Niedziela 26 czerwca
Jana, Pawła, Miromira
RADOM aktualna pogoda

Czerwcowy maraton nordic walking - otworzyli nowy szlak

ts, Mariusz Turczyk 2011-06-13 17:00:00

W ramach obchodów Międzynarodowego Roku Lasów leśnicy RDLP w Radomiu zapraszają na serię wypraw z kijkami po Leśnym Kompleksie Promocyjnym Puszcza Kozienicka. W niedzielę, 12 czerwca, otworzyliśmy nowy szlak przy szkółce leśnej Przejazd. Za tydzień ostatnia wyprawa z tej serii do Nadleśnictwa Zwoleń.
 

Na parkingu przy szkółce leśnej Przejazd zebrało się około 50 amatorów spacerów z kijkami. Po krótkiej rozgrzewce grupa wyruszyła na 8 kilometrowy szlak wiodący malowniczymi zakątkami Puszczy Kozienickiej. Najwięcej zachwytów wzbudziły potężne dęby w rezerwacie Ponty. Można się było także napawać widokiem malowniczych oczek wodnych wtopionych w leśny krajobraz. Duże zainteresowanie wzbudziły zwłaszcza miejscowe legendy na temat zbiornika i mostku na rzece Żała. Dzięki wprawnemu oku liderki wyprawy Lidii Zaczyńskiej z nadleśnictwa Kozienice uczestnikom udało się odkryć unikatowe stanowisko buławika czerwonego.  Rośliny storczykowatej objętej ochroną ścisłą.

Marsz zakończyło ognisko z pieczeniem kiełbasek. W konkursach sprawdzających wiedzę przyrodniczą zdobytą na szlaku można było wygrać sadzonki drzew leśnych z miejscowej szkółki. Najzacieklejsza walka rozgorzała o sadzonki aromatycznej trawy "żubrówki".

Według zapewnień organizatorów szlak zostanie teraz oznaczony odpowiednimi tabliczkami.

W najbliższą niedzielę 19 czerwca kolejna wyprawa. Tym razem zapraszają leśnicy Nadleśnictwa Zwoleń. - Spotykamy się o godzinie 9:30 na parkingu przy leśniczówce Leśnictwa Molendy przy ul. Kolejowej 11 w Garbatce Letnisko. Na miejsce zbiórki można dojechać komunikacją zbiorową (PKP, PKS) lub własnym samochodem - czytamy w zaproszeniu.

Trasa przebiegać będzie przez tereny leśnictwa Molendy. Pokonanie 7 km leśnych duktów powinno zająć około 2 godzin. Uczestnicy będą mieli okazję podziwiać florę Puszczy Kozienickiej chronioną w krajobrazowym rezerwacie  przyrody "Krępiec". To największy rezerwat w Puszczy Kozienickiej, ma powierzchnię 278 ha. Uczestnicy zobaczą zróżnicowanie  krajobrazów typowych dla naszej puszczy, bogactwo florystyczne i  ciekawe ukształtowania terenu w dolinach strumieni Krępiec i Brzeźniczka. Leśnicy opowiedzą też o licznych na tym terenie ciekawostkach związanych z historią i kulturą regionu.

Imprezę zakończy ognisko na terenie Gminnego Ośrodka  Wypoczynku "Polanka".
 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych