyka, który w swoim gorąco oklaskiwanym występie umiejętnie połączył nowoczesne brzmienia z muzyką ludową. Po nich wystąpiła blisko 40 osobowa grupa artystów z zespołu młodzieżowego „Wolanianki” z Wolanowa – która po raz kolejny udowodniła, że mimo młodego wieku jej członków, może śmiało zaliczać się do najlepszych zespołów ludowych naszego regionu.

Następnie wysłuchaliśmy pieśni i przyśpiewek regionalnych w wykonaniu zespołu „Wrzosowianki”, który z inicjatywy Pani Jolanta Kowalik został utworzony niespełna miesiąc temu. Po nich zaprezentował się zespół śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich z Bieniędzic, który wspomagali muzycy z Kapeli Czesława Golińskiego z Wawrzyszowa. Wśród gości naszego wydarzenia po raz pierwszy mieliśmy przyjemność gościć zespół folklorystyczny Wieniawa oraz zespół Lokalnego Stowarzyszenia Kobiet ze Skrzynna.

Grane przez kapele ludowe oberki i mazurki oraz fokstroty porwały licznie zebraną publiczność. Na scenie pojawiły się jedne z najlepszych kapel ludowych, posiadające wiele wyróżnień i nagród. Kapela Braci Tarnowskich - to jedna z najbardziej docenianych kapel ludowych - określana mianem twórców i mistrzów teatru weselnego, zwyczajowych spektakli odbywających się na weselach. Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy – to tegoroczni laureaci tegorocznego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu – powszechnie uważaną za najważniejsze wydarzenie poświęcone muzyce folkowej w Polsce. Na koniec wystąpiła Kapela Czesława Golińskiego z Golędzina, bawiąc zebraną publiczność do późnych godzin nocnych.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych