Środa 12 czerwca
Janiny, Onufrego, Leona
RADOM aktualna pogoda

Protest wyborczy K. Frysztak vs. R. Bąkiewicz. Kandydat PiS chce wykluczenia sędziego

dm, wprost, interia 2023-09-17 06:06:00

Sąd nie rozstrzygnął procesu w trybie wyborczym, który poseł PO Konrad Frysztak wytoczył Robertowi Bąkiewiczowi. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu RP złożył wniosek o wyłączenie sędziego związanego z „Iustitią”.

autor: mojradom.pl

Przypomnijmy, 8 września w Radomiu doszło do spięcia między posłem Koalicji Obywatelskiej Konradem Frysztakiem a kandydującym do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości Robertem Bąkiewiczem. 

Były wiceprezydent Radomia pozwał Bąkiewicza w trybie wyborczym. Polityk KO przekonuje, że kandydat PiS przypisał mu słowa, których on „nie wypowiedział i są one niezgodne z prawdą”. Domaga się przeprosin i sprostowania.

Chodzi o słowa, które wypowiedział Bąkiewicz w trakcie wywiadu radiowego. Stwierdził, że „rozmawiałem z posłem Frysztakiem, który mówi, że polską suwerenność można sprzedać za dwie trybuny”. Słowa te odnosiły się do stadionu RCS oraz funduszy z KPO, które umożliwiłyby budowę nowych trybun.

Rozprawa w tej sprawie odbyła się w piątek, 15 września, jednak nie zakończyła się wydaniem orzeczenia. Powód? Bąkiewicz złożył wniosek o wyłączenie sędziego Marka Gralca, który miał rozstrzygnąć spór. Kandydat na posła tłumaczył, że Gralec jest powiązany ze Stowarzyszeniem Sędziów Polskich Iustitia, co może negatywnie wpływać na jego bezstronność.

- Sędzia ten znany jest z publicznych wypowiedzi dotyczących sporu między Polską i UE i wypowiadał się także na ten temat np. poprzez apele sędziów w sprawie wykonania orzeczeń Trybunału Europejskiego i systemu powołań sędziowskich (...) Nie ma zachowanej bezstronności w prowadzonym postępowaniu - argumentował Bąkiewicz.

Zgodnie z procedurą wniosek kandydata PiS zostanie rozstrzygnięty przez sąd, w którym toczy się sprawa. Termin kolejnej rozprawy nie został jeszcze wyznaczony.

- Pełnomocnik Roberta Bąkiewicza nie składał takiego wniosku, ale złożył go pan Robert Bąkiewicz. Dla mnie ma to wyłącznie charakter przewlekłości tego postępowania i ucieczki od odpowiedzialności - skomentował na konferencji prasowej kandydat KO. Całą konferencję można obejrzeć TUTAJ.

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych