Wystawa jest prezentacją różnorodności kultur pozaeuropejskich, inspirowaną podróżami Ryszarda Kapuścińskiego – polskiego reportażysty, publicysty, poety i fotografa, zwanego również „cesarzem reportażu”.
Tytuł wystawy oraz wybór zaprezentowanych państw nawiązują do książki autora pt. Podróże z Herodotem, w której zamieszczono krótkie eseistyczne reportaże Kapuścińskiego, pełniącego rolę korespondenta w Azji i Afryce, wraz z jego przemyśleniami oraz refleksjami na temat towarzyszącej mu przez całą podróż publikacji greckiego historyka Herodota pt. Dzieje.
Kapuściński w swojej książce stara się porównać własne podróże po Azji i Afryce z opisami starożytnego kronikarza. Chociaż dzieli ich ponad dwa tysiące lat, łączy ich niegasnąca pasja do poznawania innych kultur, historii oraz ludzkich losów. Dzięki ich dziełom, Dziejom Herodota oraz Podróżom z Herodotem Kapuścińskiego, możemy spojrzeć na świat z unikalnej perspektywy, która łączy przeszłość z teraźniejszością, a czasem wskazuje na uniwersalne prawdy o naturze ludzkiej.
Wystawa jest przede wszystkim autorską wizją kuratorek, ukazującą świat widziany oczami reportażysty Ryszarda Kapuścińskiego w latach 60. i 70. XX wieku.
Na ekspozycji znajdą się eksponaty prezentujące kulturę materialną z państw Azji i Afryki (Chiny, Indie, Egipt, Sudan, Etiopia, Iran i Algieria).
Ostatnie oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Podróże z Herodotem. Świat oczami Ryszarda Kapuścińskiego”
3 sierpnia (niedziela), Godz. 12:00, ul. Rynek 11.
Wstęp 15 zł.