Poniedziałek 12 maja
Pankracego, Dominika, Domiceli

Nowoczesny tomograf za kilka milionów jeszcze w tym roku?

sas 2014-10-23 14:00:00

Radomski Szpital Specjalistyczny im. Dra Tytusa Chałubińskiego  znalazł się w gronie 35 ośrodków, które zakwalifikowały się  do realizacji „Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych”. Oznacza to, że Ministerstwo Zdrowia dofinansuje zakup aparatury diagnostycznej dla wczesnego wykrywania chorób nowotworowych. Jak informuje dyrekcja miejskiego szpitala, procedura przetargowa na zakup urządzenia jest juz rozpoczęta. 

Szpital miejski otrzymał ministerialne dofinansowanie na zakup nowego tomografu w wysokości blisko 3,3 mln złotych. Za tę kwotę będzie możliwy zakup nowoczesnego urządzenia, które umożliwi wczesne wykrywanie raka. Konkurs dotyczył dofinansowania na zakup tomografu i rezonansu magnetycznego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem w ciągu najbliższych miesięcy mieszkańcy Radomia będą mogli korzystać z tomografu o bardzo wysokich parametrach.

- Wystartowaliśmy w konkursie na zakup tomografu komputerowego, a Ministerstwo Zdrowia właśnie przedstawiło listę zakwalifikowanych placówek, w tym naszą. Procedura przetargowa na zakup tomografu jest już rozpoczęta. Chcielibyśmy, aby tomograf znalazł się w szpitalu jeszcze w tym roku – mówi Andrzej Pawluczyk, dyrektor Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. - Jesteśmy zainteresowani 64 rzędowym tomografem z opcją kardiologiczną, onkologiczną i neurologiczną. Markę urządzenia poznamy dopiero po zakończeniu procedur przetargowych – wyjaśnia dyrektor.

Radomska placówka znalazła się w gronie tych, które dostały jedne z najwyższych dofinansowań. Mniejsze kwoty na zakup tomografu zostały przyznane m.in. dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu (ponad 1 mln 996 tys.), Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi (ponad 1 mln 306 tys.), Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie (ponad 1 mln 425 tys.) czy Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie (ponad 2 mln 158 tys.).

Ministerstwo Zdrowia w ramach zadania nie sfinansuje kosztów dostawy, instalacji, serwisowania zakupionej aparatury oraz szkoleń personelu w zakresie obsługi aparatury. Jak mówi dyrektor Pawluczyk kadra szpitala nieustannie szkoli się w zakresie onkologii. - Nasi lekarze biorą udział w kursach, sympozjach i konferencjach. Proces doszkalania trwa cały czas. Lekarz nie może sobie pozwolić na zastój, ponieważ medycyna wciąż idzie naprzód – dodaje dyrektor RSS w Radomiu.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap