Piątek 27 stycznia
Angeliki, Przybysława, Ilony
RADOM aktualna pogoda

Powiat Radomski aktywnie włącza się w pomoc dla Ukrainy

dm, radompowiat.pl 2022-02-28 09:44:00

Starostwo Powiatowe w Radomiu wraz z Powiatowym Urzędem Pracy tworzy właśnie Powiatowe Centrum Koordynacji pomocy dla uchodźców z Ukrainy, przebywających na terenie Powiatu Radomskiego. Zacznie ono działać od poniedziałku, 28 lutego w siedzibie starostwa przy ul. Mazowieckiego 7 w Radomiu.

Powiatowe Centrum Koordynacji będzie zajmować się kompleksową pomocą obywatelom Ukrainy, przebywającym na terenie Powiatu Radomskiego.

– Skupimy się na trzech obszarach: bank kwater prywatnych dla uchodźców, pomoc humanitarna i dary rzeczowe oraz nieodpłatny transport do i z granicy. W akcję pomocy zaangażowali się jako wolontariusze pracownicy Starostwa Powiatowego i Powiatowego Urzędu Pracy oraz podległych jednostek, za co serdecznie im dziękuję – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski, dodając, że wszystkie działania będą prowadzone w uzgodnieniu z Wojewodą Mazowieckim, który koordynuje państwową pomoc dla uchodźców z Ukrainy oraz organizacjami charytatywnymi, jak Caritas Diecezji Radomskiej.

Wszelkie informacje od mieszkańców w sprawie pomocy dla uchodźców z Ukrainy będą zbierane przez nas i przekazywane Wojewódzkiemu Centrum Zarządzania Kryzysowego.

WAŻNE! Obecnie nie potrzeby uruchamiania miejsc da uchodźców z Ukrainy na terenie naszego powiatu. Jesteśmy w stałym kontakcie ze służbami wojewody, które są odpowiedzialne na lokację tych osób.

Na bieżąco analizujemy sytuację. Będziemy reagować i informować o podejmowanych działaniach.

Ruszamy z pomocą

Powiatowe Centrum Koordynacji już teraz zaczyna tworzyć listę kwater prywatnych na terenie powiatu, gdzie będą mogli tymczasowo i nieodpłatnie zamieszkać uchodźcy z Ukrainy.

Nie bądźmy obojętni! Szukamy domów dla naszych ukraińskich sąsiadów, którzy uciekają do Polski przed wojną i śmiercią. To często kobiety z małymi dziećmi, ludzie starsi i chorzy, potrzebujący naszej pomocy i wsparcia

Dodatkowo wolontariusze mają zapewniać im pomoc prawną i materialną oraz tłumaczy języka ukraińskiego. W najbliższych dniach Centrum będzie organizować i koordynować nieodpłatny transport z granicy pod wskazane adresy w Polsce.

Właśnie ruszył adres: domdlaukrainy@gmail.com– można tam zgłaszać rodzaj wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. Uwaga! Napisz w temacie czego dotyczy zgłoszenie: DOM / DARY / TRANSPORT

TUTAJ formularz elektroniczny na zgłoszenia od osób, które chcą przyjąć uchodźców

UWAGA! Zbieramy tylko DEKLARACJE przyjęcia uchodźców. Wypełnienie formularza nie oznacza, że pod wskazany adres zostaną natychmiast ulokowani obywatele Ukrainy. Wraz ze służbami wojewody tworzymy bazę kwater, aby można było lepiej wykorzystać nasze zasoby.

Wkrótce zostaną również podane numery telefonicznej infolinii dla mieszkańców.

Wkrótce w siedzibie Starostwa Powiatowego w Radomiu zostanie utworzony punkt przyjęć darów, a także magazyn, w którym będzie gromadzona pomoc materialna, jak pościel, ubrania, żywność, środki medyczne. Będziemy uruchamiać go w uzgodnieniu z Caritas Diecezji Radomskiej.

UWAGA! Już teraz szukamy:

* mieszkańców Powiatu Radomskiego, którzy nieodpłatnie zaoferują lokal, mieszkanie, pokój obywatelom Ukrainy
* darczyńców, którzy zaoferują pomoc materialną
* kierowców wraz z samochodami

ZGŁOSZENIA POD ADRESEM MAILOWYM: DOMDLAUKRAINY@GMAIL.COM

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych