Poniedziałek 30 stycznia
Macieja, Martyny, Teofila
RADOM aktualna pogoda

Dwie drogi powiatowe jak nowe

dm, radompowiat.pl 2021-11-25 15:05:00

Władze i radni Powiatu Radomskiego oraz Gminy Kowala otworzyły po przebudowie ponad 2,2-kilometrowy odcinek drogi powiatowej Zakrzew – Wolanów – Augustów. To fragment od skrzyżowania z dawną „siódemką” do skrzyżowania z drogą powiatową Radom – Augustów. W Gminie Kowala oddano też do użytku blisko kilometrowy odcinek drogi powiatowej Kowala – Młodocin, która w ramach tegorocznych remontów zyskała nową nawierzchnię.

– Mieszkańcy przez długie lata narzekali na fatalny stan tego odcinka drogi, zwłaszcza przy torach kolejowych i skrzyżowaniu w stronę Kowali. Niestety, nie można było doczekać się kompleksowej przebudowy drogi wojewódzkiej numer 733. Dopiero Powiat Radomski, któremu pan marszałek w 2019 roku przekazał jej najbardziej zniszczony odcinek, przywrócił jej cywilizowany wygląd, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo pieszych – podkreśla Waldemar Trelka – starosta radomski.

– Droga służy teraz nie tylko mieszkańcom naszej gminy, ale wszystkim podróżnym. Myślę, że cała inwestycja wyszła bardzo dobrze, przez co zwiększył się komfort podróży i bezpieczeństwo. Mam w pamięci jak ta droga wyglądała wcześniej i można powiedzieć kolokwialnie, że teraz jest to inny świat – mówił Dariusz Bulski, wójt gminy Kowala.

W otwarciu brali udział: Dariusz Bulski, wójt Gminy Kowala, Dariusz Chruślak, przewodniczący Rady Gminy oraz radni Gminy Kowala: Agata Kicior, Jarosław Słomka i Tomasz Odzimek. Nie zabrakło również sołtysa Stanisława Kolanowskiego. Samorząd powiatowy reprezentowali: wiceprzewodniczący Rady Powiatu Zdzisław Mroczkowski, radny Jan Kowalczyk i radny Tadeusz Osiński. Przedstawicielami Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych byli kierownik Wiesław Pachniewski i Katarzyna Krześniak.

W ramach przebudowy powstała nowa konstrukcja jezdni wraz z nawierzchnią asfaltową o szerokości 6 metrów, a na odcinku 2,2 kilometra również chodnik. Przebudowane zostały skrzyżowania z drogami gminnymi oraz istniejące zjazdy indywidualne i publiczne. Zakres prac objął również odwodnienie drogi i wykonanie oznakowania poziomego i pionowego.

Wartość prac to ponad 4,4 miliona złotych, w tym ponad 3,9 miliona to środki z budżetu Powiatu Radomskiego, 400 tysięcy złotych to dofinansowanie Gminy Kowala (10,2 % wartości inwestycji), a 100 tysięcy złotych stanowiło dotację z budżetu samorządu województwa mazowieckiego (2,2 % wartości zadania).

W ramach tegorocznych remontów, została również odnowiona nawierzchnia drugiej drogi powiatowej Młodocin – Kowala na odcinku blisko 1 kilometra. Prace kosztowały niewiele ponad 845 tysięcy złotych, a w ich ramach wykonano wzmocnienie konstrukcji jezdni o szerokości 6 metrów wraz z poboczami i odwodnieniem. Przy okazji powstały perony przy przystankach autobusowych przystankowe oraz nowe oznakowanie poziome i pionowe.

Wykonawcą obu zadań była firma Burdromost Starachowice, którą reprezentował jej prezes Grzegorz Adamus.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych