Niedziela 26 czerwca
Jana, Pawła, Miromira
RADOM aktualna pogoda

Truciciel powietrza w Radomiu ukarany. Do akcji wykorzystano drony

dm, warszawa.tvp.pl 2022-01-12 12:30:00

Właściciel jednego z domów jednorodzinnych w Radomiu palił w piecu stare meble i lakierowane płyty. Nieprawidłowości wykrył antysmogowy dron.

O gęstym, gryzącym dymie unoszącym się nad osiedlem w dzielnicy Nad Potokiem straż miejską zawiadomili sami mieszkańcy. Na zanieczyszczenie powietrze wskazywały też odczyty z czujników badających jego jakość. Przypuszczenia potwierdził dron, wyposażony w urządzenie pomiarowe. - Ktoś naszykował sobie bardzo dużą ilość tych mebli , żeby to spalić. Sytuacja miała miejsce na osiedlu Nad Potokiem. Dron wykrył, strażnik sprawdził, sprawdziliśmy i rzeczywiście spalane było niewłaściwe paliwo. Mężczyzna 55-letni został ukarany maksymalnym mandatem karnym - powiedział Grzegorz Sambor, z-ca komendanta Straży Miejskiej w Radomiu.

Takie kontrole to w Radomiu codzienność, a odbywają się głównie tam, gdzie przekroczone są normy jakości powietrza. W całym ubiegłym roku Straż Miejska interweniowała w tej sprawie ponad 600 razy. - Jak gdzieś się przechodzi tam, gdzie te domki są, to widać dymy. Aż dusi, jak się przechodzi - powiedział jeden z mieszkańców. - Szczególnie rano jak się wyjdzie, widać ten dym z kominów i to bardzo bardzo truje powietrze - dodał kolejny.

Radom czynnie walczy o czyste powietrze od 6 lat

Do tej pory udało się zlikwidować w mieście około 1300 palenisk węglowych, a 112 tylko w ubiegłym roku. Zainteresowani wymianą mogą skorzystać z rządowego programu „Czyste Powietrze”. Urzędnicy pomagają w formalnościach. - Mamy taki punkt konsultacyjny otwarty, możemy państwa wspomóc. Pomóc wypełnić wniosek, nawet go złożyć do wojewódzkiego funduszu. W zeszłym roku już było kilkadziesiąt takich wniosków złożonych - zaznaczyła Małgorzata Pietraszewska, p.o. dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Szacuje się, że w Radomiu jest jeszcze około 11 tysięcy kopciuchów.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych