Niedziela 14 lipca
Marcelina, Ulryka, Bonawentury
RADOM aktualna pogoda

Nowoczesne nagrzewnice zapewnią ciepło nawet w najmroźniejsze dni!

Artykuł sponsorowany 2024-01-10 13:34:00

Wydajne nagrzewnice to niezastąpione urządzenia w sektorze przemysłowym, budowlanym oraz eventowym. Dostarczają one niezbędne ciepło wszędzie tam, gdzie tradycyjne systemy grzewcze są nieefektywne lub najzwyczajniej w świecie niemożliwe do zastosowania. Dzięki wysokiej wydajności energetycznej mogą one ogrzewać nawet największe pomieszczenia, tym samym gwarantując wysoki komfort termiczny przebywającym w nim osobom. Istnieje jednak kilka sposobów zasilania nagrzewnic. Zatem, który z nich wybrać?

Nagrzewnica elektryczna Neo Tools 90-061

Jakie rodzaje nagrzewnic są dostępne w sprzedaży?

Rozważając zakup nagrzewnicy dla swojego domu, biura, przestrzeni magazynowej lub warsztatu, trzeba podjąć decyzję dotyczącą sposobu jej zasilania. Obecnie można wyróżnić trzy najpopularniejsze rodzaje takich urządzeń dostępnych na rynku. Są to modele olejowe, elektryczne oraz gazowe, a każdy z nich dedykowany jest nieco innym zastosowaniom.

Nagrzewnice olejowe

Nagrzewnice olejowe ze względu na ich wysoką wydajność energetyczną i zdolność do generowania bardzo dużych ilości ciepła są powszechnie wykorzystywane w przemyśle ciężkim, w zakładach mechaniki samochodowej, a także w dużych warsztatach ślusarskich oraz stolarskich. Często też można je spotkać podczas wydarzeń organizowanych w plenerze, gdzie wykorzystuje się je do ogrzewania dużych namiotów polowych oraz tymczasowych hal.

Każda nagrzewnica olejowa zasilana jest paliwem ciekłym – olejem napędowym (dieslem) lub olejem opałowym. Paliwo jest zamieniane w energię termiczną podczas kontrolowanej reakcji spalania w specjalnie przygotowanej komorze. Wytworzone w ten sposób ciepło jest następnie bezpośrednio oddawane do otoczenia lub transportowane przy pomocy specjalnych przewodów elastycznych o podwyższonej odporności na działanie wysokich temperatur.

Należy jednak pamiętać, że nagrzewnica olejowa podczas pracy wytwarza spaliny, które mogą być szkodliwe dla zdrowia osób przebywających w budynkach. Dlatego też, chcąc je wykorzystywać w zamkniętych pomieszczeniach, niezbędne jest zadbanie o prawidłowe odprowadzenie spalin na zewnątrz nieruchomości lub namiotu.

Największą zaletą nagrzewnic olejowych jest ich bardzo duża moc grzewcza, a także możliwość niezwykle szybkiego ogrzewania nawet największych przestrzeni. Są one jednak dość ciężkie oraz zajmują spore ilości miejsca, co utrudnia ich transport i przechowywanie.

Nagrzewnice elektryczne

Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem przenośnego urządzenia grzewczego jest nagrzewnica elektryczna. Jest niezwykle łatwa w obsłudze, a podczas pracy nie emituje żadnych szkodliwych spalin. Czyni to ją idealnym wyborem do pomieszczeń zamkniętych, takich jak biura, sklepy, przydomowe warsztaty czy budynki mieszkalne.

Nagrzewnica elektryczna jest też znacznie mniejsza, a co za tym idzie, dużo łatwiejsza w transporcie niż inne rodzaje urządzeń grzewczych. Ułatwia to jej przenoszenie oraz przechowywanie podczas okresów ciepłej pogody.

Niestety, kompaktowe rozmiary nagrzewnicy dość mocno ograniczają jej wydajność energetyczną. Urządzenie to może generować około 2 kW mocy grzewczej, dlatego też można wykorzystywać je głównie do podnoszenia temperatury w pokojach domów i mieszkań, garażach oraz małych warsztatach.

Nagrzewnica elektryczna to również świetne urządzenie grzewcze dla budynków wyposażonych w instalację fotowoltaiczną. Wykorzystując ją, można ogrzewać pomieszczenie praktycznie za darmo, jednocześnie całkowicie eliminując negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Nagrzewnice gazowe

Nagrzewnica gazowa Neo Tools 90-084

Nagrzewnica gazowa to kolejny ciekawy rodzaj urządzenia grzewczego. Do jej zasilania wykorzystywana jest mieszanka propanu i butanu lub gaz ziemny. Dzięki temu są one niezwykle popularnym rozwiązaniem w miejscach, gdzie dostęp do elektryczności jest mocno ograniczony. Oczywiście, nadal wymagają one podłączenia do źródła prądu elektrycznego, jednak niewielkie zapotrzebowanie pozwala zasilać je akumulatorowo lub z gniazdka zapalniczki samochodowej.

Profesjonalna nagrzewnica gazowa zapewnia też wysoką zdolność do produkcji ciepła. Jej wydajność plasuje się pomiędzy wariantami elektrycznymi a olejowymi, dzięki czemu doskonale sprawdzi się ona podczas podnoszenia temperatury w dużych garażach oraz warsztatach. Urządzenia te często są też wykorzystywane podczas remontów generalnych oraz prac budowlanych prowadzonych w budynkach w stanie surowym.

Gaz ziemny lub mieszanka propanu i butanu jest zazwyczaj tańsza niż olej opałowy, ale wymaga regularnej wymiany butli lub dostępu do sieci gazowej. Na jednej butli, w zależności od mocy grzewczej, nagrzewnica gazowa może działać przez kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt godzin.

Jak korzystać z nagrzewnic w bezpieczny sposób?

Bezpieczeństwo jest kluczowym aspektem przy użytkowaniu wszystkich typów nagrzewnic. Dlatego też należy przede wszystkim upewnić się, że posiadane urządzenie posiada odpowiednie atesty, a także jest regularnie serwisowane.

W przypadku nagrzewnic gazowych oraz olejowych należy też zwrócić szczególną uwagę na wentylację miejsca, w którym są one używane, aby uniknąć zatrucia tlenkiem węgla, spalinami lub innymi szkodliwymi oparami.

Niezbędne jest też, by wszystkie typy nagrzewnic zostały umieszczone z dala od materiałów łatwopalnych, a także w miejscach, w których praktycznie nie ma ryzyka ich przypadkowego przewrócenia, ani poparzenia się osób postronnych w czasie wykonywania swojej pracy.

Jak wybrać odpowiednią nagrzewnicę?

Wybór nagrzewnicy zależy od wielu czynników, w tym od wielkości i rodzaju ogrzewanego miejsca, dostępności źródeł energii, a także możliwości budżetowych. Podejmując decyzję, należy również rozważyć jej moc grzewczą oraz jej ekonomiczność. Jak zatem wybrać odpowiedni model?

Nagrzewnica olejowa najlepiej sprawdzi się podczas konieczności szybkiego ogrzewania dużych przestrzeni użytkowych. Wymaga ona jednak regularnego uzupełniania paliwa, a także zachowania odpowiedniej wentylacji pomieszczenia.

Nagrzewnica elektryczna będzie najlepszym wyborem do pomieszczeń zamkniętych oraz miejsc, w których czystość powietrza jest największym priorytetem.

Z kolei nagrzewnice gazowe oferują świetny kompromis pomiędzy wydajnością a kosztami eksploatacji, ale wymagają dostępu do gazu i ostrożności w użytkowaniu.

Komentarze naszych czytelników

 • Jarosław Kaczyński

  2024-01-11 06:35:08

  Najlepszą nagrzewnicą jest zdrowa z dużym cycem baba. Przy okazji może być też i zabawa. Goła Baba.  Grzeje i zabawia

 • Jarosław Kaczyński prezes

  2024-01-11 06:35:16

  Najlepszą nagrzewnicą jest zdrowa z dużym cycem baba. Przy okazji może być też i zabawa. Goła Baba.  Grzeje i zabawia

 • Jarosław Kaczyński prezes PiS

  2024-01-11 06:35:23

  Najlepszą nagrzewnicą jest zdrowa z dużym cycem baba. Przy okazji może być też i zabawa. Goła Baba.  Grzeje i zabawia

 • Jarosław Kaczyński prezes PiS z Żoliborza

  2024-01-11 06:35:47

  Najlepszą nagrzewnicą jest zdrowa z dużym cycem baba. Przy okazji może być też i zabawa. Goła Baba.  Grzeje i zabawia

 • Jarosław Kaczyński prezes PiS z Żoliborza Stolicy

  2024-01-11 06:35:56

  Najlepszą nagrzewnicą jest zdrowa z dużym cycem baba. Przy okazji może być też i zabawa. Goła Baba.  Grzeje i zabawia

 • brak patroli więcej patoli

  2024-01-19 11:05:27

  Monitoring miejski. Ponad 3,5 tysiąca zgłoszonych interwencji. i czym tu się podniecać że miasto nie ma patroli policji tylko się wożą na jeśli chcesz ich spotkać to najlepiej przy barach  pychotka smakołyk

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych