Niedziela 1 października
Danuty, Remigiusza, Romana
RADOM aktualna pogoda

To już 3 lata grupy Speed na mazowieckich drogach

dm, KWP 2022-07-31 11:53:00

Gdy wyjeżdżają na służbę, ich cel wydaje się prosty. To dbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. W przypadku policjantów z mazowieckiej grupy SPEED sprowadza się to przede wszystkim do zwalczania głównych bolączek naszych dróg - nadmiernej prędkości i agresywnej jazdy. W lipcu minęło już 3 lata, gdy policjanci w białych czapkach dbają o bezpieczeństwo mieszkańców woj. mazowieckiego. W tym czasie skontrolowali ponad 150 tys. pojazdów, ujawnili ponad 147 tys. wykroczeń. Ponad 112 tys. dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości - czytamy na stronie KWP zs. w Radomiu.

Na terenie województwa mazowieckiego grupa SPEED działa od lipca 2019 roku. Do zadań policjantów wchodzących w jej skład należy przede wszystkim zatrzymywanie kierowców dopuszczających się agresywnych zachowań na drodze oraz szczególnie niebezpiecznych wykroczeń. To głównie przekraczanie dopuszczalnej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwe wyprzedzanie, niewłaściwe zachowanie w stosunku do pieszych i rowerzystów, w tym w obrębie przejść dla pieszych.

Niestety, ale wciąż na naszych drogach jesteśmy świadkami agresywnych i niebezpiecznych zachowań. To właśnie do walki przeciwko takim „piratom” drogowym została utworzona grupa SPEED. W jej skład wchodzą doświadczeni policjanci ruchu drogowego. Na swoim wyposażeniu mają najnowsze radiowozy z wideorejestratorami. Policjanci patrolują drogi zarówno oznakowanymi, jak i nieoznakowanymi samochodami.

Od lipca 2019 roku funkcjonariusze mazowieckiej grupy SPEED skontrolowali 150640 kierowców. Z tej liczby 112673 przekroczyło dopuszczaną prędkość, w tym 2326 kierujących, którzy przekroczyli prędkość powyżej 50 km/h na obszarze zabudowanym. Stróże prawa nałożyli prawie 130 tys. mandatów, a w 2432 przypadkach skierowali do sądów wnioski o ukaranie sprawców wykroczeń. Mundurowi zatrzymali 2428 praw jazdy oraz 6637 dowodów rejestracyjnych.

Funkcjonariusze wchodzący w skład grupy SPEED zatrzymywali również sprawców przestępstw (1081). W tej grupie byli to głównie pijani kierowcy (592) lub ci, którzy zdecydowali się prowadzić pomimo cofniętych przez sąd uprawnień lub wbrew wydanemu zakazowi kierowania pojazdami mechanicznymi. Było ich aż 363.

Zespół Prasowy KWP

Komentarze naszych czytelników

  • Dlaczego ?

    2022-07-31 13:49:06

    Nie dotyczy wozu bojowego jarosława Kaczyńskiego

  • inchalacja

    2022-08-01 08:40:22

    za tuska był speed dla uzytku 

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych