Środa 7 maja
Gustawy, Ludmiły, Sawy

Radom kontra elektrośmieci

Roksana Kowalewska 2013-04-05 15:42:00

Radom przystąpił do ogólnopolskiego programu „Moje miasto bez elektrośmieci”, dzięki podpisaniu umowy z organizacją odzysku ElektroEko. Dzięki niemu mieszkańcy Radomia będą mogli bezpłatnie oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Również za darmo ElekroEko odbierze elektrośmieci z naszego gospodarstwa domowego. Co najistotniejsze miasto nie poniesie w związku z tym żadnych kosztów. Wdrożenie programu oznacza także korzyści dla szkół zaangażowanych w program w postaci punktów wymiennych na materiały edukacyjne.

Umowa między Radomiem, a największą polską organizacją odzysku została podpisana 8 marca i od tego terminu w czterech wyznaczonych punktach w mieście można oddawać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. „Moje miasto bez elektrośmieci” to wspólny projekt miejskiej spółki Radkom oraz organizacji odzysku ElektroEko.

- Od ponad czterech lat pracowaliśmy pod patronatem miasta nad tym projektem. Nie mogliśmy go wprowadzić wcześniej ze względu na brak odpowiednich przepisów  dotyczących utrzymania czystości w gminach. Nasza firma powstała na mocy dyrektywy unijnej, która obliguje firmy do zutylizowania sprzętu wychodzącego z użytku – powiedział podczas piątkowej konferencji Grzegorz Skrzypczak, prezes ElektroEko.

Firma ma status spółki akcyjnej, jednak zyski nie są dzielone między inwestorów, a wykorzystywane na dalszy rozwój firmy oraz edukację. - Na rynku utylizacji elektrośmieci powstały zjawiska patologiczne, co znaczy, że zajmują się tym firmy bez odpowiednich zezwoleń i infrastruktury. Stało się tak, ponieważ zużyty sprzęt posiada jakąś wartość, dlatego właśnie stało się to źródłem nielegalnego obrotu. Przoduje w tym południe Polski, a konkretnie Śląsk – dodał prezes Skrzypczak.

Rocznie Polacy zbierają ponad 300 tysięcy ton niepotrzebnego sprzętu, dlatego zbiórka takiej ilości elektrośmieci wiąże się z koniecznością współpracy gmin z wyspecjalizowanymi organizacjami odzysku, które zapewniają sprawne i rzetelne wsparcie w realizacji ustaw. Miasto z tytułu wdrożenia programu nie poniesie żadnych kosztów. Biorą je na siebie ElektroEko oraz Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego są.

Jak wygląda realizacja programu? Każdy mieszkaniec, który posiada zużyty sprzęt może go bezpłatnie oddać w czterech punktach: Parking przed Urzędem Miejskim u zbiegu ulic Kilińskiego i Staszica (każda pierwsza sobota miesiąca 9.00 15.00), parking przed supermarketem E. Leclerc przy ul. Wierzbickiej (każda druga sobota miesiąca 9.00-15.00), parking przez Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym przy ul. Chrobrego (każda trzecia sobota miesiąca 9.00-15.00) oraz Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych przy ul. Witosa 96 (10.00-17.00 pon.-pt., 9.00-14.00 sob.).

- Funkcjonalność wyznaczonych punktów będzie testowana przez 3 miesiące. Jeśli się okaże, że nie do końca się one przyjęły, ich lokalizacja będzie weryfikowana – powiedziała Grażyna Krugły, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego. ElektroEko odbierze bezpłatnie zużyty sprzęt także bezpośrednio z naszego domu, ale jedynie sprzęt wielkogabarytowy np. lodówki. Przy okazji zostanie odebrany ten mniejszy. Aby zamówić odbiór należy skontaktować się z firmą telefonicznie (2222-333-00) lub mailowo www.elektrosmieci.pl. Odbiór odbędzie się w ciągu kilku dni, w piątek lub sobotę.

- Kluczowymi elementami programu jest zebranie sprzętu w przystępny dla mieszkańców sposób, Fundusz Oświaty dla szkół oraz regularność odbioru elektrośmieci – wyjaśnił Skrzypczyk. Realizacja programu oznacza korzyści dla szkół podstawowych z Radomia w postaci Funduszy Oświaty. Do programu zostało zgłoszonych 35 placówek. Szkoły po oddaniu zebranego sprzętu do punktów ich poboru trzymają kupony. Te z kolei będą przeliczane na punkty, które placówki oświatowe będą mogły wymienić na materiały edukacyjne, m.in. : tablice multimedialne, rzutniki, ławki, krzesła czy szafy. Materiały te zostały wyróżnione w specjalnie utworzonym katalogu, stworzonym przez 26 metodyków.

- My też prowadziliśmy w ubiegłych latach zbiórkę elektrośmieci, jednak koszty promocji i edukacji przekraczały wartość odzyskanych surowców. Dołożymy wszelkich starań, aby zbiórki w ramach programu były przeprowadzane profesjonalnie i szybko. Wyrzucane zużytego sprzętu na śmietnik jest niedopuszczalne, te materiały są niebezpieczne. Mam tu na myśli freon z lodówek, które najczęściej rozbijane są młotkiem. Do tej pory zasady utylizacji nie były przestrzegane przez mieszkańców i nie były karana, ale sądzę, że to się zmieni – powiedział Marian Kozera, prezes Radkomu.

Program „Moje miasto bez elektrośmieci” otrzymał akredytację Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Związku Miast Polskich.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz