Piątek 8 grudnia
Marii, Wirginii, Zenona
RADOM aktualna pogoda

Dobry materac - jaki wybrać do sypialni?

Artykuł sponsorowany 2021-06-26 08:16:00

Odpowiedniej jakości materac do sypialni to prawdziwy skarb. Jak jednak znaleźć ten jedyny model, który sprosta naszym oczekiwaniom? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru materaca?

"Miękki" nie zawsze znaczy "lepszy"

Jednym z najczęściej powtarzanych stereotypów jest to, że dobry materac powinien być miękki dla naszej wygody. Jeśli natomiast zależy nam na właściwościach zdrowotnych, powinniśmy spać na możliwie najtwardszym podłożu. Oba te twierdzenia zawierają jedynie cząstkę prawdy i nie powinniśmy się nimi kierować w trakcie wyboru materaca.

Dobry materac to taki, który jest dopasowany do naszego wzrostu, wagi, pozycji, w której śpimy, jak również tego, czy śpimy samotnie czy z partnerem. Zbyt miękki dla nas materac będzie skutkować zapadaniem się w głąb podłoża, rotacją w stawach, nadmiernym napięciem mięśni. Podobnie zresztą zbyt twarde podłoże -  w tym drugim przypadku osoby szczupłe mogą wręcz odczuwać dolegliwości bólowe szczególnie przy leżeniu na boku.

Materac służy nie tylko do wypoczynku, ale również jest ważnym narzędziem regeneracji organizmu. W czasie snu w naszym ciele zachodzi mnóstwo procesów naprawczych - mikrouszkodzenia na poziomie komórkowym są regenerowane, scalana jest pamięć, przetwarzane są zdobyte w ciągu dnia informacje. Jeśli jest nam niewygodnie, wszystkie te procesy są zaburzone: często się wybudzamy, jesteśmy niedotlenieni, obracamy się z boku na bok, nie rzadko chrapiemy. Co więcej, po nocy spędzonej na takim materacu zaczyna się dzień, w który wchodzimy z obolałym karkiem, odcinkiem lędźwiowym i nierzadko migreną. Jeśli rozpoznajesz takie objawy u siebie - przemyśl wymianę materaca. Ale na jaki?

Jak wybrać dobry materac?

Warto zapamiętać, że nie istnieje jeden uniwersalny materac, który będzie odpowiadał wszystkim. Chociażby z tego względu renomowani producenci wysokiej jakości rozwiązań dla snu tacy jak Hilding, posiadają w swojej ofercie wiele różniących się swoimi właściwościami modeli.

Pierwszą kwestią na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest twardość materaca. Parametr ten, oznaczony literą H informuje nas, jak sprężynujące i podatne na nacisk jest dane podłoże. Osoby, które ważą mniej niż 60 kilo zazwyczaj najlepiej czują się na podłożach miękkich, czyli H2. Z kolei osoby cięższe wybierają H3. Dla osób powyżej 100 kilogramów wagi przeznaczono materace o twardości H4. Oczywiście jest szereg odstępstw od tej reguły. Na przykład te osoby, które doświadczyły urazu kręgosłupa po konsultacji ze swoim fizjoterapeutą mogą być zachęcane do wyboru twardego materaca niezależnie od swojej masy ciała. Niekiedy też cięższe osoby, ale wysokie będą się czuły bardziej komfortowo na miękkim podłożu (ze względu na rozkładanie się masy ciała na większą powierzchnię).

Nie bez znaczenia jest oczywiście rodzaj materiałów wykorzystanych do produkcji interesującego nas podłoża. Warto sięgać po piany wysokiej jakości o udowodnionych certyfikatami właściwościach. Marka Hilding bazuje wyłącznie na blatach pianowych termoelastycznych VISCO, wysokoelastycznych HR, FlexiFom i innych, które przechodzą testy niezależnego instytutu AEH.

 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych