Środa 21 luty
Eleonory, Kiejstuta, Fortunata
RADOM aktualna pogoda

Trwa budowa Powiatowego Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego

dm, radompowiat.pl 2022-01-05 10:01:00

W Krzyżanowicach koło Iłży trwa budowa pierwszego w Powiecie Radomskim i jednego z nielicznych w regionie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. Nowa placówka ma zapewniać wszechstronne wsparcie i opiekę dorosłym osobom niepełnosprawnym. Wykonawca, radomska firma Skadar, rozpoczął roboty, związane z fundamentowaniem budynku. Termin realizacji inwestycji to 30 listopada 2022 roku.

Powiatowe Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne ma zwiększyć dostępność do wysokiej jakości całodobowych i dziennych usług dla dorosłych osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym lub umiarkowanym.

– Zanim ogłosiliśmy, że takie przedsięwzięcie zostanie zrealizowane, to dokonaliśmy diagnozy potrzeb w powiecie radomskim i tak naprawdę od zaraz 250 – 300 osób potrzebuje takiego wsparcia. Pobyt w Centrum będzie miał charakter rotacyjny, w turach około 3-miesięcznych i może objąć około 100 osób rocznie. Rekrutacja będzie prowadzona przy współudziale gminnych ośrodków pomocy społecznej oraz organizacji społecznych, działających w środowisku osób niepełnosprawnych – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

Budowa już trwa

Nowy, parterowy budynek powstaje w Krzyżanowicach koło Iłży na działce, będącej własnością Powiatu Radomskiego, niedaleko drogi krajowej numer 9. Wykonawca, radomska firma Skadar, ma czas na zakończenie budowy do 30 listopada 2022 roku. Potem ośrodek ma być wyposażany w meble oraz odpowiedni sprzęt. Wznoszony właśnie budynek (obecnie trwają prace związane z fundamentowaniem obiektu) ma powierzchnię około 730 metrów kwadratowych i jest podzielony na część dzienną oraz mieszkalną. W części dziennej mieścić się będą m.in. pracowanie artystyczna i kulinarna oraz sala ćwiczeń. Podopieczni będą mogli wypoczywać w pokoju dziennym obok jadalni. Jadalnia zostanie połączona bezpośrednio z pomieszczeniem przyjmowania dostaw cateringowych i rozdzielnią posiłków. Od strony wejścia głównego przewidziano szatnię i łazienki dla mieszkańców.

Część mieszkalna to 8 jednoosobowych pokoi wraz z łazienkami. Budynek będzie oczywiście w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, łącznie z instalacją przywoławczo – alarmową, czy wszelkimi poręczami i uchwytami. Wnętrza mają być wyposażone w informacje wizualne i dotykowe, dotyczące rozkładu pomieszczeń. Możliwy będzie także wstęp do obiektu dla osób korzystających z psa asystującego. W ramach zagospodarowania terenu powstaną m.in.: ciągi komunikacji pieszej i jezdnej czy miejsca parkingowe.

Pomoc na różne sposoby

Centrum będzie ośrodkiem wsparcia dziennego pobytu z miejscami całodobowymi okresowego pobytu dla 23 dorosłych osób niepełnosprawnych z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności. Spośród ogólnej liczby podopiecznych 15 osób ma korzystać ze wsparcia placówki w formie pobytu dziennego (przez 8 godzin dziennie w ciągu 5 dni roboczych), zaś 8 osób otrzyma wsparcie w formie całodobowego zamieszkania przez 7 dni w tygodniu.

Dodatkowo placówka zapewni swoim mieszkańcom bezpłatne wyżywienie (śniadania i obiady – w ramach pobytu dziennego oraz śniadania, obiady i kolacje – dla osób zamieszkujących całodobowo), a także codzienny bezpłatny transport osób niepełnosprawnych z miejsca zamieszkania do Centrum i z powrotem.

Rządowe wsparcie na działalność

Wsparcie z Funduszu Solidarnościowego nie kończy się na etapie utworzenia, czyli budowy i wyposażenia budynku.

– Pierwszy moduł, czyli budowa i wyposażenie o wartości blisko 4,3 miliona złotych jest już realizowany, a drugi obejmuje finansowanie działalności placówki i w 2023 roku będziemy chcieli już ruszyć z usługami – wyjaśnia starosta Trelka.

Według wstępnych szacunków, PCOM w Krzyżanowicach będzie zatrudniać ponad 20 osób, w tym wykwalifikowanych opiekunów i asystentów osób z niepełnosprawnościami, psychologa, fizjoterapeutę, pielęgniarki, personel administracyjny oraz pomocniczy.

Całkowity koszt budowy oraz wyposażenia Powiatowego Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego zaplanowano na kwotę 4 milionów 238 tysięcy 615 złotych, z czego dofinansowanie z Funduszu Solidarnościowego wynosi 2 miliony 982 tysiące 076 złotych (70,4 %), a środki własne Powiatu Radomskiego to 1 milion 256 tysięcy 539 złotych (29,6 %). Inwestycja będzie realizowana w ramach ogólnokrajowego programu „Centra Opiekuńczo-Mieszkalne”, finansowanego z Funduszu Solidarnościowego, wdrażanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przy współudziale Wojewody Mazowieckiego.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych