Niedziela 14 lipca
Marcelina, Ulryka, Bonawentury
RADOM aktualna pogoda

Kolejny pantograf do ładowania autobusów elektrycznych na Michałowie

dm, MPK, MZDiK 2022-11-17 16:26:00

Na pętli autobusowej przy ulicy Królowej Jadwigi na Michałowie ruszyły roboty przy budowie kolejnej stacji szybkiego ładowania pantografowego. Pozwoli ona doładowywać pierwsze w naszym mieście elektryczne pojazdy przegubowe, które już w przyszłym roku zaczną jeździć na popularnej linii 7, kursującej pomiędzy osiedlami Michałów i Południe.

autor: MPK

Na tej pętli jest już stacja wyposażona w maszt do doładowywania 12-metrowych autobusów elektrycznych, które kursują na linii 3. Tym razem zamiast masztu będzie wybudowana tak zwana bramownica pomiędzy chodnikiem przy wiacie a wysepką pośrodku pętli. Dzięki temu, jak informuje MPK Radom, będzie utrzymana możliwość wsiadania do obsługujących "siódemkę" elektrycznych autobusów przegubowych tak jak do tej pory, czyli na przystanku z wiatą.

Budowa drugiej stacji jest konieczna, żeby utrzymać wysoką częstotliwość doładowywania elektrobusów, których na tej pętli będzie wkrótce obsługiwanych aż 15. Stanowi również zabezpieczenie w wypadku awarii jednej z nich. Prace na Michałowie potrwają do stycznia przyszłego roku, a pierwsze elektryczne przegubowce wyjadą na trasy w lutym.

Całkowity koszt projektu, realizowanego przez firmę Solaris Bus & Coach, wynosi 19,8 miliona złotych netto. Na jego pokrycie radomskie MPK pozyskało od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 12,62 miliona złotych dotacji oraz 7,18 miliona złotych niskooprocentowanej pożyczki. Po zrealizowaniu tego zadania już większość użytkowanego przez MPK taboru będą stanowić autobusy zero- i niskoemisyjne: elektryczne (25 sztuk) i gazowe (42 sztuki). Jeszcze w tym roku spółka wymieni poza tym pięć najstarszych przegubowców z 2006 roku na nowe MAN-y.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych