Środa 24 lipca
Kingi, Krystyny, Antoniego
RADOM aktualna pogoda

Lotnisko w Radomiu oficjalnie otwarte!

dm, UM Radom 2023-04-27 19:31:00

Oficjalnie otwarto Port Lotniczy Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 r. Wieczorem na płycie lotniska na Sadkowie wyląduje pierwszy rejsowy samolot z Paryża.

„To szczególny, historyczny dzień dla mieszkańców Radomia i całego regionu. To również dzień, który zapisuje się w dziejach polskich skrzydeł oraz rozwoju komunikacji lotniczej w naszym kraju i gospodarki narodowej. Łączę się z Państwem w radości, dumie i satysfakcji z inauguracji Lotniska Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku. Dobitnie widać tutaj, że dzięki konsekwentnemu działaniu, zaangażowaniu lokalnej wspólnoty i dobrej współpracy samorządu z instytucjami państwowymi można zrealizować nawet najśmielsze wizje i aspiracje” - napisał w liście do uczestników uroczystości otwarcia lotniska w Radomiu prezydent Andrzej Duda.

Inwestorem cywilnego portu w Radomiu były Polskie Porty Lotnicze (PPL). Od podstaw został wybudowany m.in. nowoczesny terminal pasażerski o powierzchni ponad 30 tys. metrów kwadratowych wraz z parkingiem i całą niezbędną infrastrukturą. W ramach realizacji inwestycji wydłużono też istniejący pas startowy i wybudowano drogi kołowania i płyty postojowe. Port jest przygotowany do obsłużenia nawet 3 milionów pasażerów rocznie. - Lotnisko na pewno jest nowoczesne i przyjazne. Zostało zaprojektowane pod kątem obsługi całych rodzin. Mieliśmy ten komfort, że mogliśmy pewne rzeczy zaplanować od samego początku i to oczywiście jest wielka przewaga. Staraliśmy się zadbać o to, abyście państwo czuli się tu jak w domu. Mam nadzieję, że będzie to dobry wakacyjny punkt dla całej Polski centralnej - mówił podczas uroczystego otwarcia lotniska prezes PPL Stanisław Wojtera.

Terminal lotniska ma powierzchnię ponad 30 tys. mkw., czyli tyle co cztery pełnowymiarowe boiska do piłki nożnej. Szybką obsługę gwarantuje 31 stanowisk odprawy, 9 bramek wylotowych, 6 stanowisk kontroli paszportowej, 3 linie kontroli bezpieczeństwa oraz 2 karuzele odbioru bagażu.

- Pamiętam doskonale wbicie pierwszej łopaty, bo było przez wielu obśmiewane. Mało kto wierzył, że inwestycja będzie dokończona. A jeśli już, to po bardzo wielu latach, w skromnym kształcie, nie tak jak dziś, możemy zaobserwować. To dla mnie dowód na to, że zdejmujemy klątwę z Radomia, którą na to miasto po czerwcu 1976 r. rzucili komuniści - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Prezydent Radomia Radosław Witkowski nie kryje, że z uruchomieniem lotniska wiąże bardzo duże nadzieje na rozwój gospodarczy miasta. - Przede wszystkim trzeba pamiętać, że to inwestycja zrealizowana w dużym stopniu na terenach gminy. Przeznaczyliśmy na ten cel ponad 24 ha gruntu. Zobowiązaliśmy się jednocześnie, że do 2040 roku będziemy spłacać nakłady poniesione przez PPL na terenach należących do miasta. Nie można też zapominać o zaangażowaniu Wodociągów Miejskich, które wybudowały kolektor niezbędny do odwodnienia lotniska oraz o budowie drogi, która umożliwiła wydłużenie pasa startowego. Dziękuję władzom PPL za odważną decyzję i życzę, by z biegiem czasu rozszerzała się siatka połączeń i aby przybywało pasażerów - mówi prezydent.

Na początek Port Lotniczy Warszawa-Radom będzie obsługiwał oferowane przez PLL LOT rejsowe połączenia z Paryżem, Rzymem, Prewezą, Tiraną i Warną. Dodatkowo z lotniska w Radomiu będą się odbywały loty czarterowe do popularnych turystycznych miejscowości.

Pierwszy samolot z podróżnymi z Paryża na nowopowstałym lotnisku wyląduje wieczorem, 27 kwietnia. Następnego dnia lotnisko odprawi pasażerów do Rzymu i Paryża. To najnowocześniejszy tego typu obiekt wśród europejskich lotnisk regionalnych. Port lotniczy Warszawa-Radom służyć będzie nie tylko mieszkańcom woj. mazowieckiego, ale również województw: lubelskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego.

Galeria zdjęć

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych