Piątek 8 grudnia
Marii, Wirginii, Zenona
RADOM aktualna pogoda

Drugi pociąg humanitarny z Mazowsza wyjechał do granicy

dm, mazovia.pl 2022-03-04 11:35:00

Dziś ok. godz. 9:00 z Warszawy Wschodniej odjechał już drugi pociąg humanitarny dla Uchodźców z Ukrainy. W składzie Kolei Mazowieckich znajduje się doraźna pomoc – jedzenie, napoje, środki higieniczne i zabawki dla dzieci. Do dyspozycji podróżujących będą także lekarz, pedagodzy, pielęgniarki i tłumacze.

Pierwszy pociąg wrócił do Warszawy wczoraj (3 marca) nad ranem. Przywiózł ok. 650 obywateli Ukrainy, głównie kobiety i dzieci, które dotarły do Chełma. Część z nich została w Warszawie, inni zaplanowali dalszą podróż do przyjaciół czy znajomych. Dziś na granicę wyruszył kolejny skład złożony z ośmiu piętrowych wagonów. Jak mówi wicemarszałek Wiesław Raboszuk, samorząd województwa monitoruje sytuację i w miarę możliwości i potrzeb będzie organizował kolejne kursy.

– Uciekających z Ukrainy wciąż przybywa. To bardzo ważne, że pociąg Kolei Mazowieckich zapewnia im nie tylko transport, ale także wsparcie specjalistów i ważne produkty – podkreśla. Po przyjeździe na podróżnych będą czekać także ratownicy, którzy udzielą im w miarę potrzeb doraźnej pomocy medycznej lub przetransportują do szpitala. – Staramy się, by podróż do Warszawy była jak najbardziej komfortowa, a Uchodźcy mogli poczuć się bezpiecznie – mówi Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa.

– W organizację zaopatrzenia pociągu zaangażowały się mazowieckie firmy oraz strażacy z OSP, za co serdecznie im dziękuję. Transport wsparły sieć sklepów Topaz, Bakoma Sp. z o.o., Tłocznia Soków Gwiazda oraz strażacy OSP Dębe Wielkie i inni z powiatu mińskiego. Zaopatrzyli oni pociąg w najpotrzebniejsze produkty. Transport wsparł także radny województwa Leszek Przybytniak, który przekazał jabłka z własnego sadu.

Warto przypomnieć, że Koleje Mazowieckie, spółka samorządu województwa, już od tygodnia przewożą obywateli Ukrainy bezpłatnie za okazaniem paszportu.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych