Niedziela 6 października
Artura, Brunona, Fryderyki
RADOM aktualna pogoda

Karta kredytowa a debetowa – czym się różnią?

Artykuł sponsorowany 2023-05-30 11:15:00

Karta kredytowa i debetowa – chociaż obie pełnią funkcję narzędzi płatniczych, istnieją między nimi istotne różnice. Na którą z nich warto się zdecydować? Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw trzeba dowiedzieć się, do czego dokładnie służą.

Karta debetowa (płatnicza) – czym jest?

Karta debetowa, zwana popularnie płatniczą, to plastikowa karta wydawana przez banki i inne instytucje finansowe, która umożliwia posiadaczowi dokonywanie płatności za pomocą środków zgromadzonych na przypisanym do niej rachunku bankowym.

Płatności realizowane za jej pomocą powodują pobranie środków finansowych z rachunku bankowego właściciela od razu – innymi słowy, działa ona na zasadzie natychmiastowego potrącenia salda podczas transakcji. Może być wykorzystywana do płacenia wszędzie tam, gdzie jest dostępny terminal płatniczy, do wypłacania gotówki z bankomatów oraz podczas zakupów online (dzięki obecności identyfikatora, kodu CVV i daty ważności).

To powszechnie stosowane, wygodne i bezpieczne narzędzie płatnicze, dzięki któremu konsumenci nie muszą nosić przy sobie dużej ilości gotówki (a tym samym zmniejszają ryzyko stania się ofiarami przestępstw i kradzieży).

Karta kredytowa – czym jest?

Karta kredytowa to plastikowa karta płatnicza wydawana przez banki i inne instytucje finansowe, która umożliwia posiadaczowi dokonywanie płatności za pomocą środków pożyczonych od organu ją zapewniającego. Płatności realizowane za jej pomocą powodują zaciągnięcie kredytu, którego wysokość całkowitą ustala się na koniec okresu rozliczeniowego (zazwyczaj miesięcznego). Limit możliwego łącznego zadłużenia zostaje ustalony odgórnie, w momencie wnioskowania przez konsumenta o przyznanie mu karty kredytowej. Właściciel może spłacić dług na dwa sposoby: w całości lub ratalnie.

Karta kredytowa może być wykorzystywana w dokładnie ten sam sposób, co debetowa, tj. do płacenia za transakcje online i te z wykorzystaniem terminala płatniczego oraz do wypłacania gotówki (czynność ta wiąże się z naliczeniem dodatkowej prowizji).

Korzystanie z karty kredytowej wiąże się z pewnymi ograniczeniami i kosztami – nieterminowa spłata zadłużenia powoduje naliczanie odsetek. Dlatego jest przeznaczona głównie dla osób, które są w stanie zarządzać swoimi finansami w odpowiedzialny sposób i wiedzących, jak uniknąć powstania długu, którego opłacenie będzie przerastać ich miesięczny budżet.

Warunki otrzymania kart kredytowych i debetowych

Warunki otrzymania kart zarówno kredytowych, jak i debetowych, różnią się zazwyczaj od instytucji finansowej, która je wydaje.

• Dla karty debetowej wymagania są zazwyczaj następujące:

• aktywny rachunek bankowy – należący do wybranego banku;

• wiek – konsument musi być pełnoletni (w przypadku osób po 13. roku życia konieczna jest zgoda opiekunów prawnych);

• tożsamość – wnioskodawca jest zobowiązany doręczyć dokumenty potwierdzające jego tożsamość;

• depozyt początkowy – niektóre banki wymagają wpłaty początkowej (chociaż jest to coraz rzadziej spotykane);

Lista ta rozszerza się w przypadku kart kredytowych o dwa podpunkty:

• zdolność kredytowa – zainteresowany musi wykazać, że jest w stanie spłacać powstające zadłużenia (dokumenty potwierdzające zatrudnienie i pozytywna historia kredytowa);

• świadectwo stałego dochodu – instytucja wymaga zapewnienia, że konsument zarabia w sposób regularny (minimalizacja zagrożenia).

Ile trzeba zarabiać, aby dostać kartę kredytową?

Dochód klienta ma przekraczać ustalany indywidualnie przez banki próg, wynoszący najczęściej około 2000 złotych netto miesięcznie. Gdzie szukać najkorzystniejszych ofert na kartę kredytową?

Aby sprawdzić, która z obecnych ofert na kartę kredytową ma korzystne i atrakcyjne warunki, należy odwiedzić dowolny portal finansowy tworzący ich rankingi. Powinien być aktualizowany na bieżąco, jak ten należący do ZgarnijPremie.pl, dostępny pod adresem https://zgarnijpremie.pl/ranking-kart-kredytowych/ – zawiera on wszystkie szczegółowe informacje na temat popularnych i godnych uwagi propozycji bankowych.

Karta kredytowa czy debetowa – którą wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która z tych dwóch kart stanowi dla konsumenta lepszy wybór – chociaż obie są narzędziami płatniczymi, to służą do zupełnie innych celów.

Karty debetowe ułatwiają codzienne życie. Dzięki nim ich właściciele mogą np. opłacać zakupy internetowe inaczej niż za pobraniem, co daje im nowe możliwości, takie jak zamówienie przesyłki do skrytki pocztowej i odebranie jej w wygodnym momencie dnia (w innym przypadku byliby zmuszeni do oczekiwania wizyty kuriera). Najważniejszy jest jednak aspekt bezpieczeństwa – karty wymagają podania kodu PIN, bez którego osoby nieautoryzowane nie będą w stanie dokonać transakcji lub wypłacić gotówki.

Karty kredytowe z kolei potrafią być pomocnym narzędziem w przypadku pojawienia się nieprzewidzianych wydatków. Dzięki nim ich właściciele są w stanie np. opłacić nieplanowaną wizytę u stomatologa, związaną z intensywnym bólem zęba, którego usunięcie jest zwykle drogie. Gdyby nie byli posiadaczami karty, istnieje spora szansa, że wydatek ten nadszarpnąłby zbyt mocno ich budżet miesięczny, zmuszając ich do zaciągnięcia kredytu lub pożyczki.

Doradcy finansowi zalecają, aby dysponować oboma rozwiązaniami. Żaden konsument nie jest zmuszony do korzystania z karty kredytowej, którą dysponuje, a zawsze zyskuje możliwość użycia jej wtedy, gdy będzie to konieczne.

Karta kredytowa – jak korzystać z niej w optymalny sposób? Okres bezodsetkowy

Aby korzystać z karty kredytowej w optymalny sposób, należy spłacać powstałe zadłużenie w okresie bezodsetkowym. To czas, w którym instytucje finansowe nie pobierają odsetek za korzystanie z zapewnianego narzędzia płatniczego – w niektórych przypadkach trwa on nawet do 56 dni.

Podsumowując, karty debetowe i kredytowe są narzędziami płatniczymi, które umożliwiają wykonywanie transakcji bezgotówkowych. Różnią się od siebie sposobem funkcjonowania – pierwsze są związane bezpośrednio z saldem rachunku bankowego właściciela, a drugie umożliwiają pożyczenie środków finansowych od organu je zapewniającego.

Komentarze naszych czytelników

  • RK - ekspert finansowy

    2023-10-02 10:33:58

    karty kredytowe i debetowe to nie jedyna forma kredytowania. Są dostępne również pożyczki klasyczne oraz pożyczki hipoteczne. Oprocentowanie jest o wiele bardziej korzystne i kwota finansowania jest wyższa.

    https://radoslawkodorski.pl/kredyt-hipoteczny-olsztyn/

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych