Niedziela 1 października
Danuty, Remigiusza, Romana
RADOM aktualna pogoda

Duże zainteresowanie służbą w 6MBOT

dm, WOT 2022-03-05 15:01:00

Wojska Obrony Terytorialnej odnotowują olbrzymie zainteresowanie służbą wojskową. W stosunku do czasu przed inwazją Rosji na Ukrainę WOT odnotowuje siedmiokrotnie większe zainteresowanie ze strony ochotników. O wiele więcej telefonów odbierają również rekruterzy 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Ochotnicy garną się do służby! Napad Rosji na Ukrainę wyzwolił w Polakach olbrzymie zainteresowanie służbą wojskową. Spektakularne sukcesy tamtejszej obrony terytorialnej spowodowały zmianę postrzegania naszych Wojsk Obrony Terytorialnej. Duża część społeczeństwa zrozumiała rolę WOT, siłę jej terytorialności i ducha walki. Najlepszym sposobem znalezienia odpowiedzi na wszelkie pytania związane ze służbą w WOT jest kontakt z jednym z kilkuset rekruterów. - Wszyscy rekruterzy zaobserwowali wzrost zainteresowania. Każdego dnia odbieramy kilkanaście telefonów od osób zainteresowanych. Udzielamy informacji, jakie wymogi należy spełnić, żeby dostać się do terytorialnej służby wojskowej, na czym ona polega, jaką procedurę trzeba przejść. Pomagamy również skompletować dokumentację i udzielamy pytania na wszelkie pytania w zakresie naszych kompetencji - mówi st. szer. Diana Przepiórka - rekruter 6MBOT.

Na 2022 rok 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej zaplanowała jeszcze 5 naborów. - Aby zostać żołnierzem, należy spełnić kilka podstawowych zasad: trzeba być pełnoletnim, mieć polskie obywatelstwo, być zdrowym i niekaranym. Nie można także pełnić służby w innych rodzajach wojsk czy niektórych służbach mundurowych. Pełne wyszkolenie terytorialsa trwa trzy lata - wyjaśnia st. szer. Diana Przepiórka. Najbliższe szesnastodniowe szkolenie podstawowe odbędzie się w dniach 26 marca – 10 kwietnia. Kolejne “Szesnastki” odbywać się będą kolejno w czerwcu, sierpniu oraz na przełomie listopada i grudnia. Więcej informacji na temat służby znaleźć można na stronie internetowej 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej (https://www.wojsko-polskie.pl/6bot/) w zakładce “Jak wstąpić”.

Dowiedz się więcej!

Szczegółowych informacji na temat służby czy aktualnych naborów szukać można nie tylko u rekruterów. Przez siedem dni w tygodniu w godzinach od 7.30 do 19.30 działa rekrutacyjna infolinia obsługiwana przez żołnierzy WOT. Pod numerem 800-696-077 uzyskać można odpowiedzi na nurtujące pytania. Wszystkich tych, którzy są już zdecydowani na złożenie wniosku o służbę w WOT zachęcamy do aplikowania przez portal www.zostanzolnierzem.pl. Portal obok systemu ePUAP umożliwia zdalną aplikację do służby w WOT. Po rejestracji ochotnik maksymalnie w ciągu 14 dni otrzyma informację, kiedy i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji ma się stawić, aby dopełnić formalności i przejść wymagane badania. Jeśli ktoś jest zwolennikiem tradycyjnych metod może wybrać się do Wojskowej Komendy Uzupełnień. W WKU można zasięgnąć informacji o służbie, terminach szkoleń oraz złożyć formalny wniosek o służbę w WOT.

Czym są Wojska Obrony Terytorialnej?

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych. Żołnierze WOT mają te same prawa i obowiązki co żołnierze innych rodzajów sił zbrojnych. W WOT można pełnić służbę zawodową oraz ochotniczą – tzw. terytorialną służbę wojskową, ta forma służby zapewnia możliwość pogodzenia dotychczasowej aktywności zawodowej, szkolnej czy akademickiej z pełnieniem służby wojskowej. Szkolenie ochotników w WOT odbywa się w formie rotacyjnej w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu w weekendy. Każdy żołnierz terytorialnej służby wojskowej otrzymuje nieopodatkowane uposażenie za każdy dzień służby. Terytorialsi korzystają ze zniżek na przejazdy PKP oraz tańsze paliwo na stacjach Orlen. Każdy żołnierz WOT ma możliwość korzystania z szerokiej oferty kursów doskonalących i kwalifikacyjnych oraz posiada otwartą ścieżkę kariery poprzez kurs podoficerskie i oficerskie.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych