Poniedziałek 11 grudnia
Damazego, Waldemara, Artura
RADOM aktualna pogoda

Jedno Mazowsze – wspólna flaga!

dm, mazovia.pl 2022-05-25 15:20:00

Symbol dumy i zjednoczenia – to flaga województwa mazowieckiego. Na Dzień Samorządu Terytorialnego wszyscy ją wywieśmy! Niech powiewa przy każdym domu, szkole czy urzędzie.

Flaga to symbol, który powinien jednoczyć – zaznacza marszałek Adam Struzik (sejmikowy klub PSL). – Symbol, z którym powinniśmy się utożsamiać i który określa nas jako Polaków, Europejczyków, ale też Mazowszan. Wywieszając ją przed domem, w miejscu pracy czy nauki, pokażmy, że jesteśmy lokalnymi patriotami, a Mazowsze jest dla nas ważne – dodaje.

ORZEŁ BEZ KORONY

Symbole Mazowsza: flagę, a także herb województwa mazowieckiego, ustanowił Sejmik Województwa Mazowieckiego w 2006 r. Wizerunek flagi (zatwierdzony przez Komisję Heraldyczną, działającą przy MSWiA) przedstawia białego orła bez korony, o złotym dziobie i szponach, umieszczonego z lewej strony prostokątnego płata czerwonej tkaniny. Orzeł został zaprojektowany przez warszawskiego grafika Andrzeja Heidricha.

Wolność, solidarność, pomocniczość, integralność i samorządność – to wartości towarzyszące nam na co dzień. Dzięki inicjatywie władz województwa każdy mieszkaniec i każda instytucja poprzez wywieszenie flagi Mazowsza może pokazać przywiązanie do tradycji i przynależność do mazowieckiej wspólnoty – zachęca Ludwik Rakowski, przewodniczący sejmiku (klub KO).

Eksponując flagę, pogłębiamy wiedzę oraz przywołujemy wspólną historię i korzenie, a równocześnie dajemy jasny sygnał, że tworzymy silną i solidarną wspólnotę. Od 2021 r. – zgodnie z decyzją sejmiku województwa – może ona nam towarzyszyć i gościć przez cały rok np. w domach, szkołach, urzędach. Każdy mieszkaniec może ją umieszczać i rozpowszechniać, oczywiście zachowując cześć, powagę i szacunek.

POKAŻMY JEDNOŚĆ

W ubiegłym roku nie było chyba miejscowości w regionie, gdzie flaga by nie zawisła. Z dumą wciągnięto ją na maszt w wielu miastach, miasteczkach i wsiach naszego województwa, m.in. w Warszawie, Ciechanowie, Górze Kalwarii, Ostrołęce, Płocku, Siedlcach czy Legionowie. W Dniu Samorządu Terytorialnego wywieszono ją również przed Miejskim Ośrodkiem Kultury w Wołominie. Ostatnich kilkadziesiąt lat to czas olbrzymiego zaangażowania wspólnot lokalnych w rozwój naszego kraju.

Jak zaznacza wicemarszałek Rafał Rajkowski (sejmikowy klub KO) Mazowsze to nowoczesny i konkurencyjny region. – Mamy więc z czego być dumni, bo nie byłoby tego sukcesu bez pracy, zaangażowania i energii wszystkich jego mieszkańców. Od roku możemy swobodnie korzystać z wizerunku mazowieckiej flagi. Pokażmy więc, że jesteśmy solidarną i zintegrowaną społecznością.

Samorządowcy na co dzień podejmują mnóstwo wyzwań, by dbać o swoje małe ojczyzny. Są oni jak lekarze pierwszego kontaktu, którzy szybko reagują na bolączki mieszkańców. Dobry gospodarz, który widzi problemy mieszkańców, ich potrzeby, marzenia, jest w cenie. Dobrze mieć w pobliżu kogoś, kto dba o to, by w gminie czy mieście niczego nie brakowało. Kogoś, kto żyje tymi samymi problemami, jest jednym z nas. Kto kupuje jabłka na tym samym bazarze, ma dzieci w tym samym przedszkolu, co my, jeździ tymi samymi drogami, spaceruje po tym samym parku i jeździ na wycieczki rowerowe po tej samej okolicy. Ktoś, kto wie, czy ważniejszy jest remont ulicy, budowa skweru albo stadionu, kolejny parking czy kanalizacja. Wie, jak wszelkie kłopoty rozwiązać. I nikt nie ma obaw, by go o to poprosić.

Jedno Mazowsze – wspólna flaga! Niech będzie rozpoznawalna!

Komentarze naszych czytelników

 • RJ

  2022-05-25 10:01:08

  żart? primaaprilis był 1.04. Radom to Ziemia Radomska więc dlaczego mielibyśmy wywieszać jakieś mazowieckie twory? mamy swoją flagę, z której powinniśmy być dumni, i którą powinniśmy wywieszać (!) a swoją drogą to wstyd i kompromitacja, że radomski, szanowany portal publikuje tego rodzaju popłuczyny wydalone przez aparat propagandy wrogów Radomia.

 • Guzik

  2022-05-25 10:04:23

  Niech sobie historyk ruszczyk powiesi. Radom to nie Mazowsze a a jedynie leży w mazowieckim. My to Małopolska.

 • Na emeryturę czas z Kaczyńskim J

  2022-05-25 12:05:48

  Sztandarowy chłopek roztropek. Lekarz i administrator. A co on może małorolny. Sprawdzać czy mają ludzie równo przerosną bruzdę w dupie. 

 • Na emeryturę czas z Kaczyńskim Jaro

  2022-05-25 12:06:19

  Sztandarowy chłopek roztropek. Lekarz i administrator. A co on może małorolny. Sprawdzać czy mają ludzie równo przerosną bruzdę w dupie. 

 • Na emeryturę czas z Kaczyńskim Jarozelskim

  2022-05-25 12:06:43

  Sztandarowy chłopek roztropek. Lekarz i administrator. A co on może małorolny. Sprawdzać czy mają ludzie równo przerosną bruzdę w dupie. 

 • RADOM to PIS.

  2022-05-25 12:44:46

  sTRUZIK (książę Mazowsza-wielki łeb) z Płocka.Słoma ci nigdy,z butów nie wyjdzie.Jesteś prawdziwy KartOfel.Do głupi jak reszta 

 • lucjan.

  2022-05-25 15:27:50

  Ale to głupie.Jak całe PO i PSL.

 • YOUTUBE:PO/PSL DLA RADOMIA.

  2022-05-25 22:01:14

  Tak rajKOwski SZCZUŁ na RADOM.No chyba że zablokowali.Dla mnie jesteś zwykła antyRADOMSKA GNIDA.

 • YOUTUBE:PO/PSL DLA RADOMIA.

  2022-05-26 02:53:54

  Jedno Mazowsze RADOM WOJEWÓDZTWEM.I P ierd O l się razem z twoją GRZYWĄ (PRZEDZIAŁEK) z Radomia.

 • J.N.

  2022-05-27 21:26:31

  Radom to nie Mazowsze i nigdy nie było na mazowszu.Radom to Świętokrzyskie czy ktoś chce czy nie a dokładnie to Małopolska.

 • RADOM to PIS.

  2022-05-28 12:41:24

  J+++Ć świętokrzyskie i kielczyKOwo.RADOM to WOJEWÓDZTWO RADOMSKIE.

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych