Wtorek 20 luty
Leona, Ludomiła, Lubomira
RADOM aktualna pogoda

Czy Internet rzeczy (IoT) usprawni pracę zdalną?

cir 2021-06-21 06:55:00

Jeszcze kilka lat temu praca z domu była traktowana jako przywilej i możliwość pogodzenia życia prywatnego z obowiązkami zawodowymi. Obecnie dla wielu pracowników, szczególnie tych, którzy wykonują swoje obowiązki przed monitorem, praca z domu stała się nową normą, ze wszystkimi swoimi zaletami i wadami.

Ten trend nie pozostaje niezauważony przez przedsiębiorców, którzy znaleźli nową niszę, w której mogą wykorzystywać najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, w tym Internet rzeczy (IoT). Mowa tu między innymi o aplikacjach, które pomagają zarządzać codziennymi obowiązkami, zarówno zawodowymi, jak i biznesowymi, podczas pracy zdalnej.

Niebagatelne znaczenie ma także pojawienie się sieci 5G, która ułatwi przekształcenie obecnych aplikacji Internetu rzeczy do zdalnego monitorowania i raportowania danych. Zintegrowanie sieci 5G z urządzeniami IoT dodatkowo spopularyzuje i rozpowszechni użycie IoT, torując drogę nowym, najnowocześniejszym rozwiązaniom.

Proste rozwiązania w domowym biurze

Odkąd domy zaczęły pełnić funkcję biur, wielu pracowników zaczęło tracić równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, co z kolei zaczęło wpływać na ich produktywność. 

Z pomocą może przyjść właśnie Internet rzeczy, który jest w stanie połączyć domowe urządzenia z siecią internetową i zapewnić im zwiększoną funkcjonalność. Przykładem takiego rozwiązania może być osobisty kalendarz połączony do wirtualnego asystenta, który może na bieżąco przypominać o ważnych spotkaniach i obowiązkach zawodowych.

Inteligentne żarówki, klimatyzator i inne narzędzia obsługujące IoT mogą zostać połączone i skonfigurowane w samoregulującym się środowisku. W ciągu dnia będą się one dostosowywać do rytmu pracy i pomogą w utrzymaniu warunków sprzyjających produktywności. Specjalne urządzenia mogą również monitorować aktywność pracowników i motywować ich do wykonywania ćwiczeń w domu, śledzić stan ich zdrowia i sprawność fizyczną oraz wysyłać porady.

IoT może również pomagać w zapewnieniu efektywnej współpracy między członkami zespołu znajdującymi się w różnej lokalizacji. Pomocni mogą okazać się asystenci głosowi, którzy wykorzystują sztuczną inteligencję. Będą oni mogli robić notatki podczas spotkań, inicjować połączenia telefoniczne i wykonywać drobne zadania organizacyjne i administracyjne.

Sprzęt konferencyjny korzystający z IoT ułatwia niezakłóconą i produktywną współpracę między zdalnymi pracownikami. Inteligentne głośniki i mikrofony napędzane oprogramowaniem do rozpoznawania mowy, automatycznie skupiają się na osobie mówiącej i tworzą efekt przypominający udział w prawdziwej konferencji. Tablice interaktywne bezprzewodowo udostępniają prezentację osobistym i zdalnym uczestnikom spotkania oraz umożliwiają im edytowanie treści na żywo.

Praca zdalna w produkcji

Dzięki aplikacjom bazującym na IoT technicy mogą zdalnie monitorować i utrzymywać wydajność sprzętu bez konieczności fizycznej obecności na miejscu. Czujniki IoT, które będą podłączone do oprogramowania w chmurze, mogą zdalnie raportować np. stan, użytkowanie, czy nawet temperaturę maszyn, dostarczając dane w czasie rzeczywistym wyznaczonemu pracownikowi. W przypadku przekroczenia określonych limitów urządzenia IoT w odpowiednim czasie ostrzegą techników, aby mogli oni podjąć działania.

Ponadto, dzięki Internetowi rzeczy można zautomatyzować harmonogramy konserwacji i zdalnie podejmować proaktywne decyzje i działania naprawcze. Możliwość błyskawicznego wykrywania, diagnozowania i rozwiązywania problemów na odległość oszczędza pracownikom czas przeznaczony na podróż do miejsca pracy, a tym samym oszczędza także czas i pieniądze samym firmom.

Wpływ IoT na bezpieczeństwo

Czujniki i kamery korzystające z technologii Internetu rzeczy, mogą pomóc zespołom zdalnie dbać o bezpieczeństwo, na przykład wykrywając osoby, korzystające z określonych części budynku, ułatwianie / blokowanie dostępu itp. Wszystkie informacje mogą być wysyłane bezpośrednio do specjalistów, którzy będą w stanie wykryć podejrzane zachowania, a w konsekwencji natychmiast podjąć działanie. Eliminuje to konieczność fizycznego przebywania ochroniarza w danym miejscu, gdyż wszystkie obiekty są monitorowane przez odpowiednie aplikacje i urządzenia. Te rozwiązania są wykorzystywane przez wiele firm, hoteli, galerii handlowych i niejedno polskie kasyno czy inne miejsca rozrywki.

Operacje na odległość?

Urządzenia zasilane Internetem rzeczy mogą pomóc pracownikom służby zdrowia w zdalnym monitorowaniu pacjentów przebywających w szpitalu lub w domu. Mogą oni pełnić funkcję zdalnych opiekunów, wydawać zalecenia i diagnozy, korzystając z dostępnych danych. Pozostając w wątku służby zdrowia, nie można nie wspomnieć o wpływie sieci 5G na zdalną pracę lekarzy. Szybki Internet może umożliwić zdalne sterowanie urządzeniami diagnostycznymi i maszynami chirurgicznymi. W efekcie operacje będą mogły być przeprowadzane zdalnie, przez lekarzy znajdujących się na drugim końcu świata.

Zdalna obsługa przewozu towarów

Urządzenia z IoT ułatwiają firmom śledzenie swoich towarów podczas podróży przez łańcuch dostaw. Możliwe staje się uzyskanie dostępu do informacji o stanie towarów i innych szczegółowych danych (np. temperatury, stanu opakowania, pochylenia itp.). Operatorzy mogą zdalnie, z bezpiecznego miejsca, śledzić i monitorować wszystkie systemy niezależnie od tego, na którym etapie łańcucha dostaw znajduje się dany towar.

IoT i ponowne otwarcie biur

Internet rzeczy może być również szerzej wykorzystywany w miejscach pracy, które zostały obecnie dotknięte przez rozwój pracy zdalnej. Wiele firm powoli przygotowuje się do ponownego otwarcia biur, które z pewnością będą wyglądać inaczej niż przed pandemią. Z pewnością większą popularnością będą cieszyć się wszelkie urządzenia bezdotykowe i czujniki, narzędzia dezynfekujące i wszystko to, co będzie sprzyjać zapewnieniu pracownikom bezpiecznego miejsca pracy.

Oznacza to, że korzystanie ze zintegrowanych technologii, w tym Internetu rzeczy, nie będzie już opcją, ale raczej koniecznością. W efekcie, zarówno pracownicy zdalni, jak i Ci powracający do biur, będą mogli mieć zagwarantowane bezpieczne i wygodne miejsce pracy.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych