Według danych GUS1 województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów w całej Polsce. W ubiegłym roku region odwiedziło prawie 6,9 mln gości. Ponad 5 mln turystów to mieszkańcy Polski, a blisko 1,9 mln osób to osoby przyjeżdzające z zagranicy.
W 2024 roku województwo mazowieckie odwiedziło o 14 proc. więcej turystów zagranicznych i o 8 proc. więcej turystów krajowych. Korzystając z bazy noclegowej na terenie województwa, wspieramy również działalność lokalnych przedsiębiorców.
– Turyści coraz chętniej odwiedzają także region radomski. To tu znajdują się Muzeum Wsi Radomskiej czy Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Wakacje są dobrym momentem na poznanie uroków południowej części województwa mazowieckiego – mówi wicemarszałek Rafał Rajkowski.
Lato w Muzeum Wsi Radomskiej
W wakacje warto skorzystać z oferty mazowieckich instytucji kultury. Jedną z nich jest Muzeum Wsi Radomskiej, które od blisko 50 lat prezentuje bogate dziedzictwo kulturowe dawnych mieszkańców pogranicza Mazowsza i Małopolski. Placówka udostępnia zwiedzającym 80 obiektów dawnego budownictwa wiejskiego. Są to chałupy, dwory, zabytkowy kościół, budynki gospodarcze, kuźnie, wiatraki i młyny wodne. Muzeum posiada również ponad 20 tys. eksponatów ruchomych, wśród których są m.in. kolekcje pojazdów, maszyn rolniczych, uli, narzędzi pszczelarskich, tkanin i sztuki ludowej.
Latem dużą popularnością cieszą się imprezy okolicznościowe. Najpopularniejsze z nich to Festiwal Ziemniaka i Święto Chleba, które dają niespotykaną szansę aktywnego uczestnictwa w kultywowaniu dawnych tradycji. Oba wydarzenia odbywają się co roku na przełomie września i października.
Muzeum ma również bogatą ofertę dla najmłodszych. Na terenie skansenu odbywają się m.in. warsztaty z ceramiki czy tkactwa, podczas których dzieci zapoznają się z procesem powstawania naczyń i będą mogły utkać własny kawałek tkaniny.
Oddziałem Muzeum Wsi Radomskiej jest Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. Znajduje się ono w zabytkowym dworze wzniesionym przez rodzinę Dembińskich herbu Nieczuja z XIX w. Placówka prezentuje życie i dorobek tego wybitnego folklorysty, etnografa i kompozytora związanego z Przysuchą.
Ciekawa oferta muzeów regionu radomskiego
W wakacje zachęcamy także do odwiedzenia Muzeum im. Jana Malczewskiego w Radomiu. Znajduje się tu jedna z największych w Polsce kolekcji dzieł tego wybitnego malarza. Są wśród nich takie obrazy jak „Autoportret z kwiatem ostu”, „Zatruta studnia z Chimerą”, „Umywanie nóg” czy tryptyk „Konik polny”.
W placówce można zobaczyć również prace innych artystów z XIX i XX wieku, m.in. Wyczółkowskiego, Witkiewicza, Gierymskiego czy Boznańskiej.
Dla najmłodszych atrakcją będą przede wszystkim dioramy prezentujące środowisko przyrodnicze ziemi radomskiej oraz modele dinozaurów. Liczne okazy ssaków i ptaków można zobaczyć w Gabinecie Przyrodnika XIX w. Latem na terenie placówki odbywają się „Wakacyjne warsztaty z Malczewskim”, a wstęp na to wydarzenie kosztuje jedynie 15 zł.
Warto zobaczyć wchodzącą w skład tej instytucji kultury ekspozycję Muzeum Historii Radomia w zabytkowych kamienicach Gąski i Esterki. To podróż w czasie – prezentowane są dzieje Radomia od IX wieku do końca II wojny światowej. To ciekawe połączenie eksponatów z nowoczesnymi multimediami, takimi jak stanowiska VR, aplikacje, quizy, gry, animacje.
W budynku dawnej elektrowni węglowej w Radomiu mieści się Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, które powstało w 2005 roku z inicjatywy samorządu województwa mazowieckiego. Każdego roku w zrewitalizowanej przestrzeni odbywa się kilkanaście czasowych wystaw indywidualnych i zbiorowych, w których biorą udział artyści z Polski i zagranicy. Elektrownia gromadzi również własną kolekcję sztuki i prowadzi działalność wydawniczą.
„Elektrownia” ma także kilka sal kinowych. To właśnie tam w wakacje odbywają się Międzynarodowe Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO. Miasto odwiedzają wtedy artyści z różnych stron Europy. Podczas festiwalu są prezentowane krótkometrażowe filmy o różnej tematyce, a sam udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Rodzinom z dziećmi polecamy Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Dużą część wystawy zorganizowano w sposób umożliwiający nie tylko granie na rozmaitych instrumentach, ale także komponowanie, odsłuchiwanie nagrań i uczenie się. W jednej z sal młodzi odkrywcy mogą zamienić się w dyrygenta – magika, który przy pomocy batuty lub różdżki „udziela” głosu wybranym skrzypcom, mandolinom czy harfie.
Gdzie na rower, a gdzie na kajak
Województwo mazowieckie to idealne miejsce na weekendowe wyprawy rowerowe, które łączą aktywność fizyczną z bliskością natury. Region oferuje wiele ciekawych tras wiodących przez malownicze wsie i urokliwe miasteczka z niezwykłymi zabytkami.
Bardziej doświadczeni rowerzyści mogą skorzystać z trasy z Bartodziei do Czarnolasu. To szlak rowerowy o długości 52,8 km. Większość trasy przebiega przez Kozienicki Park Krajobrazowy. Przemierzając go na rowerze, można odkrywać uroki Doliny Środkowej Wisły, Doliny Radomki i Zagożdżonki oraz jezior Opatkowickiego i Kozienickiego, a także wypocząć w popularnych letniskach – Garbatce i Jedlińsku.
Ciekawą trasą rowerową jest Pętla Rowerowa Związku Gmin Radomka o długości 123,7 km. Przy okazji można zwiedzić najważniejsze atrakcje regionu, w tym m.in. Zalew Domaniowski czy Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze.
Ziemia radomska to również świetne miejsce na spływ kajakowy. Znajdują się w nim trasy zarówno dla osób początkujących, jak i bardziej zaawansowanych kajakarzy. Warto wybrać się w podróż rzeką Pilicą. Jedną z opcji jest 3-dniowy spływ z Nowego Miasta nad Pilicą do Mniszewa na trasie o długości 79 km. Podczas podróży można odwiedzić rezerwaty przyrody – „Sokół”, „Majdan”, „Tomczyce” i „Dąbrowa Radziejowska”.
Druga rzeka, która jest idealna na wycieczkę kajakiem, to Radomka. Płynie ona pośród pięknych lasów i terenów rolnych. Malownicze widoki, kręte koryto i zmienny nurt dostarczają niesamowitych wrażeń, a przeszkody w postaci obalonych drzew, wysepek i mostków przyczyniają się do niezapomnianych wrażeń. Warto wybrać się tu w podróż trasą z Brzózy do Ryczywołu o długości 16 km. Jest to łatwy odcinek, dzięki czemu każdy może z niego korzystać.