Czwartek 18 kwietnia
Apoloniusza, Bogusławy, Go¶cisława
RADOM aktualna pogoda

Jak dobrze nawodnić organizm? 3 sposoby na szybkie nawodnienie

as 2022-09-28 17:03:44

Utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia jest niezbędne do tego, by nasz organizm funkcjonował prawidłowo. Podpowiadamy, co możesz zrobić, aby szybko i skutecznie nawodnić swoje ciało!

Odwodnienie ciała zdarza się częściej, niż mogłoby się nam wydawać. Wystarczy, że zapomnimy o nawodnieniu, aby kilka godzin biegunki lub wymiotów, 2-3 godziny aktywności fizycznej lub kilkugodzinny upał doprowadziły nas do odwodnienia. Zazwyczaj objawia się ono bólem i zawrotami głowy, suchością w jamie ustnej, osłabieniem, sennością, nudnościami i wzdęciami oraz objawami grypopodobnymi (m.in. bólem mięśni). 

Odwodnienie jest bardzo dotkliwe. W bardziej zaawansowanych stadiach bywa nawet śmiertelnie niebezpieczne. Aby nie dopuścić do wystąpienia, warto stosować sprawdzone sposoby na nawodnienie organizmu. Jeśli jednak już do niego dojdzie - zastosowanie się do naszych porad może pomóc Ci przywrócić równowagę wodno-elektrolitową w organizmie. 

Sposób 1: jedz arbuzy, truskawki, ogórki i melony 

Owoce i warzywa, które zawierają dużo wody i cennych makro- i mikroskładników są doskonałym wyborem dla osób, które chcą szybko i skutecznie nawodnić swój organizm. Sięgnięcie po nie w letni dzień pozwala na jednoczesne zaspokojenie pragnienia i nawodnienie organizmu oraz uzupełnienie cennych witamin i minerałów. 

Sposób 2: pij wodę mineralną (wysoce zmineralizowaną) 

Jeśli chcesz utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu, sięgaj po wodę - najlepiej taką, która jest wysoce zmineralizowana. Pamiętaj przy tym, że w przypadku każdej osoby, odpowiednia ilość wody może mieć zupełnie różną wartość. Kryteria takie jak płeć, ciąża, wiek etc. mają bardzo duże znaczenie. Dlatego najlepiej jest wyliczyć, ile wody potrzebujesz (według kryterium wagi) i potraktować to jako minimum. 

Aby ułatwić sobie wyliczenia, skorzystaj z internetowego kalkulatora lub samodzielnie wylicz, ile wody potrzebujesz przy założeniu, że na każdy kilogram masy ciała przypada 30 cm 2 wody. Przykładowe wyliczenie minimalnej ilości wody, którą powinna wypijać kobieta o wadze 60 kg: 30 cm3 x 60 = 1,8.

Czyli 1,8 l to absolutne minimum, które każdego dnia musi dostarczać do swojego organizmu kobieta o wadze 60 kg. 

Sposób 3: sięgaj po dedykowane produkty  

Roztwory nawadniające, zarówno te ze sklepu, jak i samodzielnie przygotowywane, są doskonałą opcją w sytuacji gdy już doszło do odwodnienia lub jest duże ryzyko, że do niego dojdzie (np. ze względu na występującą biegunkę). Sukcesywne nawodnienie przy biegunce jest niezwykle istotne, ze względu na to, że jej wystąpienie powoduje zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. 

Już dużą porcję wody z cukrem i solą (np. 2 łyżeczki soli i 12 łyżeczek cukru na 2 l wody) możemy nazwać roztworem nawadniającym (choć nie tak kompleksowym jak produkt z apteki). Jego wypicie nawodni ciało i pomoże chorej osobie poczuć się lepiej. 

Nawadnianie organizmu naprawdę ma znaczenie. Dbaj o nie na codzień, jedząc warzywa i owoce bogate w wodę (zwłaszcza latem) oraz pijąc odpowiednią ilość wody (przez cały rok). W sytuacjach, gdy Twój organizm potrzebuje szczególnego wsparcia (np. podczas choroby lub intensywnego wysiłku fizycznego) sięgaj po roztwory nawadniające, które są Twoim sojusznikiem w walce o równowagę wodno-elektrolitową. 

Źródła:

  • https://dbc.wroc.pl/Content/36606/PDF/Dymarska_Woda_Jako_Niezbedny_Skladnik_Pokarmowy_w_Zywieniu_2016.pdf 
  • https://e-forum.pl/uploads/productCmsFiles/c4b1beb9ccdb8cc.pdf 
  • https://biometeo.imgw.pl/docs/odwodnienie_nie_daj_sie.pdf 

Komentarze naszych czytelników

  • dorka

    2022-09-29 21:20:21

    Mam apkkę przypominającą o piciu wody, a w pracy butelkę cisowianki przy biurku. Dzięki temu udaje mi się pamiętać o właściwym nawodnieniu :)

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych