Poniedziałek 15 kwietnia
Anastazji, Wacława, Leonida
RADOM aktualna pogoda

Policjanci odwiedzą działkowiczów

dm, KWP 2021-07-21 10:33:00

Sezon działkowy trwa na dobre, a zapewnianie bezpieczeństwa to nasza wspólna sprawa! Mimo licznych działań informacyjnych i zapobiegawczych, liczba oszustw finansowych dokonywanych na osobach starszych wciąż jest bardzo wysoka. W przykładowym mechanizmie działania przestępcy kontaktują się telefonicznie i podają za osobę bliską (wnuczka, siostrzeńca, innego krewnego), funkcjonariusza policji lub innego urzędnika państwowego itp. Następnie proszą o przekazanie określonej kwoty pieniężnej pod pozorem trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się oni sami lub ich bliscy. Informują, że udostępnione środki finansowe odbierze kolega bądź inna wskazana osoba. Ofiara, nie podejrzewając niczego złego, kierując się troską o osobę najbliższą przekazuje pieniądze przestępcom.

To tylko jeden z mnogich scenariuszy sposobów oszukiwania i podstępnego działania przestępców. Szczególnie w okresie pandemii rozpoznano nowe techniki manipulacyjne mające na celu wyłudzenie środków finansowych czy danych osobowych, szczególnie dotyczących logowania, haseł czy jednorazowych kodów dostępu.

W związku z powyższym istnieje konieczność informowania i uwrażliwiania wszystkich obywateli na sygnały ostrzegawcze, które mogą świadczyć o próbie takiego ataku. W odpowiedzi na powyższe zagrożenia Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu we współpracy z Okręgiem Mazowieckim Polskiego Związku Działkowców ruszają z akcją informacyjną „Mazowiecka Policja Ostrzega!”. Działanie podyktowane jest potrzebą wzmożonych działań profilaktycznych, gdyż w okresie od stycznia do czerwca 2021 roku na terenie garnizonu mazowieckiego odnotowano 1706 oszustw internetowych, w których poszkodowani utracili ponad 8 mln zł, a także dokonano 108 oszustw na tzw. wnuczka lub policjanta, w których straty wyniosły blisko 3 mln zł.

Celem akcji jest przeciwdziałanie oszustwom finansowym poprzez podnoszenie świadomości społecznej na temat aktualnych form wyłudzania środków finansowych i dóbr materialnych oraz danych osobowych.

W ramach wspólnej inicjatywy informacyjnej dzielnicowi z terenu garnizonu mazowieckiego będą uczestniczyli w spotkaniach o charakterze informacyjno–ostrzegawczym z działkowcami i prezesami ROD. Celem pogadanek będzie zwiększenie wiedzy działkowców, jak nie stać się ofiarą i co robić w przypadku podejrzenia próby ataku oszusta, oraz odniesienie do aktualnych zagadnień problemowych występujących na terenach ROD. Zakres tematyczny obejmie aktualne metody działania sprawców oszustw finansowych na tzw. wnuczka/policjanta, oszustw bankowych, ubezpieczeniowych, internetowych, poprzez ogłoszenie, a także techniki manipulacyjne, które powstały w czasie trwania pandemii m.in.: fałszywe szczepionki, oszustwa na dezynfekcję przesyłki, fałszywe powiadomienia z mediów społecznościowych, itp. Dodatkowo funkcjonariusze Policji będą prowadzić działania edukacyjne w zakresie ochrony i właściwego zabezpieczenia mienia oraz świadomości wiktymologicznej związanej z kradzieżami czy włamaniami do obiektów działkowych.

Ważnym elementem są plakaty ostrzegawcze, które zostaną zamieszczone na każdej tablicy wszystkich ROD na terenie garnizonu mazowieckiego. Ponadto na plakacie dzielnicowy wpisze swoje dane do kontaktu, w celu ułatwienia bezpośredniego kontaktu z funkcjonariuszem Policji w bieżących sprawach działkowiczów.

Wierzymy, że wspólne działania przyczynią się do wzrostu wiedzy i świadomości zagrożeń oraz zwiększenia czujności chroniącej przed działaniami przestępców.

Wspólnie działamy i ostrzegamy!

Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych