Wtorek 23 lipca
Bogny, Sławosza, Żelisława
RADOM aktualna pogoda

Żar leje się z nieba? Pomyśl o klimatyzacji

as 2020-07-10 07:17:00

Zgodnie z prognozami klimatologów, w ciągu dekady temperatury zbliżające się do 40°C będą w Europie bardzo częste. Już lato 2019 zyskało miano rekordowo ciepłego, głównie ze względu na tzw. fale upałów – ilość następujących po sobie gorących dni. W tym roku pogoda jest zmienna, ale sierpień w Radomiu będzie upalny – zadbaj o swój komfort i zapewnij sobie chłód w mieszkaniu.

Uważaj latem w mieście

Fale upałów, w porównaniu z dniami o niższej temperaturze, przynoszą ze sobą wzrost liczby zgonów, dotyczy to zwłaszcza seniorów i osób przewlekle chorych.

Zabetonowane, wielkie miasta mają najgorsze statystyki – w ich przypadku to aż kilka zgonów dziennie więcej niż w chłodne dni.

Wszystko przez tzw. efekt wyspy cieplnej – wchłanianie energii słonecznej przez dachy, ulice, chodniki etc. i oddawanie zmagazynowanego ciepła nocą. Nie bez wpływu pozostaje też energia ze źródeł sztucznych oraz niemal zerowa cyrkulacja powietrza, wynikająca z gęstej zabudowy.

Organizm nie lubi upału

Nie tylko temperatura na zewnątrz jest niebezpieczna – warunki panujące w naszych domach są równie istotne, a te niekorzystne potrafią poważnie zaburzyć funkcjonowanie organizmu.

Ma on zdolność do przystosowania się do wysokich temperatur, jednak zbyt długie przebywanie w niekorzystnych warunkach może poskutkować wyczerpaniem cieplnym, a co za tym idzie:

 • ogólnym zmęczeniem i drażliwością,
 • wysuszeniem śluzówek i osłabieniem naturalnych mechanizmów obronnych organizmu,
 • pogorszeniem jakości snu,
 • problemami z koncentracją.

Jak radzić sobie z upałem w mieszkaniu?

Istnieją różne metody doraźne, które mogą pomóc w radzeniu sobie z wysoką temperaturą w domu, m.in.:

 • unikanie gotowania, smażenia i pieczenia potraw;
 • wietrzenie nocą lub o poranku;
 • otaczanie się roślinami i częste ich zraszanie.

Często jednak okazuje się to zbyt mało skuteczne. Dobrym rozwiązaniem jest zakup klimatyzatora pokojowego.

To rozwiązanie dla osób, które nie chcą inwestować w klimatyzację stacjonarną lub z różnych przyczyn nie mogą jej zamontować.

Klimatyzatory przenośne dzielimy na:

 • split i multi split, w których skraplacz jest oddzielną jednostką, montowaną na zewnątrz. Jednostkę wewnętrzną można przenosić. Polecana jest do domów jednorodzinnych, ponieważ emituje hałas;
 • monobloki, odprowadzające ciepło na zewnątrz za pomocą rury wyrzutowej. Polecane do każdych pomieszczeń.

Niektóre modele, prócz funkcji chłodzenia, potrafią również ogrzewać, wentylować i osuszać powietrze, dlatego sprawdzą się o każdej porze roku.

Jednym z takich klimatyzatorów jest Warmtec Senja KP32W, przeznaczony do pomieszczeń o powierzchni do 35 m². Zapoznaj się z jego recenzją: https://nachlodno.pl/recenzje/klimatyzator-warmtec-senja-kp32w/.

Zalety klimatyzatorów z rurą:

 • łatwy i szybki montaż;
 • brak dodatkowych kosztów montażu;
 • mobilność;
 • dobry stosunek jakości do ceny.

Wskazówki, jak dobrać klimatyzator pokojowy do własnych potrzeb, znajdziesz w poradniku: https://nachlodno.pl/poradniki/klimatyzator-pokojowy/.

Pamiętaj, że urządzenie chłodzące bez rury wyrzutowej to nie klimatyzator, a klimatyzer.

Czynnikiem chłodzącym jest w nim woda, dlatego skuteczność w chłodzeniu jest dużo niższa niż w przypadku klimatyzacji.

Nie kupuj urządzenia chłodzącego pod wpływem chwili – bądź na bieżąco z opiniami specjalistów w tej dziedzinie: https://nachlodno.pl/.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych