Wtorek 6 czerwca
Dominiki, Norberta, Laurentego
RADOM aktualna pogoda

Kolejka wąskotorowa w Iłży wraca na tory

dm, warszawa.tvp.pl 2022-05-24 16:02:00

Od lat jest jedną z atrakcji turystycznych i symboli miasta. Na szlak ma wyjechać 1 czerwca, po zakończeniu remontu taboru i torowiska.

Kolejka znów będzie gratką dla turystów, zwiedzających okolice Iłży. Jej trasa liczy 7 kilometrów, ale w tym roku nieco się zmieniła. Wąskotorówka po raz pierwszy pojedzie nowo wybudowanym wzdłuż obwodnicy Iłży odcinkiem. - Dwa kilometry zupełnie nowego odcinka, to zupełnie nowe torowisko, pierwsze w Polsce nowe torowisko kolejki wąskotorowej - zaznaczył Przemysław Burek, burmistrz Iłży. 

Tory mają 75 centymetrów szerokości, a prędkość składu to 20 kilometrów na godzinę. Iłżecka wąskotorówka jest częścią Starachowickiej Kolei Wąskotorowej, niegdyś liczącej około 60 kilometrów. Jej działanie związane było z miejscowymi zakładami przemysłowymi i wydobywczymi. - Ta kolej była wąskotorowa, ale tam był prowadzony normalny ruch i towarowy, i pasażerski, w szczytowym okresie to było po prostu sześć par pociągów dziennie - powiedział dr Łukasz Zaborowski z Instytutu Sobieskiego, prezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego.

Niestety, trasa kolejki wciąż podzielona jest na odcinki. Samorząd chce jednak przywrócić jej czasy świetności. - Jeżeli docelowo połączymy się ze Starachowicami, to turyści będą mogli korzystać z wielkiego pieca, który jest w Starachowicach, i jakby poczuć ten klimat tego pociągu, który jedzie sobie z zawrotną prędkością, że można z pierwszego wagonu wyskoczyć, zebrać grzyby i do ostatniego wskoczyć ponownie - dodał żartobliwie burmistrz Iłży. 

W planach jest też zwiększenie taboru i utworzenie izby historii kolei wąskotorowych.

Komentarze naszych czytelników

 • Ja

  2022-05-24 12:10:52

  Pendolino wysiada!

 • RADOM to PIS.

  2022-05-24 16:04:02

  rajKOwski.pora PRZEDZIAŁEK  struzikowi POczesać.Bo mu się GRZYWA POtargała.

 • MON

  2022-05-24 19:53:30

  Skurkiewicz uruchomił i na pociąg  pancerny dla WOTu przezbroił

 • M ON

  2022-05-24 19:53:45

  Skurkiewicz uruchomił i na pociąg  pancerny dla WOTu przezbroił

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych