Poniedziałek 26 luty
Aleksandra, Mirosława, Dionizego
RADOM aktualna pogoda

Starosta o pomocy uchodźcom podczas powiatowego sztabu kryzysowego

dm, radompowiat.pl 2022-03-09 09:44:00

W siedzibie Starostwa Powiatowego w Radomiu już po raz kolejny zebrali się burmistrzowie miast i wójtowie gmin, tworzących Powiat Radomski. W spotkaniu nieformalnego Powiatowego Sztabu Kryzysowego wzięli udział również przedstawiciele służb i instytucji. Temat był jeden: skuteczna pomoc uchodźcom z Ukrainy na terenie powiatu.

Było to już kolejne takie posiedzenie, zwołane z inicjatywy starosty radomskiego Waldemara Trelki. Wcześniejsze spotkanie robocze odbyło się w ubiegłym tygodniu. Obecnie, po tygodniu od agresji rosyjskiej na Ukrainę widać już, że liczba uchodźców z Ukrainy jest coraz większa, często są to osoby bez żadnego dobytku, uciekające z jedną walizką czy plecakiem, bez środków do życia. Stąd wniosek, że należy im pomóc na wszelkie możliwe sposoby.

Starosta Waldemar Trelka podsumował dotychczasowe działania władz Powiatu Radomskiego w sprawie pomocy dla uchodźców. Podziękował również wszystkim osobom zaangażowanym w jej niesienie na terenie miast i gmin powiatu.

– Wszystko, co teraz robimy wykracza poza pewne schematy, do których przyzwyczailiśmy się przez całe lata. Dlatego zachęcam, aby wszyscy samorządowcy włączyli się do współpracy w ramach Powiatowego Centrum Koordynacji, które wypracowało już konkretne schematy postępowania oraz posiada bazy danych, dotyczące kwater prywatnych dla uchodźców, darów dla Ukrainy oraz transportu do granicy polsko – ukraińskiej – mówił starosta radomski.

W oczekiwaniu na specustawę

Bernadetta Nędzi, kierownik Biura Zarządzania Kryzysowego omówiła projekt specustawy, regulującej wiele kwestii, związanych z unormowaniem statusu prawnego uchodźców z Ukrainy, przebywających w Polsce. W myśl projektu, podstawowe zadania, związane z zapewnieniem opieki i wsparcia spoczywają na prezydentach i burmistrzach miast oraz wójtach gmin.

Chętni do pracy otrzymają oferty

Przygotowaniem ofert zatrudnienia dla uchodźców, ich wsparciem i obsługą zajmie się z kolei Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu.

– Uruchomiliśmy już wstępną rejestrację uchodźców, zainteresowanych otrzymaniem pracy w naszym urzędzie w pokojach 133 i 213. Z chwilą wejścia w życie specustawy będziemy prowadzić pośrednictwo pracy i udostępnimy obywatelom Ukrainy dostęp do ofert z rynku. Możliwe będą także aktywne formy wsparcia finansowane z urzędu pracy, jak na przykład zatrudnienie przez szkoły czy urzędy uchodźców, którzy mogą pełnić funkcje tłumaczy – mówił Sebastian Murawski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu, dodając, że działa również ogólnopolska bezpłatna aplikacja na telefony komórkowe, ułatwiająca znalezienie pracy w całej Polsce.

Wiele pytań włodarzy gmin

Włodarze miast i gmin opisywali z kolei konkretne problemy, dotyczące bieżącej obsługi uchodźców. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że prawdziwa liczba obywateli Ukrainy przebywających na terenie powiatu jest trudna do oszacowania, ponieważ niektóre polskie rodziny, posiadające np. ukraińskich znajomych, przyjmują ich prywatnie i nie zgłaszają nigdzie tego faktu. Podobnie jest z przedsiębiorcami, którzy na własną rękę przetransportowali np. żony i dzieci swoich ukraińskich pracowników.

Były też pytania dotyczące pomocy psychologicznej oraz opieki medycznej czy prawnej. Problemem według wójtów jest znalezienie tłumaczy.

Dary, czyli warto pomagać mądrze

Innym zagadnieniem była kwestia zbierania i przekazywania darów dla walczącej Ukrainy. Na mądre pomaganie i potrzebę koordynacji działań zwracał uwagę m.in. Kamil Dziewierz, wójt gminy Jedlińsk.

Uczestnicy potwierdzili zasadność uzgodnionego wcześniej schematu postępowania, czyli koordynowania zbiórek lokalnych przez gminy, a przekazywanie nadwyżek do magazynu powiatowego.

– Powiat Radomski może uruchomić duży magazyn, gdzie będą trafiać dary już na paletach, gotowe do transportu w ramach pomocy humanitarnej. Docelowo może być on centrum koordynacyjnym dla gmin, np. w odbieraniu nadwyżek niektórych artykułów lub uzupełnianiu braków innych w poszczególnych jednostkach samorządu terytorialnego. Wszystko zależy od woli współpracy samorządów lokalnych – mówił Sebastian Murawski, jeden ze społecznych koordynatorów Powiatowego Centrum Koordynacji.

Służby zapewniają o pomocy

Oprócz samorządowców w spotkaniu sztabu uczestniczyli Przedstawiciele Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, Powiatowego Lekarza Weterynarii oraz Wojskowej Komedy Uzupełnień. Każdy z nich omówił zakres ich działalności w związku z kryzysem humanitarnym oraz zabezpieczeniem potrzeb uchodźców z Ukrainy.

Zebrani po raz kolejny otrzymali również informację, że Powiat Radomski od soboty, 26 lutego 2022 roku uruchomił na swojej stronie internetowej serwis specjalny, w którym prezentowane są na bieżąco najbardziej istotne informacje, jest tam również poradnik dla gmin.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych