Piątek 1 marca
Antoniego, Radosława, Albina
RADOM aktualna pogoda

Kiedy wykonuje się USG jamy brzusznej?

Materiał zewnętrzny 2024-02-08 08:26:00

Badania obrazowe pozwalają ocenić budowę i stan narządów wewnętrznych. Na ich podstawie niejednokrotnie udaje się zdiagnozować znaczące nieprawidłowości i patologie w danym obszarze. Jednym z najczęściej wykonywanych badań obrazowych jest USG, czyli badanie ultrasonograficzne. Metoda umożliwia otrzymanie obrazu w czasie rzeczywistym. Dzięki temu diagnosta może szczegółowo określić odchylenia, prosząc np. pacjenta o zmianę pozycji tak, aby organ był bardziej widoczny. Schorzenia i nieprawidłowości w obrębie jamy brzusznej, wykrywa się na podstawie USG jamy brzusznej. Na czym polega badanie USG jamy brzusznej i kiedy należy je wykonać?

Na czym polega USG jamy brzusznej?

USG brzucha wykonuje się za pomocą specjalnej głowicy fal ultradźwiękowych, które odbijają się od tkanek i narządów, czego efektem jest obraz wyświetlany na aparaturze w gabinecie diagnostycznym. Ultrasonograf jest na tyle dokładnym narzędziem, że niejednokrotnie wskazuje nie tylko patologie, ale i urazy narządów. USG jamy brzusznej pokazuje rozwijające się stany zapalne w tym np. zapalenie otrzewnej, guzki, ale i zmiany nowotworowe. Jedno badanie obejmuje USG wątroby, USG trzustki, USG pęcherzyka śledziowego, USG śledziony czy USG żołądka. Proces trwa od 15 do 20 minut i jest bezpieczny oraz bezbolesny. Dlatego też w trosce o profilaktykę chorób wewnętrznych, warto wykonywać je regularnie minimum raz na dwa lata.

Jakie są wskazania do badania USG jamy brzusznej?

Podstawowym czynnikiem, wskazującym na konieczność wykonania USG jamy brzusznej są bóle tych okolic. Badanie ma potwierdzić lub wykluczyć nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego oraz moczowego. Ultrasonograf wykonuje się zazwyczaj w przypadku nagłego i niezamierzonego spadku masy ciała, a także urazów w tym obszarze, gdy pacjent skarży się na przewlekłe bóle brzucha, czemu może towarzyszyć biegunka, nudności i zaparcia, jak i w związku z wyraźnie wyczuwalnym powiększeniem jego obwodu. Poza tym lekarz może również skierować na badanie USG brzucha w sytuacji wystąpienia żółtaczki, wskazującej na problemy wątrobowe.

Co wykrywa USG jamy brzusznej?

Decydując się na USG jamy brzucha prywatnie można, liczyć na rozległe badanie w obszarze nerek, wątroby czy żołądka. Na jego podstawie lekarz ma możliwość ułożenia kolejnych kroków diagnostyki. USG brzucha pozwala rozpoznać lub ocenić zarówno zmiany nowotworowe, jak i guzy oraz torbiele, złogi w drogach moczowych lub pęcherzyku żółciowym, a także uszkodzenia organów czy zapalenie otrzewnej u pacjenta. Poza tym obraz ultrasonograficzny może być wskazaniem do podjęcia dalszej diagnostyki w kierunku chorób takich jak kamica nerek, zapalenie trzustki, zakrzepica żył czy niepłodność. Dlatego, biorąc pod uwagę nieinwazyjność badania, warto wykonać je w przypadku obserwacji jakichkolwiek nieprawidłowości w jamie brzusznej.

Przygotowanie do USG brzucha

USG brzucha prywatnie może być zrealizowane za pomocą aparatu USG firmy Alpinion. Dużą zaletą badania obrazowego jest wynik ze szczegółowym opisem od razu po zakończeniu procesu. Ważny element stanowi przygotowanie pacjenta. O pewne kwestie takie jak unikanie produktów, powodujących gazy, spożycie ostatniego posiłku nie później niż o godzinie 19:00 czy przyjmowanie środków, ułatwiających wydalanie gazów jelitowych, pacjent musi zadbać z wyprzedzeniem. USG brzucha wykonuje się na czczo, a na jego efektywność duży wpływ mają treści pokarmowe, które mogą utrudnić czytelność obrazu. Stąd tak ważnym czynnikiem jest to, aby pacjent zadbał o wypróżnienie i nie spożywał posiłków przed planowaną wizytą w placówce.

Bóle brzucha o mniejszej lub większej intensywności, zawsze powinny wzbudzić niepokój pacjenta. Przewlekłe biegunki, nudności, a nawet wzdęcia i zaparcia mogą być objawem poważnych schorzeń ze strony organów jamy brzusznej. Dlatego też warto zgłosić się z problemem do specjalisty, który na podstawie wywiadu, skieruje na badania USG brzucha.

Komentarze naszych czytelników

  • grześ eunuch

    2024-02-09 12:06:54

    ja swoją panią badam codziennie

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych