Piątek 30 września
Honoriusza, Wery, Hieronima
RADOM aktualna pogoda

Powstał Program Edukacji Lotniczej i Lotniskowej

dm, PPL 2021-11-15 15:30:00

W Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja inaugurująca projekt, której głównym założeniem jest wspieranie rozwoju specjalistycznej kadry lotniczej i lotniskowej oraz dostosowywanie jej do dynamicznie zmieniających się wyzwań stojących przed tą gałęzią transportu. Jej gospodarzem było Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”.

Inicjatywa dotycząca PELiL polega na stworzeniu warunków do długofalowej współpracy między przedstawicielami rządu i branży lotniczej a sektorem edukacji. W trakcie dzisiejszego spotkania rozmawiano o aktualnych potrzebach lotnictwa oraz o związanych z nimi wyzwaniami dotyczącymi kszałcenia przyszłych kadr.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele ministerstw i insytutucji państwowych, prezesi, dyrektorzy i pracownicy największych firm lotniczych, lotnisk regionalnych, portów lotniczych, które tworzą stowarzyszenia Lotnisk V4+, przedstawicieli Międzynarodowej Rady Portó Lotniczych (ACI World) oraz instytucji akredytowanych przez ACI i ICAO. Spotkanie było okazją do przedstawienia wizji i celu programu, ale i konsultacji wstępnie zaplanowanych działań.

Prezes Wojtera: Zbudować solidne zaplecze

- Nie stać nas na to, żeby czekać z założonymi rękami. Rzeczywistość zmienia się na naszych oczach - podkreślił prezes Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”, Stanisław Wojtera, dodając: - Dlatego tworzymy program, który ma kompleksowo dostosować naszą branżę do nowych realiów i zbudować solidne zaplecze. Nie da się tego osiągnąć bez dobrych fachowców.

Najważniejszym założeniem programu jest zapewnienie wykwalifikowanej kadry na każdym poziomie kompetencji - od agentów obsługi naziemnej przez mechaników lotniczych po menadżerów niższego, średniego i najwyższego szczebla.

Minister Horała: W branży lotniczej pojawi się dużo dobrze płatnych i atrakcyjnych miejsc pracy

- Widzimy, że w przeciągu kilku lat branża lotnicza będzie potrzebowała dużej liczby nowych pracowników. To szansa dla wielu młodych Polaków, którzy myślą o swojej przyszłości i chcieliby ją związać z lotniskami - powiedział wiceminister infrastruktury, Marcin Horała. - W tej branży pojawi się dużo dobrze płatnych i atrakcyjnych miejsc pracy. To również szansa, żeby zaistnieć w środowisku międzynarodowym - zaznaczył pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

PELiL ma być skupiony na 3 elementach, tj. inwentaryzacji obecnego stanu edukacji lotniczej i lotniskowej; integracji branży oraz wypełnianiu zdiagnozowanych luk kompetencyjnych przez budowanie ścieżek rozwoju.

Program zakłada ścisłą współpracę: szkoły i uczelnie wyższe będą mogły liczyć na merytoryczną pomoc specjalistów, a przedsiębiorstwa branżowe będą zapewniać absolwentom jasno wytyczone ścieżki rozwoju zawodowego. Jest to niezwykle ważne, ponieważ jednym z ważniejszych problemów kadrowych we współczesnym lotnictwie jest niedostosowanie systemu edukacji do wymagań rynku - usłyszeliśmy podczas konferencji.

Dyrektor Kranc: Bardziej świadomie wchodzić na rynek pracy

- PPL chce dbać o kadry, wspierać rozwój edukacji związanej z lotnictwem, a także dzielić się wiedzą i praktycznymi umiejętnościami. Jako inicjator Programu Edukacji Lotniczej i Lotniskowej będziemy koordynować wszystkie zmiany, dzięki którym nowi pracownicy będą mogli wchodzić bardziej świadomie na rynek pracy - stwierdził Paweł Kranc, dyrektor biura zarządu PPL.

Program Edukacji Lotniczej i Lotniskowej jest obliczony na wiele lat. Jego autorzy liczą, że dzięki tej inicjatywie - w perspektywie najbliższych dwóch dekad uda się zapewnić wykwalifikowanych pracowników sektora transportu lotniczego, zarówno dla narodowego przewoźnika, lotnisk regionalnych, jak również dla jednej z największych polskich inwestycji - Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych