Sobota 13 sierpnia
Diany, Hipolita, Kasjusza
RADOM aktualna pogoda

Budżet Radomia na 2022 rok uchwalony

dm, UM Radom 2021-12-21 13:01:00

Rada Miejska uchwaliła budżet Radomia na 2022 rok. Projekt poparło 12 radnych, 6 było przeciwko, a 9 wstrzymało się od głosu.

- To nie jest budżet łatwy, bo i czasy mamy trudne. I proszę nie mieć złudzeń, bo łatwych budżetów w najbliższych latach nie będzie. Jednak biorąc pod uwagę wszystkie ograniczenia, w tym trudne do precyzyjnego określenia skutki Polskiego Ładu, niewystarczającą subwencję oświatową, inflację i wzrost cen, jest to budżet dający nadzieję na rozwój. Znalazło się w nim wiele dobrych inwestycji służących realizacji potrzeb mieszkańców - mówił prezydent Radosław Witkowski.

Na inwestycje zostanie przeznaczona kwota 168 mln zł, czyli prawie 12,5 proc. całego budżetu. Wśród największych inwestycji drogowych, które znalazły się w przyszłorocznym budżecie są: budowa trzeciego odcinka trasy N-S (24 mln zł), przebudowa wiaduktu w ul. Żeromskiego (30 mln zł), przebudowa ul. Wolność (6 mln zł), przebudowa skrzyżowania Maratońska-Dębowa (3,5 mln zł).

Z myślą o bezpieczeństwie pieszych planowany jest montaż sygnalizacji świetlnej na ulicy Maratońskiej, przy Podhalańskiej, na 25 Czerwca, obok szkoły muzycznej oraz doświetlenie kilku przejść dla pieszych na osiedlu Południe. W projekcie budżetu jest także budowa dróg dla rowerów wzdłuż ulic: Chrobrego, Szarych Szeregów, 11 Listopada, Limanowskiego, Prażmowskiego.

Na realizację Radomskiego Programu Drogowego miasto planuje wydać 1,5 mln zł, a Programu Chodnikowego - 1 mln zł. W przyszłym roku ma też powstać dokumentacja na przebudowę ulicy Idalińskiej oraz budowę kładki nad obwodnicą południową, w pobliżu projektowanego przystanku kolejowego Radom-Południe.

Wśród innych zaplanowanych na przyszły rok inwestycji są m.in. remonty i zakupy sprzętu dla Radomskiego Szpitala Specjalistycznego oraz ambulansu dla Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, które będą kosztowały prawie 8,5 mln zł. Najważniejsze zadanie to modernizacja oddziału chirurgii naczyń - jedynego tego typu oddziału w regionie radomskim. Planowany jest też zakup dwóch nowych karetek.

W budżecie miasta zostały również zarezerwowane pieniądze na kontynuację budowy przedszkola przy ul. Kujawskiej (5,7 mln zł) i żłobka przy ul. Batalionów Chłopskich (9 mln 250 tys. zł) oraz na remonty w Teatrze Powszechnym i w Miejskiej Bibliotece Publicznej czy rozbudowę infrastruktury rekreacyjnej nad zalewem na Borkach, gdzie ma powstać wodny plac zabaw i pumptrack. Powstanie też nowe boisko przy Zespole Szkół Elektronicznych i przy Zespole Szkół Zawodowych im Hubala, boisko przy ul. Przytyckiej zyska nowe oświetlenia, przy ul. Ciborowskiej powstanie zaplecze sportowe, a na Godowie - boisko do siatkówki.

Planowane jest też dokończenie budowy kolumbarium na Cmentarzu Komunalnym na Firleju. Będą też pieniądze na poprawę infrastruktury w ogrodach działkowych. W budżecie zostały uwzględnione również wydatki na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej budowy Parku Kulturowego Stary Radom, budowy parku na os. Gołębiów II, przebudowy skweru Kelles-Krauza, Struga, Focha i Pl. Jagielloński, przebudowy sali koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej oraz budowy budynku z kilkudziesięcioma mieszkaniami komunalnymi.

W trakcie dyskusji na sesji Rady Miejskiej, do projektu budżetu miasta została wprowadzona autopoprawka, zgodnie z którą dodatkowe dochody ze sprzedaży nieruchomości, w kwocie 2,5 mln złotych, mają zostać przeznaczone na podwyżki wynagrodzeń w Domach Pomocy Społecznej i Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych