Wtorek 3 grudnia
Franciszka, Ksawerego, Lucjusza
RADOM aktualna pogoda

Na Prędocinku powstał eko-park

dm, UM Radom 2024-10-17 16:21:00

Eko-park Prędocinek powstał na terenie między ulicami Osiedlową i Wyścigową. To tzw. park kieszonkowy, którego powierzchnia wynosi nieco ponad 3,8 ha. Dotychczas był to nieużytek przeznaczony do zagospodarowania w „Programie rozwoju terenów zieleni w Radomiu” przyjętym w 2023 roku uchwałą Rady Miejskiej.

– W miejscu, które do tej pory było niezagospodarowane powstał atrakcyjny teren rekreacyjny, Będzie można tu odpocząć w otoczeniu pięknej przyrody. Jest to też siedlisko pożytecznej fauny oraz izolacja od ruchliwej obwodnicy południowej i zanieczyszczeń komunikacyjnych. To praktyczne rozwiązanie z uwagi na niewielki obszar i niewielkie koszty. W przyszłości chcemy podobne mini-parki tworzyć w innych częściach miasta, bo naprawdę zmieniają one oblicze miasta – mówi wiceprezydent Łukasz Molenda.

Koncepcja mini-parku na Prędocinku zakładała stworzenie terenu zieleni o charakterze krajobrazowym i naturalistycznym. W I etapie została zaadaptowana istniejąca roślinność poprzez przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych, czyli cięć sanitarnych i formujących oraz naturalnie powstałych ścieżek gruntowych, tzw. przedeptów. Posadzono 95 drzew i ponad 330 krzewów oraz trawy ozdobne i byliny – głównie gatunków rodzimych, odpornych na trudne warunki miejskie i niekorzystne zjawiska klimatyczne, a jednocześnie łatwe w pielęgnacji. Do nasadzeń wykorzystano gatunki i odmiany o dużych walorach ozdobnych.

W ramach zagospodarowania terenu zostały także zamontowane domki dla owadów i jeży oraz karmniki. Elementy te wykonały dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 23 i Publicznego Przedszkola nr 10 oraz młodzież z XII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Sportowymi. W parku zostały również zamontowane siedziska i stoły wykonane z drewna pochodzącego z wycinki zamarłych drzew. Ponadto w kilku miejscach została założona łąka kwietna składająca się z rodzimych gatunków roślin miododajnych. Wszystkie te działania zwiększą odporność miasta na zmiany klimatu, zminimalizują ich negatywne oddziaływanie, wpłyną na ograniczenie rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń komunikacyjnych, zwiększą retencję wód opadowych oraz różnorodność biologiczną.

Zadanie zostało sfinansowane ze środków Gminy Miasta Radomia oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze dla klimatu”. Prace wykonał Zakład Usług Komunalnych. Ich koszt wyniósł 50 tys. zł.

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych