Poniedziałek 11 grudnia
Damazego, Waldemara, Artura
RADOM aktualna pogoda

Pod Radomiem odnaleziono tropy dinozaurów

dm, warszawa.tvp.pl 2022-05-29 19:37:00

Kolekcja tropów dinozaurów z Mazowsza jest największą w Europie – potwierdzają badacze z Państwowego Instytutu Geologicznego. Właśnie zakończono prace wykopaliskowe w kopalni białej gliny w Borkowicach, w powiecie przysuskim. Udało się odkryć i zabezpieczyć ponad tysiąc śladów dinozaurów.

Mają 200 milionów lat, a wyglądają jakby były zostawione wczoraj. Odnalezione tropy i kości należą do co najmniej siedmiu gatunków jurajskich gadów, a to nie koniec poszukiwań. Do sprawdzenia jest jeszcze hałda surowca.

W hałdzie leżą dziesiątki tysięcy bloków, tropów, niewiadoma ilość, zupełnie nieznanych jeszcze może nauce znalezisk, taka to jest skala – mówi prof. dr hab. Grzegorz Pieńkowski, geolog z Państwowego Instytutu Geologicznego.

To najlepiej zachowane ślady dinozaurów z opisanych dotychczas w Polsce, a epokowe odkrycie śledzi cały naukowy świat.

- Borkowice wejdą do światowej paleontologii jako stanowisko, gdzie mamy zapis tych najwcześniejszych dinozaurów, i na pewno miejsce, w którym odkryte zostały nieprawdopodobne tropów dinozaurów i bardzo zróżnicowana fauna tych dinozaurów – opowiada dr Grzegorz Niedźwiedzki, Uniwersytet Uppsali w Szwecji.

Odkrycie poruszyło nie tylko badaczy, ale też mieszkańców i samorząd. Na terenie kopalni ustanowiono stanowisko dokumentacyjne. Są plany by powstał tam geopark.

- Będzie to zarówno muzeum jak i repozytorium zbiorów, czyli tych śladów skamieniałości, których jest bardzo dużo, mówi się również o amfiteatrze geologicznym i dla turystów, więc wyobrażam sobie, jak w Bałtowie pojawią się makiety czy modele dinozaurów – mówi Robert Fidos, wójt Borkowic.

Na tym zależy także naukowcom, bo odkrycie to nie tylko bezcenny materiał badawczy, ale też edukacyjny.

- Tu mamy autentyk, mamy faktycznie coś, co tu rzeczywiście miało miejsce, czyli mamy pięknie zachowane tropy, możliwość rekonstrukcji tych zwierząt – opowiada prof. dr hab. Grzegorz Pieńkowski geolog z Państwowego Instytutu Geologicznego.

Wniosek o finansowe wsparcie planowanego przedsięwzięcia został złożony do Polskiego Ładu.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych