Czwartek 22 luty
Małgorzaty, Marty, Piotra
RADOM aktualna pogoda

Wzmożone kontrole autobusów przewożących dzieci

dm, gitd.gov.pl 2022-05-24 15:59:00

Blisko 250 autobusów szkolnych oraz autokarów turystycznych, przewożących dzieci i młodzież, skontrolowali w trakcie czterodniowej akcji funkcjonariusze mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego. Bilans działań to 8 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych, 6 mandatów karnych nałożonych na kierowców i 7 wszczętych postępowań administracyjnych wobec przewoźników. Znaczna większość zastrzeżeń dotyczyła sprawności technicznej autobusów szkolnych. Nie każdy kierowca, dowożący dzieci i młodzież do szkół, miał również przy sobie wymagane dokumenty.

Inspektorzy ITD z Warszawy, Radomia, Siedlec, Płocka, Ciechanowa, Ostrołęki i Garwolina, kontrolowali autobusy szkolne i autokary turystyczne, którymi przewożono dzieci i młodzież. W trakcie działań sprawdzali m.in. trzeźwość kierowców, wymagane dokumenty i stan techniczny zatrzymanych pojazdów. W różnych częściach Mazowsza skontrolowali w sumie 248 pojazdów, w tym 179 autobusów szkolnych i 69 autokarów. Zastrzeżenia inspektorów budził stan techniczny niektórych autobusów dowożących dzieci i młodzież do szkół. Za wykryte usterki zatrzymano dowody rejestracyjne 8 pojazdów. W Ciepielowie (powiat lipski) skontrolowano autobus szkolny bez ważnych badań technicznych. Oprócz tego pojazd ten miał pękniętą szybę przednią i opony o różnej rzeźbie bieżnika założone na tej samej osi. Uczniów nie powinien też przewozić autobus szkolny, który został skontrolowany w Żyrardowie. W pojeździe tym był niesprawny układ kierowniczy. Inspektorzy stwierdzili nadmierne luzy na końcówkach drążków kierowniczych. Z kolei autobusy szkolne, skontrolowane w Błędowie (powiat grójecki) i Czarnolesie (powiat zwoleński) miały uszkodzone mocowanie foteli w przedziale pasażerskim. Kierowca pojazdu kontrolowanego w Czarnolesie nie okazał też zezwolenia uprawniającego do wykonywania przewozu osób na linii regularnej specjalnej.

Zdecydowanie lepiej wypadły kontrole autokarów przewożących dzieci i młodzież na wycieczki po drogach Mazowsza. Inspektorzy nie mieli zastrzeżeń do ich stanu technicznego. W trakcie kontroli przeprowadzonych w Ciechanowie i Płocku okazało się, że kierowcy nie mieli sczytanych danych z kart używanych do tachografu w wymaganym terminie. Oprócz tego kierowcy skontrolowanych autokarów w Płocku i Płońsku nie mieli też przy sobie wymaganych wpisów z licencji uprawniających do wykonywania przewozu osób.

Za wykryte nieprawidłowości inspektorzy mazowieckiej ITD wszczęli 7 postępowań administracyjnych wobec przewoźników i osób zarządzających transportem w przedsiębiorstwach. Grożą im teraz kary pieniężne. O nieprawidłowościach stwierdzonych w przewozach szkolnych będą również poinformowani ich organizatorzy, czyli urzędy gmin. Funkcjonariusze mazowieckiej ITD zapowiadają dalsze kontrole autobusów szkolnych i przewożących dzieci i młodzież na wycieczki.

Komentarze naszych czytelników

  • RADOM to PIS.

    2022-05-24 15:58:50

    Wy kuŹwa KOntrolujcie,TYCH POwiatowych KOmuchów.Co ROZKRADŁY cały RADOM.P.S.POLSKA POLICJA będzie zamykać  PO-dległą POlicję.

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych