Niedziela 15 września
Albina, Nikodema, Marii
RADOM aktualna pogoda

Ekologiczna sypialnia - czego nie powinno w niej zabraknąć?

cir 2022-01-18 07:49:00

Dom czy mieszkanie można zaaranżować na wiele sposobów. Modne trendy pojawiają się w przestrzeni publicznej co kilka lat. Niektóre z nich jednak pozostają na dłużej, motywowane głębszymi przemyśleniami i wypracowanymi poglądami. Obserwacja degradacji środowiska naturalnego i przenoszenie nas do sztucznego świata wszechobecnej chemii sprawia, że coraz częściej chcemy otaczać się przedmiotami w pełni neutralnymi chemicznie, trwałymi i takimi, które bez konsekwencji dla środowiska będzie można utylizować.

Sypialnia ekologiczna, czyli jaka? 

Ekologię w sypialni rozpatruje się w co najmniej dwóch obszarach: materiałowym i estetycznym. Aspekt materiałowy oznacza, że przeważająca liczbę lub wszystkie, meble stojące w sypialni, wykonane są z naturalnych surowców i takich, które wytwarzane są przez polskich producentów, tak by ich transport pozostawił po sobie jak najmniejszy ślad węglowy. Dlatego aranżację sypialni warto zacząć od zbadania rynku mebli i dodatków najbliższej okolicy. 

Dopuszczalny surowiec do konstrukcji mebli oscyluje wokół polskiego drewna, sosny, dębu czy buku. Purytanom ekologicznym nie zaleca się stosowania drewna egzotycznego, które musi przejść długą drogę, by ostatecznie znaleźć się w naszym kraju. Jeszcze innym rozwiązaniem dla ekologicznej sypialni jest zastosowanie mebli z odzysku, konstruowanych np. z palet, sprasowanej biomasy czy innych półproduktów na bazie drewna. Nie oznacza to oczywiście, że użytkownik mieszkania musi sam przystąpić do budowy mebli i półek. Na naszym rynku mebli istnieje już sporo producentów specjalizujących się w produkcji mebli z odzysku, warto jednak zadbać o to, by zastosowane półprodukty pozbawione były szkodliwych dla środowiska składników chemicznych spajających. 

Ekologiczne łóżko i materac

Najważniejszym meblem w sypialni, organizującym całą jej przestrzeń, jest łóżko. Ono również powinno być ekologiczne. Łóżko spełniające najwyższe standardy ekologii to łóżko drewniane lub metalowe, takie które będzie łatwo potem zutylizować. W tym zestawie, ogromne znaczenie mają materace średniotwarde w Radomiu, które, by stały się ekologiczne, powinny być wypełnione wsadem wolnym od ropy, może to być pianka termoelastyczna czy wysokoelastyczna lub wykonana z włókien kokosowych oraz warto również zadbać, by elementami uzupełniającymi była wełna, bawełna czy len. 

Materac w sypialni powinien nie tylko być ekologiczny, ale i optymalnie dobrany do sylwetki i masy osób korzystających z niego codziennie. Najczęściej kupowanym materacem w Polsce jest jego wersja podwójna, jednak dostosowana do gabarytów standardowych mieszkań, są to materace 120x200, które dostępne są, tak jak wszystkie inne, w wersji ekologicznej. Można je dostać na: https://abcsnu.pl/38-materace-120x200.

Pościel, dywaniki i inne dodatki do sypialni ekologicznej

Równie ważnymi składowymi ekologicznej sypialni są: pościel, kołdra, poduszka, poszewki, dywaniki. One również powinny zostać wykonane z ekologicznych surowców, zarówno pokrycia jak i wsad. Użytkownicy dbający o nadany charakter pomieszczeniu, wybierają zwykle len, bawełnę, i wełnę na poszewki pościeli, poduszek, narzutę. 

Również podłoga może zostać ozdobiona miękkim dywanikiem wykonanym z naturalnych surowców, dostępnych w każdym sklepie z dodatkami. Dywanik z wełny, bawełny czy naturalna mata na podłogę nie tylko ją ozdobią, ale nadadzą estetycznego ciepła pomieszczeniu i wprowadzą pożądany kolor. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych