Jak wygląda rozwód za porozumieniem stron?
Rozwód za porozumieniem stron jest bez wątpienia najszybszym i najprostszym sposobem na zakończenie związku małżeńskiego. Wymaga on zgodnej woli obojga małżonków co do chęci rozwiązania małżeństwa, a także uzgodnienia istotnych kwestii, takich jak podział majątku wspólnego, opieka nad dziećmi czy alimenty.
Oznacza to, że strony wspólnie ustalają warunki rozstania i przedstawiają je sądowi, który – jeśli nie stwierdzi, że istnieją ku temu przeszkody – może orzec rozwód. Sąd nie może mieć wątpliwości co do tego, że między partnerami ustały najważniejsze więzi, takie jak więź fizyczna, emocjonalna czy gospodarcza. Ważne jest więc przemyślane uzasadnienie pozwu rozwodowego za porozumieniem stron. Taki tryb postępowania z całą pewnością pozwala uniknąć długotrwałego i stresującego procesu jak w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie.
W tym miejscu warto wspomnieć o istotnej kwestii, jaką dla wielu osób jest zmiana nazwiska po rozwodzie. Zgodnie z obowiązującym prawem, nie ma obowiązku, aby ten z małżonków, który przyjął nazwisko drugiej osoby po ślubie, wrócił do nazwiska sprzed zawarcia związku małżeńskiego. Można więc w dalszym ciągu korzystać z nazwiska małżonka. Dla wielu osób rozwiązanie to jest bardzo praktycznie, szczególnie jeśli małżeństwo doczekało się wspólnych dzieci.
Ile trwa rozwód za porozumieniem stron?
Wiele osób zastanawia się, jak długo trzeba czekać na rozwód za porozumieniem stron. Wynika to przede wszystkim z chęci jak najszybszego zakończenia małżeństwa i rozpoczęcia nowego życia. Z reguły wystarczy jedna rozprawa, aby sąd podjął decyzję w danej sprawie.
Jeśli chodzi o czas oczekiwania na rozprawę, wiele zależy tutaj od konkretnego sądu. Na początku należy złożyć pozew rozwodowy za porozumieniem stron, a także – wraz z nim – dostarczyć inne dokumenty. Czas oczekiwania na pierwszą rozprawę wynosi z reguły kilka miesięcy. Jak pokazują statystyki, w większości przypadków okres od wniesienia powództwa do prawomocnego orzeczenia rozwodu wynosi od 2 do 11 miesięcy. Znaczenie ma tutaj to, jak wiele tego typu spraw ma do rozpatrzenia dany sąd oraz jak bardzo skomplikowana jest dana sprawa.
Z pewnością jednak dopełnienie wszystkich formalności może przyspieszyć postępowanie. Jeśli bowiem zabraknie ważnych dokumentów, oczekiwanie na rozprawę może się wydłużyć. A zatem, jeżeli chcesz mieć pewność, że w przypadku Twojego rozwodu nie wystąpią żadne braki formalne, możesz rozważyć skorzystanie z pomocy adwokata, który pomoże Ci nie tylko w zgromadzeniu dokumentów, ale też w przygotowaniu pozwu rozwodowego.
Jak przygotować się do rozwodu za porozumieniem stron?
Jeśli interesuje Cię rozwód za porozumieniem stron, z pewnością zależy Ci na jak najszybszym zakończeniu małżeństwa. Dzięki pomocy prawnika postępowanie rozwodowe może przebiec o wiele sprawniej. Istnieje też spora szansa, że będzie mniej stresujące. Nie będzie bowiem konieczności, abyś samodzielnie przygotowywał pozew, dopełniał licznych formalności czy dbał o swoje interesy.
Choć sama rozprawa w przypadku rozwodu za porozumieniem stron nie jest tak skomplikowana, jak przy orzekaniu o winie, nie wszystko da się przewidzieć. Kluczowe jest to, aby sąd uznał, że rozwiązanie małżeństwa jest najlepszym rozwiązaniem. W tym z pewnością pomoże doświadczony prawnik, który specjalizuje się w sprawach rozwodowych.