Czwartek 22 luty
Małgorzaty, Marty, Piotra
RADOM aktualna pogoda

Rodzaje i działanie irygatorów do zębów

cir 2021-12-03 08:26:00

Każdy ząb ma pięć widocznych stron. Szczoteczka do zębów jest w stanie obmyć trzy z nich – przednią, tylną oraz dolną. A co z powierzchniami bocznymi? Te w przypadku korzystania podczas pielęgnacji jamy ustnej tylko ze szczoteczki pozostają niedoczyszczone. Właśnie dlatego stomatolodzy rekomendują mycie przestrzeni międzyzębowych przyrządami specjalistycznymi. Jednym z nich jest irygator do zębów.

Irygator do zębów powstał w latach 60. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Amerykańscy stomatolodzy zdecydowali się na stworzenie takiego sprzętu, ponieważ dostrzegali ogromny problem z zaleganiem resztek pokarmowych w przestrzeniach międzyzębowych swoich pacjentów. Zalecenia dotyczące korzystania z nici dentystycznej niestety często nie przynosiły rezultatu. Większość osób – podobnie jak ma to miejsce dziś – po prostu nie lubiła korzystać z nici bądź nie potrafiła tego robić we właściwy sposób. Dlatego zdecydowano się znaleźć alternatywę.

Jak działa irygator do zębów?

Irygator do zębów to specjalistyczny sprzęt, służący do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych przy pomocy strumienia wody. Składa się z rękojeści i rączki zakończonej końcówką z dyszą strumieniową. W korpusie sprzętu znajdziemy silniczek elektryczny, który pobudza do działania miniaturową pompę. Ta jest połączona ze zbiornikiem na wodę. Wlana do zbiornika ciecz za sprawą pompy przepływa przez rączkę irygatora, finalnie dostając się do dyszy strumieniowej. Siła ciśnienia, z jaką woda wydobywa się z końcówki irygatora jest uzależniona od wybranego trybu pracy i rodzaju sprzętu.

Banalnie prosta obsługa

Atutem irygatorów do zębów jest niezwykle łatwe użytkowanie. Z obsługą sprzętu nie powinny mieć problemu nawet dzieci, osoby starsze czy kompletni nowicjusze. Wystarczy tylko kilka chwil obcowania z urządzeniem i już wiadomo, „co i jak”.

Każdy irygator ma na rękojeści umieszczonych maksymalnie kilka przycisków. Służą one kolejno do włączania i wyłączania sprzętu, zwiększania bądź zmniejszania mocy generowanego strumienia wody, a także ewentualnie chwilowego wstrzymywania pracy urządzenia. Nie ma tu absolutnie żadnej filozofii. W tym miejscu warto napisać kilka słów o programach czyszczenia, jakie oferują irygatory do zębów. Może być ich od jednego do nawet dziesięciu – wszystko w zależności od stopnia zaawansowania urządzenia. Dostępne są tryby delikatnego mycia, dedykowane osobom z wrażliwymi dziąsłami, a także intensywniejsze programy pracy, stworzone z myślą o użytkownikach z ciasno stłoczonymi zębami czy noszących aparaty ortodontyczne.

Rodzaje irygatorów do zębów

W zależności od profilu i przeznaczenia sprzętu możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje irygatorów do zębów:

• Irygator stacjonarny – jest to większy typ irygatora, z większym zbiornikiem na wodę (w jego przypadku zbiornik ma od 450 do 650 ml). Dzięki temu użytkuje się go bardziej komfortowo, ponieważ podczas irygacji nie trzeba dodatkowo uzupełniać zbiornika w wodę. Irygatory stacjonarne oferują też zazwyczaj większy wybór generowanego ciśnienia wody. Decydując się na taki sprzęt, musisz jednak mieć świadomość, że będziesz mógł z niego korzystać jedynie we własnej łazience.

• Irygator przenośny – to irygator dla osób, które sporo czasu spędzają na wyjazdach. Jego kompaktowy charakter umożliwia proste przenoszenie urządzenia z miejsca na miejsce. Minusem mniejszych rozmiarów jest jednak mniejszy zbiornik na wodę (jego pojemność to od 70 do 210 ml), który podczas jednego mycia wymaga najczęściej kilkukrotnego uzupełniania. Irygator bezprzewodowy zasilany jest akumulatorowo bądź bateryjnie, na jednym naładowaniu potrafi wytrzymać od 20 do 70 minut.

Nie tylko czyszczenie przestrzeni międzyzębowych

Irygator do zębów jest identyfikowany jako sprzęt do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych, jednak generowany przez niego strumień wody ma znacznie więcej zalet. Wybór i dokładny opis kilkunastu modeli irygatorów znajdziesz na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/ranking-irygatorow/ Najważniejsze korzyści zdrowotne wynikające z użytkowania irygatora to:

• mniej osadów w przestrzeniach pomiędzy zębami,

• poprawa ukrwienia i ogólnej kondycji dziąseł,

• lepsza ochrona przed próchnicą,

• wyrównanie koloru zębów, dłuższe utrzymywanie się efektów wybielania,

• świeższy oddech.

Ile kosztuje irygator do zębów? Ceny takiego rodzaju sprzętów są bardzo zróżnicowane. Najtańsze irygatory wiążą się z wydatkiem 150-200 złotych, natomiast te z najwyższej półki potrafią być wyceniane nawet na około 500 złotych. Zanim zatem zdecydujesz się na zakup irygatora, dokładnie przeanalizuj, jak zaawansowanego urządzenia potrzebujesz, aby niepotrzebnie nie przepłacać.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych