Wtorek 23 kwietnia
Jerzego, Wojciecha, Adalberta
RADOM aktualna pogoda

Studia prywatne czy państwowe - które wybrać?

Artykuł sponsorowany 2021-03-29 09:05:00

Czy warto wybrać studia prywatne, czy może tradycyjne studia państwowe? Jakie są różnice w studiowaniu na uczelni prywatnej i państwowej? Kliknij i sprawdź!

Wielu przyszłych studentów, stojąc przed wyborem ścieżki życiowej, nie tylko musi podjąć decyzję, jaki kierunek chce studiować, ale również która placówka będzie odpowiedniejsza - uczelnia państwowa czy prywatna. Mówi się, że studiowanie w trybie dziennym na uczelni państwowej to pewnego rodzaju prestiż i docenienie najzdolniejszych. W ostatnich latach pojęcie prestiżu zeszło na drugi plan, a przyszli studenci coraz większą uwagę przykładają do wygody studiowania i różnorodności kierunków.

Uczelnia państwowa czy prywatna - czym się różnią?

Podstawową różnicą dotyczącą studiowania na uczelni państwowej i prywatnej są opłaty za studia. Wybierając studia państwowe, jedynymi opłatami ponoszonymi przez studentów są te rekrutacyjne i - w przypadku studiów zaocznych (weekendowych) i wieczorowych - opłata za naukę, tzw. czesne. Studia w trybie dziennym odbywają się "za darmo". W przypadku uczelni prywatnej student opłaca czesne za każdy semestr, bez względu na tryb pobieranej nauki.

Kolejnym ważnym aspektem jest liczebność studentów. Oczywiście większą popularnością cieszą się uczelnie państwowe, których w Polsce jest zdecydowanie więcej niż uczelni prywatnych. Studenci wybierają popularne szkoły w większych miastach, a co za tym idzie, liczba osób studiujących dany kierunek zazwyczaj waha się w przedziale od 30 do nawet 100 osób. Co więcej, większość wykładów organizowanych jest dla kilku roczników naraz, a więc w sali wykładowej w tym samym czasie może znajdywać się nawet 200 osób.

Uczelnie prywatne słyną jednak ze zdecydowanie mniejszej ilości studentów, więc i spotkania w czasie zajęć odbywają się w mniejszym gronie - zazwyczaj jest to do kilkunastu osób. Kameralne spotkania pozwalają lepiej poznać wykładowców, zadać szybkie pytanie, czy nawiązać znajomość z innymi studentami kierunku. Dzięki mniejszej ilości studentów dużo prościej jest również podjąć decyzje w sprawie ewentualnych zmian w harmonogramie, programie studiów czy terminie egzaminów. Również kontakt z wykładowcami na uczelniach prywatnych jest znacznie ułatwiony, gdyż wykładowcy nie wahają się przed udostępnieniem swojego prywatnego numeru telefonu lub adresu e-mail mniejszej grupie osób.

Poziom kształcenia na uczelniach prywatnych i państwowych

Warto wspomnieć, że uczelnie państwowe nastawione są na kształcenie studentów w tradycyjnych formach i na kierunkach najczęściej wybieranych przez młodych ludzi. Rzadko otwierane są kierunki mniej popularne, z obawy przed niepowodzeniem i niskim zainteresowaniem. Ciężej jest też znaleźć wykładowców, którzy podjęliby się nauczania małej grupy studentów w obawie przed utratą pracy w przypadku zamknięcia kierunku. Bezpiecznym wyjściem dla uczelni państwowych jest kształcenie studentów na kierunkach cieszących się dużym zainteresowaniem, takich jak medycyna, prawo, filologia czy pedagogika.

Uczelnie prywatne wychodzą naprzeciw osobom poszukującym kształcenia w mniej popularnych kierunkach. Coraz częściej słyszy się o otwieraniu kierunków przyszłościowych, choć cieszących się mniejszym zainteresowaniem. Uczelnie prywatne często stawiają sobie za cel wyróżnienie się na tle uczelni publicznych, stąd różnorodność ścieżek kształcenia. Mówi się, że zajęcia praktyczne w przypadku uczelni prywatnych odbywają się w większym wymiarze godzin, gdyż te w większości stawiają na praktykę niż teorię.

Poziom nauczania zarówno na uczelniach państwowych, jak i tych prywatnych w przypadku kierunków tradycyjnych nie różni się wieloma aspektami. Zazwyczaj programy studiów opracowane są podobnie, a studenci zdają egzaminy z tych samych lub nieznacznie różniących się przedmiotów. W przypadku kierunków, które są mniej popularne, program nauczania dobierany jest w zależności od charakterystyki danego kierunku. Zarówno poziom nauczania uczelni państwowych, jak i uczelni prywatnych jest na podobnym standardzie, a studenci, kończąc szkoły wyższe, są odpowiednio przygotowani do podjęcia pracy w wyuczonej specjalizacji.

Technologia i udogodnienia

Tradycyjne uczelnie państwowe w Polsce zazwyczaj preferują nauczanie w warunkach uczelnianych, w formie kontaktu bezpośredniego z kartką papieru i podręcznikami. Czasem na prośbę studenta wykładowcy zgadzają się na używanie smartfonów do robienia notatek lub laptopów, jednak studenci zazwyczaj proszeni są o utrzymanie tradycyjnych form nauczania.

Coraz więcej technologii jednak pojawia się na uczelniach prywatnych, gdzie zajęcia w formie online są na porządku dziennym. Tryb hybrydowy wprowadzany jest częściej niż na uczelniach państwowych, dzięki czemu studenci uczelni prywatnych mają większą możliwość łączenia studiów i pracy. Częściej studenci mają dostęp do wirtualnej biblioteki, pozwalającej zarezerwować daną pozycję tylko dla siebie lub czytać ją online.

Jak wygląda proces rekrutacji?

Każda szkoła wyższa posiada określone warunki rekrutacji. W przypadku uczelni państwowych pod uwagę brana jest ilość punktów uzyskanych na maturze z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych. Na najbardziej oblegane kierunki studiów często zgłasza się tak duża liczba chętnych, że o jedno miejsce konkuruje nawet kilkadziesiąt osób. Wybierając przyszłych studentów, szkoły przykładają również dużą wagę do działalności pozaszkolnej i osiągnięć naukowych.

Wśród prywatnych szkół wyższych, o przyjęciu na studia zazwyczaj decyduje kolejność zgłoszeń i to, czy przyszły student terminowo złożył wymagane dokumenty i uiścił opłatę rekrutacyjną. Nie oznacza to jednak, że na uczelnię zostaną przyjęci wszyscy ;). Studiów nie można kupić. Zarówno studia prywatne, jak i państwowe to ogrom włożonej pracy i lata cennej nauki, więc zaangażowane podejście to podstawa.

Jaką uczelnię lepiej wybrać?

Wszystkie szkoły wyższe posiadają swoje wady i zalety. Wybierając studia, każdy kandydat powinien dobrze przemyśleć co i w jakim trybie tak naprawdę chce studiować. Decydując się na uczelnię państwową, warto pamiętać o dużej ilości osób studiujących, niemałym chaosie i tradycyjnych metodach nauczania, jednak plusem jest bezpłatne pobieranie nauki. Wybierając uczelnię prywatną, należy mieć na uwadze stosowanie technologii w nauczaniu, nowoczesne i przyszłościowe kierunki oraz indywidualne podejście wykładowców do każdego z uczestników studiów, jednak każda z tych zalet ma swoją cenę.

Wybór szkół wyższych to dla każdego przyszłego studenta niemałe wyzwanie. Ważne jest, by skupić się na swoich potrzebach i określeniu własnej ścieżki życiowej. Zarówno wybierając uczelnię prywatną, jak i państwową należy rozpatrzyć wszystkie plusy i minusy oraz wybrać ten rodzaj uczelni, który będzie odpowiedniejszy dla samego kandydata.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych